Ahmet Davutoğlu

 1. Ekrem İmamoğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete, İmamoğlu ve Davutoğlu’nun eşleri Dilek İmamoğlu ve Sare Davutoğlu da katıldı.

  Görüşmeyi, Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından duyurdu.

  View more on twitter

  İmamoğlu ise ziyarete ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

  Millet İttifakı’nın bir parçası olmasa da muhalefet bloğunda yer alan eski AKP’li başbakan Davutoğlu, CHP ve İYİ Parti liderleriyle ekonomi ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşle ilgili görüşmeler yapıyor.

  İmamoğlu’nun adı ise son dönemde muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olabileceği yönünde yorumlarla gündeme geliyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener, daha önce Millet İttifakı’ndaki ortağı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nu aday göstermesi durumunda ‘hayır demeyeceğini’ söylemişti. Daha sonra da bir açılışta yaptığı konuşmada da Akşener, İmamoğlu’nu çalışmaları için tebrik ederken “Bu çalışma performansınızın devamını dilerim ki Cumhurbaşkanlığı seçiminde lazım” ifadelerini kullanmıştı.

 2. Ayşe Sayın

  Ankara

  TBMM binası dışarıdan görünümü

  CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti temsilcilerinin üzerinde çalıştığı "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisi 5 ana başlıktan oluşuyor; Yasama, Yürütme ve Yargı alanlarında kapsamlı öneriler içeriyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Selahattin Demirtaş, Ahmet Davutoğlu’na hakaret iddiasıyla yargılandığı davada konuştu: Davutoğlu’nun AKP’den ayrılacağı hesaplansaydı bu dava açılmazdı

  demirtaş

  HDP’nin eski lideri Selahattin Demirtaş, AKP’nin eski lideri ve şimdi Gelecek Partisi’nin başında olan Ahmet Davutoğlu’na başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya bugün görüntülü olarak katıldı.

  Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Edirne’de bulunduğu cezaevinden katılan Demirtaş, “O dönemin fezlekelerini ya da iddianamelerini hazırlayan savcı, Ahmet Davutoğlu’nun AKP’den ayrılıp ayrı parti kuracağını, muhalefet partisi olarak faaliyetlerine devam edeceğini öngörebilmiş olsaydı yine bu davayı açar mıydı? Benim deneyimime göre açmazdı” diye konuştu.

  Demirtaş “Demokratik ilkelere haiz devletlerde veya sistemlerde hükümeti yani devleti denetleyen merciler vardır” dedi ve ekledi:

  “Şu anda yasamanın bir üyesi olarak yaptığım denetim faaliyeti nedeniyle devletin bir başka erki olan yargı tarafından sorguya çekiliyorum. Şöyle bir benzetme, metaforla anlatmaya çalışayım.

  “Diyelim ki siz idare mahkemesisiniz ve bir yurttaş idarenin bir işlemi nedeniyle size iptal davası açtı. Siz bu davayı iktidarı denetleme adına anayasadan kaynaklı yetkilerinizi kullanarak millet adına yürüttünüz, yaptınız. Ben de yasamanın bir üyesi olarak sizin yaptığınız bu yargısal denetimi parlamentoya taşıdım. Mersin İdare Mahkemesi'nin hakkında soruşturma açılmasına yani bir başka denetim organı olan parlamentoyu devreye sokmaya çalışıyorum ve sizin yaptığınız denetim faaliyeti nedeniyle sizi suçluyorum. Bu ne kadar abes ve anti demokratik olur ise bu da dava ve yargılama da o kadar abes ve anti-demokratiktir.

  “Meclis çatısı altında ifade ettiğim düşünceleri ömrüm boyunca dışarıda tekrarlayabilirim; suç teşkil etse bile. Altını çizerek söylüyorum suç teşkil etse bile soruşturulamaz.”

  Duruşmadan sonra mahkeme heyeti, avukatların tevsi tahkikat taleplerini reddedilmesine, önceki duruşmada talep edilen somut norm talebinin Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 31 Aralık’a erteledi.

 4. Ayşe Sayın

  Ankara

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "iktidardan gitmemek için her şeyi yapabileceğini" savunarak, "Siyasi cinayetler kaygım var" sözleriyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "resen soruşturma" başlatması, AKP'de de tartışılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın Merkez Bankası kararına tepki: Yeter artık, milletin geleceğini karartmayın

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş'ın görevden alınmalarına tepki gösterdi.

  Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamda, "Yeter artık! Milletin geleceğini karartmayın!" dedi.

  View more on twitter
 6. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'nu ziyaret etti

  AKŞENER VE DAVUTOĞLU

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti.

  Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

  İki lider, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

  Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup toplantısında HDP'nin kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığını veto ettiğine ilişkin açıklaması sorulması üzerine şu cevabı verdi:

  Quote Message: TRT'ye 31 Mart'ta Abdullah Öcalan'ın mektubu çıktı, Osman Öcalan mülakat verdi, ne için verdi? Niçin biliyor musunuz? 'İstanbul'da seçim alınsın' diye. Yazık. Biz 40 kişiyiz, birbirimizi biliriz. Bu ülkede ölümle tehdit edildim, evim basıldı her şey oldu; ama bana posta koyup, benim de geri durduğum hiçbir hadise olmamıştır. Dayak yerim, posta yemem.

  Davutoğlu, Akşener'in kendilerine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili çalışmalarını getirdiğini belirtti ve şunları söyledi:

  Quote Message: Zaten açıkladıkları zaman biz yakından takip etmiştik. Nihayet hepimizin omuz omuza vermesi lazım. Bu iş birliğini İYİ Parti ile Sayın Akşener ile sürdürüyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da daha sık görüşeceğiz. Her aşamada her konuda istişare etme içerisindeyiz. Bu istişareyi de yapılaştırdık bir anlamda. Partiler arasında parlamenter sistem ile ilgili yürütülen çalışmaları da bugün ele aldık. İttifak meselesi bunun dışında bir alandır. Ama her partiyle Türkiye'nin geleceği için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.
 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

  Muhalefet partileri arasında yaz aylarında ara verilen yüz yüze görüşmeler, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun dün Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyareti ile yeniden başladı. Seçim işbirliği, ittifak, seçim yasası değişikliği konularının ele alındığı görüşmede ayrıca, "iktidar partisinin kutsal değerler üzerinden siyaset yapmasının önüne geçilmesi için ortak tutum belirlenmesi" görüşü öne çıktı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ahmet Davutoğlu: 17-25 Aralık sürecinde Zafer Çağlayan 'Bu konular konuşulursa başka isimler devreye girer' tehdidinde bulundu

  davutoğlu

  Gelecek Partisi lideri ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk soruşturmalarına dair açıklamalarda bulundu.

  Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, o dönem suçlanan dört bakanla toplantı yaptığını ve onlara "Ben sizi suçlamam ama ben hukukçu değilim dedim. Doğru olan komisyon bir karar almadan, kendi rızanızla sizin Yüce Divan'a gitmeniz" dediğini söyledi.

  Davutoğlu bunun üzerine Zafer Çağlayan’ın “Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer gibi üstü örtülü tehditlerde” bulunduğunu anlattı.

  Kendisinin de buna karşılık “Ortaya ne saçılırsa saçılsın bu konuda taviz vermem” dediğini aktardı.

  Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan ve sonrasında ABD’de yargılanan Reza Zarrab, ABD’deki ifadesinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon euro ve 7 milyon dolar rüşvet verdiğini söylemişti.

  Bakanların Yüce Divan’da yargılanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la uzlaşmaya vardıklarını fakat Erdoğan’ın bir gün sonra fikir değiştirdiğini aktaran Davutoğlu şöyle konuştu:

  “Sayın Cumhurbaşkanım, sizinle mutabakata varmıştık, Türkiye için de bu arkadaşlar içinde en doğru olan buydu. Niye değiştirdiniz, yapmayın’ dedim. Erdoğan, bunun bir hükümete karşı operasyon olduğunu söyledi.”

  17-25 Aralık soruşturması son dönemde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” demesi üzerine tekrar gündeme gelmişti.

 9. Davutoğlu’nun konvoyunda kaza: Gelecek Partisi Başkan Yardımcısı Ün ile bir çocuk yaralandı

  kaza

  Kırklareli’nde, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun konvoyunda meydana gelen kazada Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün ile 1 çocuk yaralandı.

  DHA’nın haberine göre Davutoğlu'nun konvoyunda yer alan bir araç ile başka bir araç kavşakta çarpıştı.

  Ün, ihbarla kaza yerine gelen sağlık ekibince ambulansla Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hafif yaralı olan çocuk ise ambulansta tedavi edildi.

  Aracı konvoyun önde bulunan ve kazadan daha sonra haberi olan Ahmet Davutoğlu'nun hastaneye gideceği belirtildi.

 10. Ece Göksedef & Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Ahmet Davuoğlu'nun liderliğindeki Gelecek Partisi geçtiğimiz günlerde siyasi ahlak reformunu savunan Temiz Siyaset Belgesi'ni kamuoyuna açıkladı.

  Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevde olduğu döneme ve gündemdeki konulara dair BBC Türkçe'den Ece Göksedef ve Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Başbakan ve AKP Genel Başkanı olduğu dönemde, partinin Sedat Peker'le hiçbir ilişkisinin olmadığını ancak kontrolü dışında ilişkiler kurulmuşsa bunu bilemeyeceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next