Tarım

 1. Meteoroloji yeni kuraklık haritalarını yayınladı: Türkiye’nin yarısı olağanüstü kuraklık yaşıyor

  harita

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni kuraklık haritalarını yayınladı.

  Standart Yağış Modeli’ne göre yapılan ve Nisan-Haziran dönemini kapsayan haritada Türkiye’nin neredeyse yarısı, en büyük kuraklık seviyesi olan olağanüstü kuraklık kategorisinde yer aldı.

  Ülkenin doğusuna ek olarak güneybatıda da benzer bir tablo görüldü.

  Standart Yağış Modeli, belirlenen zaman dilimi içinde yağışın ortalamadan olan farkının standart sapmaya bölünmesi ile elde ediliyor.

  MGM Normalin Yüzdeki Endeksi’ni kullanarak başka bir kuraklık haritası daha yayınladı.

  Sadece Haziran ayını kapsayan haritada da benzer bir tablo ortaya çıktı.

  Ülkenin doğusu ve güneyinde Haziran ayında düşen yağışın normal yağışın yüzde 55’inden daha az olduğu görülüyor.

  harita

  DHA’ya konuşan ve Türkiye’nin olağanüstü şiddetli kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Doktor Erol Kesici, “Birçok bilim insanı değerlendirmesinde, son yüzyıl içerisinde, özellikle geçen yıldan itibaren hava sıcaklıklarının giderek artması, yağışların çok kararsızlığının, bugüne kadar görülmediği belirtiyor. Bu artık acil durum ve mutlak suretle önlemler alınması gerekiyor" dedi.

  Kararsız yağışlarla göller ve yer altında suyun depo edilememesi nedenleriyle su birikmediğini ve ülkenin hidrolojik kuraklığa sürüklediğini kaydeden Kesici, hidrolojik kuraklığın da meteorolojik kuraklığı artırdığını söyledi. Su ve nem olmazsa yağışın da olmayacağını kaydeden Kesici, "Bilhassa tatlı su kaynaklarımızın aşırı kirlenmesi de çok önemli bir etken" dedi.

  Damla sulama çağrısı

  Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Kesici, şu uyarılarda bulundu:

  “Su kıtlığı yaşamaktayız. Su havzaları yanlış kullanılmaktadır ve bu konuda maalesef gerekli önlemler hala alınmamıştır. Doğal dengesi bozulan su kaynakları sosyal, ekonomik birçok soruna neden olacaktır. Ülkemizde uygun olmayan yerlere bilim dışı çok sayıda gölet yapılması da bir nedendir.

  “Bugün ülkemizde kullanılan suyun yüzde 75'in üstündeki kısmı tarımda ve vahşi teknikler kullanılmaktadır ve bunun sadece yüzde 1-2'si damla sulama yöntemlerinden oluşuyor. Acilen tüm tarım alanlarında damla sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi ve vahşi tarımsal sulamadan vazgeçilmesi gerekiyor.

  “Şu andan itibaren birçok yerde içme suyu bile kısıtlamalı verilmeye başlandı. Tarımda da uygulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte su kesintisi olaylarını çok daha sık yaşayacağız.”

 2. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Mardin'de atanamadığı için arıcılık yapan Kürtçe öğretmeni Vahdet Uçar'ın fotoğrafı

  BBC Türkçe'ye bilgi veren Kürt dili bölümü hocaları ve öğrencileri, bugüne dek yaklaşık 1500 mezun veren Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları arasından 112'sinin ataması gerçekleştiğini belirtiliyor. Mardin’de babası ile birlikte arıcılık yapan Vahdet Uçar da atanamayan öğretmenlerden biri. Hatice Kamer’in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Hatice Kamer

  Türkiye'de kuraklık 41 ilde etkili oldu. Mercimek, buğday ve arpa üretiminin en fazla yapıldığı Güneydoğu Anadolu'da, ekili hububat alanlarında kuraklık kaynaklı zarar oranı yüzde 70 ile 90 arasında değişiyor. Hatice Kamer, bölgedeki köylülerle zararın boyutlarını konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Çaykur dört yıldır zarar ediyor: Kurumun geleceği için ne yapılmalı?

  2017’den beri zarar eden ÇAYKUR’un 2020 zararı 547 milyon TL olarak açıklandı. Sözcü gazetesinin haberine göre ise ÇAYKUR neden zarar ettiğine ilişkin yaptığı açıklamada “kamusal gücü, sosyal sorumlulukları, bölgenin özel şartları ve çayın stratejik bir ürün olması” gibi şartlar dolayısıyla bilanço gerçekleşmelerinde sapmalar olabileceğini aktardı. Uzmanlara göre ise ÇAYKUR’un çayın en çok tüketildiği ülkelerden birinde, sektörün önemli bir oyuncusuyken zarar etmesi anlaşılması güç bir durum.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  tarla

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu yıl yağışlar yüzde 40 azalmış durumda. Bu oran tüm bölgelerde görülen en yüksek azalma. Önceki yıllara göre bölge genelinde Mart ayında görülen yağıştaki azalma da yüzde 56 oranında. Uzmanlar, kuru tarım yapılan arazide tahıl ve bakliyat üretiminde yüzde 80 oranında zarar meydana geldiğini söylüyor. Diyarbakır'dan Hatice Kamer'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Tam kapanma ile pazar yerlerinin de kapatılması, çiftçilerin elinde kalan ürünleri çöpe atmasına yol açtı. Yeni genelge ile semt pazarlarının sadece iki gün açılmasının çiftçinin zararını karşılayamayacağını söyleyen sektör temsilcilerine göre ürünün bol olduğu bu dönemde üretici para kazanamadı, tüketici de ucuza sebze ve meyve yeme şansını kaçırdı.

  Tam kapanma ile pazar yerlerinin de kapatılması, çiftçilerin elinde kalan ürünleri çöpe atmasına yol açtı. İçişleri Bakanlığı'nın yeni genelgesi ile semt pazarlarının sadece iki gün açılmasının çiftçinin zararını karşılayamayacağını söyleyen sektör temsilcilerine göre, ürünün bol olduğu bu dönemde üretici para kazanamadı, tüketici de ucuza sebze ve meyve yeme şansını kaçırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Artan gıda fiyatları pek çok ailenin bütçesini zorluyor

  Türkiye'de 2020 yılı enflasyon oranı 14,6 olarak açıklandı. Ancak bağımsız araştırmacılar ve tüketici derneklerinin alternatif enflasyon hesaplarına göre, halkın hissettiği "gerçek enflasyon" yüzde 36,7 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Ayçiçek yağı fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor: "Üretimdeki sıkıntı çözülmeden PTT çare olamaz"

  Ayçiçek yağı fiyatlarında görülen önlenemeyen artışa çare olarak PTT'nin ucuz ürün satışına başlayacağı duyuruldu. Ancak uzmanlar bunun üretim değil tedarik ile ilgili bir çözüm olmasından dolayı Hazine'ye yük getireceğini öngörüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  A man scoops spilled crude oil allegedly caused by Shell equipment failure floating at the bank of B-Dere waterways in Ogoniland, Rivers State, on August 11, 2011.

  Hollanda'daki Lahey Temyiz Mahkemesi, dünyanın ikinci büyük petrol şirketi Shell'in, Nijerya'daki tarım arazilerini kirleten petrol sızıntısından sorumlu olduğuna hükmetti. Shell, sızıntıdan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olan dört Nijeryalı çiftçiye tazminat ödeyecak. B0u karar, petrol kirliliğinden etkilenen diğer çiftçiler için de emsal teşkil edecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Protesters shout slogans in front of the Red Fort

  Hindistan'ın başkenti Delhi'de, yeni tarım yasalarını protesto eden binlerce çiftçi polisle çatıştı. Bir göstericinin hayatını kaybettiği protestolarda, 200 kişi gözaltına alındı. 300'den fazla polis de yaralandı.

  Daha fazla bilgi
  next