Kafkasya

 1. Azerbaycan ve Türkiye’den Bakü’de ortak tatbikat

  tanklar

  Azerbaycan ve Türkiye orduları bugün Bakü’de ortak askeri tatbikata başladı.

  Tatbikatta tanlar, helikopter ve insansız hava araçları kullanıldı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, iki ülkenin savaşta birlikte harekete etme kabiliyetini artırmak istediklerini duyurdu.

  Mustafa Kemal Atatürk - 2021 adı verilen tatbikat Çarşamba günü sona erecek.

  Tatbikatta 600 asker, 40 civarında tank ve zırhlı araç ile yedi helikopter yer alıyor.

  Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği askeri destek, Bakü'nün geçen yıl işgal altındaki topraklarını Ermenistan'ın kontrolünden geri almasında büyük rol oynamıştı.

  Rusya bu ay başına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri işbirliğini ve Türkiye’nin Azerbaycan’a askeri üs açma ihtimalini yakından takip ettiklerini, Rusya’nın güney sınırı yakınlarında bir NATO ülkesinin üs açması durumunda buna kendi güvenlik ve çıkarlarını korumak için harekete geçeceklerini duyurmuştu.

 2. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Kargu araçları Ankara'daki üretim tesisinde

  Türkiye'de üretilen Kargu-2 adlı silahlı insansız hava aracı (SİHA) bu ayın başında dünya basınının gündemindeydi. "Katil robotlar aramızda" başlıklı haberlerde Kargu-2'nin yapay zeka ile hedeflerini vuran ilk SİHA olduğu, bunun geçen yıl Libya'da yaşandığı aktarıldı. Peki BM raporunda neler yazıyor? Kargu-2'nin özellikleri neler? Otonom sistemler neden etik tartışmalara yol açıyor? Onur Erem, Kargu-2 hakkında merak edilen sorulara yanıt aradı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Rusya: Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ediyoruz, güvenliğimizi sağlamak için adımlar atabiliriz

  Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor
  Image caption: Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor

  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ettiklerini söyledi.

  Güney Kafkasya’nın güvenliği için Türkiye ile sürekli iletişim halinde olduklarını aktaran Peskov “NATO ülkelerinin askeri altyapılarını sınırımıza yakın noktalara taşıma ihtimalini özel bir ilgiyle takip ediyoruz. Güvenliğimiz ve çıkarlarımızı korumak için ek adımlar atabiliriz” dedi.

  Türkiye ve Azerbaycan bu hafta yeni bir güvenlik işbirliği anlaşması imzalamıştı.

  Anlaşma hakkında konuşan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev “Bu anlaşmanın en önemli kısmı iki ülkenin savunma sanayisi ve karşılıklı askeri yardım konusundaki işbirliğinin artırılmasıdır” demişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’da bir askeri üs açılması ihtimaline yönelik bir soruya “Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir” demişti.

 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gürcistan’ın Avrupa ve Atlantik yapılarıyla bütünleşmesine desteğimiz tam

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini ziyaret eden Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile bir ortak basın toplantısı düzenledi.

  Gürcistan’ın Rusya ile yaşadığı Osetya ve Abhazya anlaşmazlıklarının Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Gürcistan’ın Avrupa/Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır” dedi.

  Gürcistan Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya üyelik başvurusu yapmayı planlıyor.

  Erdoğan, Kafkasya’da bölgesel işbirliği anahtarının Türkiye-Gürcistan ilişkisinden geçtiğini belirtti.

  Gürcistan Başbakanı Garibaşvili de en önemli ticaret ortaklarının Türkiye olduğunu, bölgesel işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

  Garibaşvili “Tüm çatışmalar barışçıl bir yolla çözülmelidir” diye konuştu.

 5. BBC Monitoring

  BBC İzleme Servisi

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva geri alınan toprakları birçok kere ziyaret etti

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'da çatışma döneminin kapandığını açıklasa da bağımsız gözlemciler bölgedeki anlaşmazlığın çözümden uzak olduğunu ve ufukta yeni çatışmaların görülebileceğini söylüyor. BBC İzleme Servisi'nin değerlendirmesi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. ermenistan

  Ermenistan'da Kasım'da Azerbaycan ile Dağlık Karabağ anlaşmasının imzalanmasıyla başlayan siyasi kriz bugün yeni bir aşamaya geçti. Ordu, hükümetin istifasını isterken, Başbakan Paşinyan halkı sokaklara davet etti. Ordunun istifa talebi yapmasına yol açan olaylar son dönemde nasıl gelişti?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin’le Kafkasya’yı konuştu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay koridorun açılmasıyla Bakü’nün lojistik merkezi olacağını söyledi

  erdoğan ve putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Anadolu Ajansı’na göre Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki kara ve demir yolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı yetkililerle görüşebileceği konuşuldu.

  Bugün Türkiye – Azerbaycan İş Forumu’ndaki konuşmasında konuya değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Nahçıvan ile Azerbaycan arasında planlanan koridorun açılmasıyla Bakü, Orta Asya’da önemli bir lojistik merkez olacak” dedi.

  Söz konusu koridor tamamlandığında Türkiye’den yola çıkacak bir araç, Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a ulaşıp Bakü üzerinden deniz yoluyla Orta Asya’ya ulaşabilecek.

 8. Ermenistan’da Başbakan Paşinyan gezisini yarım bırakmak zorunda kaldı

  Başkent Erivan'daki protestolardan bir kare
  Image caption: Başkent Erivan'daki protestolardan bir kare

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ülkenin güneyine düzenlediği gezi, protestolar nedeniyle yarım kaldı.

  Protestocuların yolları keserek geçişini engellemesi üzerine Facebook hesabından bir açıklama yapan Paşinyan, gezisine devam etmek için güç kullanmak istemediğini söyledi ve “Erivan’a dönüyorum” dedi.

  Sisian kentine kadar gidebilen Paşinyan’ın planda yer alan Goris ve diğer kentlere gitmesi mümkün olmadı.

  Goris Belediye Başkanı Aruşan Aruşanyan protestoculara çağrı yaparak yolları kesmelerini ve Paşinyan’ın bölgeye girmesine izin verilmemesini istemişti.

  Bunun üzerine Aruşanyan polis tarafından gözaltına alınırken avukatı bunun bir “alıkoyma” olduğunu söyledi.

 9. Azerbaycan askeri

  Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın kontrolü altındaki bölgelere Azerbaycan askerlerinin baskın yapması sonucu onlarca askerin ele geçirildiğine dair haberler üzerine Ermeniler protesto gösterileri düzenledi.

  Daha fazla bilgi
  next