Amerika Birleşik Devletleri

 1. İrem Köker

  BBC Türkçe

  INSAN HAKLARI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın insan hakları konusunda yeni düzenlemeleri açıklayacağı bir konuşma yapacak. BBC Türkçe'ye konuşan insan hakları dernekleri, yargının bağımsızlığı ile "keyfi tutuklamaların" öncelikli olarak çözüme kavuşturulması gereken konular olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16

  ABD, Suriye'de İran destekli milislere hava saldırısı düzenledi. Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, "ABD Başkanı Biden'ın emriyle ordu, Suriye'nin doğusunda İran destekli milislerin kullanmakta olduğu altyapıyı hedef aldı" dedi. Saldırı ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk askeri operasyonu olarak kayda geçti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Geddert 2012 Olimpiyatları'nda ABD Kadın Jimnastik Takımı'nın antrenörüydü

  ABD Kadın Jimastik Takımı'nın eski olimpik antrenörü John Geddert'in, hakkında cinsel taciz ve insan ticareti suçlamaları içeren bir iddianamenin hazırlanmasından saatler sonra intihar ettiği açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Cemal Kaşıkçı

  ABD, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili istihbarat raporunu bugün kamuouyuna açıklayacak. Biden rapor açıklanmadan önce Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefonda görüştü. 2019'da hazırlanan ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'un kamuoyla paylaşmadığı raporda, cinayetin sorumlusu olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gösterildiği sanılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Rusya’dan S-400 açıklaması: Türkiye’nin böylesi gelişkin bir ekipmanı üretebilmesi pek mümkün değil

  s-400

  Rusya Gelişmiş Teknolojili Endüstriyel Ürünlerin Geliştirilmesi, Üretimi ve İhracatı için Devlet Kurumu (Rostec) CEO’su Sergey Çemezov, bu sistemin NATO’nun güvenliğine zarar vermeyeceğin söyledi.

  RT kanalına konuşan Çemezov “Bu bir savunma silahı, saldırı amacıyla kullanılamaz. NATO’nun savunmasına nasıl zarar verebilir anlamıyorum. Aksine, Türkiye bununla NATO’nun güvenliğini temin ediyor” dedi.

  TASS ajansının aktardığına göre Türkiye ile yapılan anlaşma sonucu S-400’lerin kısmen yerelleştirilebileceğini belirten Çemezov, Rusya’ya karşı kullanılabilecek bir teknolojinin tamamen transfer edilmesinin ise mümkün olmayacağını söyledi ve ekledi:

  “İsteseydik bile, Türkiye’nin böylesi bir gelişkin ekipmanın üretimini örgütleyebilmesi pek mümkün değil.”

  Türkiye’deki S-400 sistemi bir süredir Türkiye – ABD ilişkilerinin gündeminde.

  ABD bu sistem nedeniyle Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarırken, Türkiye Yunanistan’ın S-300’leri Girit adasına yerleştirmesine benzer bir model önerisinde bulundu.

  Fakat son olarak ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Tekrar etmek gerekirse, Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

  Kirby, “Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” dedi.