Doğal çevrenin korunması

 1. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse alamayacak, alan olursa çok ağır bedeller ödeyecektir

  kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse alamayacak. Alan olursa çok ağır bedeller ödeyecektir” diye konuştu.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliği Eylem Planı toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “İster içerden, ister dışardan bu coğrafyaya ihanet etmek üzere açılan bir ihaleyi birisi alıyorsa, iklim krizinin bu kadar yaygın olarak konuşulduğu bir dünyada siz hala İstanbul’a ihanet etmeye devam edecekseniz o ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir” dedi ve ekledi:

  “Dolayısıyla bu ihaleye kimse girmeyecektir, gönlünüz rahat olsun.”

  View more on twitter
 2. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Marmara Denizi’ne midyelerle bir nevi biyolojik su arıtma tesisi kuruyoruz

  Marmara Denizi'ne bu yıl müsilaj damgasını vurmuştu
  Image caption: Marmara Denizi'ne bu yıl müsilaj damgasını vurmuştu

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu'nda müsailaj ile mücadelede bakanlığın çalışmalarını anlattı.

  Pakdemirli, Marmara Denizi’nde su ürünleri avcılığının doğrudan 22 bin, dolaylı olarak da 100 bin kişiye gelir kaynağı oluşturduğunu söyledi.

  Denizdeki hayalet ağların temizlendiğini aktaran Pakdemirli, Marmara Denizi'ne İstanbul kıyılarından 40 bin levrek, 3 bin kalkan, 75 bin midye bırakıldığını ve bu faaliyetlerin devam edeceğini belirtti:

  "Mevcut projelerle birlikte, yatırım ve izin süreci devam edenler hayata geçtiğinde Marmara Denizi, 45 bin ton yıllık midye üretim kapasitesine ulaşacak.

  “Bu kapsamda bir nevi biyolojik su arıtma sistemi kuruyoruz. Böylece saatte 22,5 milyar litre su, midyeler tarafından filtre edilerek temizlenecektir”

 3. Glasgow'da 'Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Stratejisi Paneli' düzenlenecek

  İklim Zirvesi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İskoçya’nın Glasgow kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26'ncı Taraflar Konferansı (COP26) etkinlikleri kapsamında 3 Kasım'da 'Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Stratejisi: Kapsayıcı, Sürdürülebilir ve İnsani Bir Vizyon' başlıklı bir panel düzenleyecek.

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, panelle ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'nin 2053 taahhüdü olan net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda devletin tüm kurumlarının şimdiden eylem planlarını hazırlamaya başladığını" söyledi.

 4. EPA

  Dünya Meteroloji Örgütü (WMO) bugün açıkladığı son raporunda, iklim değişikliğinin küresel çapta su krizine yol açacağı uyarısında bulundu. WMO'ya göre 2018'de dünya çapında 3 milyar 600 milyon kişi, yılın en az bir ayı, su kaynaklarına erişimde sıkıntı yaşadı. Örgüt bu sayının 2050'ye kadar 5 milyarı aşacağı ve dünya nüfusunun yarısından fazla olacağı tahmininde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. A photo of a gorilla closing its eyes as butterflies fly around it, in Central African Republic

  ABD merkezli bir yardım kuruluşu olan Doğa Koruma Vakfı (Nature Conservancy) fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bir gorili kelebekler içinde fotoğraflayan Anup Shah birincilik ödülünü aldı.

  Daha fazla bilgi
  next