Aşılar

 1. Restoran işletmecileri: Mekanlara girişlerde iki doz aşı zorunlu olsun

  Restoran

  Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül'den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu.

  Demirer, yaptığı yazılı açıklamada, küresel çapta trajik sorunlar yaratan Covid-19 salgınının delta varyantı ile 4. dalga etkisini göstermeye hazırlandığını, bayram ertesi gözlemlenen vaka sayısındaki artışın kendilerini zor geçecek bir sonbahar dönemi ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

  18 aylık salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun süre kapalı kaldıklarını anlatan Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, halen ruhsat saatlerine göre faaliyetlerini tam olarak sürdüremediklerini aktardı.

 2. Jim Reed

  Sağlık Muhabiri

  People wearing face mask in central London, after the final coronavirus legal restrictions were lifted in England.

  İngiltere’de yeni Covid-19 vaka sayısındaki düşüş devam ediyor. Pazar günü açıklanan verilere göre, son 24 saatte Covid-19 test sonucu pozitif çıkan kişi sayısı 29 bin 173 oldu. Bundan bir hafta önce günlük vaka sayısı 48 bin 161 olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Fransa'da göstericilere polis müdahale etti

  Avrupa ve Avustralya'da birçok şehirde koronavirüs önlemlerine karşı Cumartesi günü protesto gösterileri düzenlendi. Fransa ve Yunanistan'da göstericilere polis müdahale etti, İngiltere ve Avustralya'da gözaltına alınanlar oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Vaccination with Moderna in Valencia, Spain, 5 Jul 21

  Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD merkezli Moderna firması tarafından Covid'e karşı geliştirilen Spikevax aşısının, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde 12-17 yaş arasındaki çocuklar için de kullanılmasını onayladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Michelle Roberts

  BBC Sağlık Editörü

  Coronavirus up close

  Fransa'dan İngiltere'ye ve Galler'e dönen yolcular, aşının iki dozunu yaptırmış olsalar bile karantina uygulamasına tabi tutuluyor. Alınan bu önlemin nedeni, ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Beta varyantının yayılmasının önüne geçmek.

  Daha fazla bilgi
  next