İnsan Hakları İzleme Örgütü

 1. Paul Adams ve Reality Check

  BBC News

  Belarus sınırındaki göçmenler

  Polonya ve Litvanya örneğinde görüldüğü gibi bazı ülkeler giderek artan sayıda göçmeni sınırdan geri çeviriyor. Yunanistan'ın da Ege'de göçmenleri doğrudan geri gönderdiği eleştirileri mevcut. Uluslararası hukuka göre bunu yapmaya hakları var mı? Geri yollanan göçmenlere ne olduğunu ve ülkelerin iltica başvurularını değerlendirmemesinin yasal olup olmadığını BBC araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İsrail Filistinlilerle ilgili politikalarını genellikle güvenlik gerekçesiyle temellendiriyor

  İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, İsrail'i işgal altında tuttuğu topraklarda ve kendi ülkesinde Filistinlilere karşı ırk ayrımcılığı ve zulümle suçlarken insanlık suçu sayılan 'apartheid' terimini kullandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İllüstrasyon

  Birçok insan hakları örgütü, Türkiye'de son yıllarda zorla kaybetme ve yasa dışı alıkoyma iddialarını içeren olayların arttığını belirtiyor. Yetkililer ise konuyla ilgili açıklama yapmamayı tercih ediyor. BBC Türkçe, bu iddiaları araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Myanmar'da darbe karşıtı eylemlerin en kanlı günü

  Cumartesi günü yapılan darbe karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle müdahale ettiği ve 100'ün üzerinde silahsız protestocunun hayatını kaybettiği günün devamında, generaller "Silahlı Kuvvetler Günü" için düzenlenen partiye katıldı. ABD, İngiltere ve Almanya'nın da aralarında olduğu 12 ülkenin savunma bakanları, ordunun göstericilere yönelik ölümcül güç kullanımını kınadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İrem Köker

  BBC Türkçe

  INSAN HAKLARI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün insan hakları konusunda yeni düzenlemeleri açıklayacağı bir konuşma yapacak. BBC Türkçe'ye konuşan insan hakları dernekleri, yargının bağımsızlığı ile "keyfi tutuklamaların" öncelikli olarak çözüme kavuşturulması gereken konular olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Leo Kelion

  BBC Teknoloji Muhabiri

  Huawei logo

  Çin teknoloji şirketinin yetkilileri, etnik özellik temelli teknolojilerin satışını yapmadıklarını söylüyor. Ancak ABD merkezli bir araştırma şirketi, Uygurların tespit edilmesini sağlayan sistemin patenti için başvuru yapıldığını ortaya çıkardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. İnsan Hakları İzleme Merkezi: Suudi Arabistan’da gözaltındaki göçmenler insanlık dışı koşullarda tutuluyor

  HRW gözaltındakilerin Riyad'daki bu güvenlik kompleksinde tutulduğunu aktarıyor
  Image caption: HRW gözaltındakilerin Riyad'daki bu güvenlik kompleksinde tutulduğunu aktarıyor

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Suudi Arabistan’daki sınır dışı etme merkezinde göçmenlerin insanlık dışı koşullarda tutulduğunu açıkladı.

  Örgüt, “Koşullar o kadar vahim ki kötü muamele sınıflandırmasına giriyor” ifadelerini kullandı.

  HRW’ye konuşan göçmenler aşırı kalabalık odalarda çok uzun süreler tutulduklarını, plastik kaplı çelik coplarla darp edildiklerini, Ekim ve Kasım aylarında bu darplar sonucu en az üç kişinin hayatını kaybettiğini anlattı.

  HRW Sığınmacı ve Göçmen Hakları Araştırmacısı Nadia Hardman “Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan’da bu koşulların hiçbir bahanesi yok” dedi.

  HRW pandemi döneminde bu kalabalığın salgını artırdığına da dikkat çekti.

 8. İdlib'deki bir ev dezenfekte ediliyor (26 Mart 2020)

  New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Suriye ve Rusya'yı İdlib'de sivilleri hedef almakla suçladı. Örgüt bugün yayımladığı raporunda, iki ülkenin liderleri Beşar Esad ve Vladimir Putin dahil 10 Suriyeli ve Rus yetkiliye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next