Katoliklik

 1. Övgü Pınar

  Vatikan

  Schuman

  Vatikan, Avrupa Birliği'nin kurucularından kabul edilen Robert Schuman'ı aziz ilan etme süreci başlattı. Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco dün imzaladığı kararla Schuman'ı "kahramanca erdemleri" nedeniyle "mübarek" ilan etti. Katolik Kilisesi geleneklerine göre, bu aşamadan sonra Schuman'ın aziz ilan edilebilmesi için kendisine atfedilen iki "mucizenin" kilise tarafından tanınması gerekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Vatikan

  Vatikan

  Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Vatikan'da yolsuzluğun önüne geçmek amacıyla yeni bir kanun çıkardı. Kardinaller gibi din insanları da dahil Vatikan çalışanlarının, değeri 40 euro'yu aşan hediyeleri kabul etmesi yasaklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  sinod meclisi

  Vatikan'dan, Katolik Kilisesi yönetim ve karar mekanizmalarında kadınlara yer açılması talepleri doğrultusunda önemli bir adım geldi. Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Piskoposlar Meclisi'nde oy kullanma hakkına sahip müsteşarlık pozisyonuna ilk kez bir kadını atadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Vatikan: Koronavirüs aşıları 'manevi açıdan uygun'

  Övgü Pınar

  Roma

  Papa

  Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi Vatikan’dan, geçen yüzyılda kürtajla alınan fetüs dokusundan faydalanılan aşıların kullanımının “ahlaki olarak kabul edilebileceği” açıklaması geldi.

  Bazı koronavirüs aşılarının geliştirilmesinde, 1960’larda kürtajla alınan iki fetüs dokusundan elde edilen hücre hatlarından faydalanıldığı gerekçesiyle özellikle muhafazakar Katolik çevrelerde bu aşılara karşı sesler yükseliyordu.

  Vatikan’ın İnanç Doktrini Kurulu bugün yaptığı açıklamada bu tartışmalarla ilgili resmi pozisyonunu ilan etti.

  İnanç Doktrini Kurulu, “araştırma ve üretim sürecinde, geçen yüzyılda yapılan iki kürtajla elde edilen dokulardan gelen hücre hatlarından faydalanan bazı SARS-CoV-2 aşılarıyla ilgili görüş bildirmeleri için çok sayıda talep aldıklarını” belirtti.

  Kurul, Papa’nın da onayıyla yayımladığı bildiride bu aşıların “ahlaki” boyutuyla ilgili Vatikan’ın görüşünü paylaştı.

  Açıklamada, başka aşılara erişimin mümkün olmadığı hallerde “araştırma ve üretim sürecinde, kürtajla alınmış fetüslerin hücre hatlarından faydalanan Covid-19 aşılarını kullanmanın ahlaki açıdan kabul edilebilir olduğu” belirtildi.

  Koronavirüs aşısı: Aşıyla ilgili komplo teorileri neler, bilim insanları bunları nasıl çürütüyor?

 5. Övgü Pınar

  Roma

  Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick

  Vatikan tarafından yayımlanan bir raporda, üst düzey bir Katolik Kilisesi yetkilisinin hakkındaki cinsel taciz suçlamalarına rağmen terfi ettirilmesinde, kurbanların iddialarının dikkate alınmamasının etkili olduğu kabul edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Vatikan

  Angelo Becciu

  Katolik Kilisesi'ne yapılan bağışları zimmetine geçirdiği iddia edilen ve geçen ay istifaya zorlanan üst düzey Vatikan yetkilisi Kardinal Angelo Becciu ile bağlantılı bir kişi, Interpol operasyonuyla gözaltına alındı. Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Papa’nın güvenliğinden sorumlu İsviçreli Muhafızlar arasında 4 Covid-19 vakası

  Övgü Pınar

  Vatikan

  İsviçreli Muhafızlar
  Image caption: İsviçreli Muhafızlar

  Vatikan, Papa’nın güvenliğinden sorumlu İsviçreli Muhafızlar arasında 4 Covid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı.

  Vatikan Basın Ofisi’nin açıklamasına göre, hastalık semptomları gösteren 4 İsviçreli Muhafız tecrit altında tutuluyor. Muhafızların temasta bulunduğu kişilerin tespit edilmesi için incelemelere başlandı.

  500 yıldan uzun süredir Papa’nın ve Vatikan’ın güvenliğine katkıda bulunan İsviçreli Muhafızlar, 19-30 yaşları arasındaki İsviçre vatandaşları arasından seçiliyor.

  İtalya sınırları içinde yer alan Vatikan’da da İtalya’da olduğu gibi maske zorunluluğu bulunsa da Papa Francesco son günlerde birçok kez maskesiz olarak görüldü. Geçen Çarşamba günü genel kabul törenine maskesiz gitmesi eleştirilen Papa, bugün de Avustralyalı Kardinal George Pell ile görüşmesinde maske ve sosyal mesafe gibi kurallara uymadı.

 8. Övgü Pınar

  Roma

  Giovanni Angelo Becciu

  72 yaşındaki İtalyan Kardinal, 2018'e kadar Vatikan'daki en üst düzey görevlerden biri olan ve başbakan vekilliği pozisyonuna denk gelen Devlet Sekreteri Vekili olarak görev yapıyordu. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next