Etiyopya

 1. Tigray bölgesinde bir çocuk yardımların üzerinde uyuyor

  Birleşmiş Milletler'in Etiyopya'da gelecek aylarda kıtlık yaşanabileceğini ortaya koyan bir raporunun ardından BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, kıtlığın halihazırda yaşanmakta olduğunu açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. grab

  Tigray bölgesinde, Etiyopya ordusuyla isyancı Tigray Halkın Kurtuluşu Cephesi (TPFL) arasındaki çatışma bölgesinde meydana gelen bir olay, BBC Africa Eye ekibi tarafından araştırıldı. Videoda silahsız kişiler yakın mesafeden vurularak öldürülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. The BBC's Girmay Gebru

  Girmay Gebru, Etiyopya’da çatışmaların yaşandığı Tigray bölgesinde ordu tarafından gözaltına alındı. Görgü tanıkları Girmay'ın, bölgenin en büyük kenti Mekelle'deki bir kafede dört kişiyle birlikte otururken askeri üniformalı kişiler tarafından gözaltına alındığını söyledi. Girmay'ın bir askeri kampa götürüldüğü bildirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Etiyopya'da 100 yaşın üzerindeki adam Covid-19'u atlattı

  Abu Tilahun Woldemichael

  En az 100 yaşında olduğu bilinen Etiyopyalı Covid-19 hastasu Aba Tilahun Woldemichael'in iyileşmesini, doktorları "inanılmaz" diyerek tanımlıyor.

  Aba Tilahun Woldemichael'in doğum belgesi yok ancak ailesi 114 yaşında olduğunu söylüyor. Doktorlar ise 109 yaşında olduğunu tahmin ediyor.

  Aba Tilahun, Başkent Addis Ababa'da yapılan genel testler sırasında hiç semptom göstermediği halde test edildi ve pozitif çıktı. Ardından hastaneye kaldırıldı.

  4 gün sonra durumu ağırlaştı ve oksijen verilmeye başladı. 14 gün boyunca hastanede kaldı. Antibiyotik ve deksametason tedavisi uygulandı. Ardından iyileşerek eve çıkarıldı.

  Etiyopya, salgını durdurmak için en sert önlemleri alan Afrika ülkelerinden biri. Ülkede 5 binden fazla vaka tespit edildi, 81 kişi hayatını kaybetti.

 5. Etiyopya'daki etnik çatışmalar nedeniyle yerlerinden olmuş çocuklar

  Uzun yıllar boyunca kuraklık ve etnik gerilimle boğuşan Etiyopya, darbe girişiminin ardından yeniden dünya basınının gündeminde. 80 farklı etnik gruptan 102.5 milyon kişinin yaşadığı Etiyopya, Afrika kıtasındaki en uzun süredir bağımsız olan ülke. Ülke hakkında merak edilenleri derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Seare Mekonnen

  Ülkenin başbakanı Abiy Ahmed, Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen'in Amhara özerk eyaleti yönetimine yönelik bir darbe girişimini engellemeye çalışırken öldürüldüğünü söyledi. Mekonnen'in evinde koruması tarafından vurularak öldürüldüğü belirtildi. Bölgede iki ayrı saldırıda yaşamını yitiren yetkililerin sayısı 4'e çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next