Japonya

 1. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  2012'de üniversitede tanışmış 5 yıl sonra da nişanlandıklarını açıklamışlardı

  Sonu kraliyet statüsünü kaybetmeye varsa da eleştirilere aldırmayıp sevdiği erkekle evlenmekten vazgeçmeyen Japonya Prensesi Mako'nun bu hareketi, Krizantem Tahtı'nın Mako kadar cesur olma şansını bulamayan, ne yapsalar kendilerini beğendiremeyen hanedan içi ve dışı kadın üyelerinin üzerindeki baskıyı tekrar gündeme getirdi. Tokyo'dan Ilgın Yorulmaz'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Getty Images

  Japonya Prensesi Mako, 2012 yılında Tokyo'da üniversitede tanıştığı erkek arkadaşı Kei Komuro ile evlendi. Prenses Mako bu evlilikle birlikte kraliyet statüsünü kaybetti. Japon yasalarına göre, kadın kraliyet ailesi üyeleri halktan biriyle evlenmeleri durumunda statülerini kaybediyor. Ancak ailenin erkek üyeleri için böyle bir şart koşulmuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Japonya'da bir evlilik

  Japonya'nın erkek egemen kültüründen doğan "tek soyadı" zorunluluğu, tüm dünyada sadece Japonya'ya özgü bir durum ve kadın hakları savunucuları tarafından insan hakları ihlali olarak nitelendiriliyor. Tokyo'dan Ilgın Yorulmaz, Japonya'daki kadınların karşılaştıkları zorlukları ve taleplerini aktarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. KCNA füze denemsinin fotoğrafını paylaştı

  Kuzey Kore'nin denizaltıdan fırlatılan yeni bir balistik füzeyi "başarıyla" test ettiğini açıklamasının ardından Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore gündemiyle acil toplandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Hakuho

  15 yaşında başladığı 21 yıllık sumo güreşi kariyerinde neredeyse kırılmadık rekor bırakmayan "yokozuna" (büyük şampiyon) Hakuho, emekli olacağını açıkladı. Hakuho'nun öyküsünü, Tokyo'dan Ilgın Yorulmaz yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fukuşima Nükleer Santrali

  Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Japonya'nın Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki radyoaktif özellikli işlenmiş atık suyu denize boşaltmasını denetleyeceğini açıkladı. IAEA Başkan Yardımcısı Lydie Evrard, Tokyo'da yaptığı açıklamada süreci kapsamlı ve objektif bir şekilde gözlemleyeceklerini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Naomi Osaka

  18 yaşındaki Kanadalı Leylah Fernandez ile oynadığı maç sırasında umulmadık bir şekilde yenilip turnuvaya veda eden geçen senenin şampiyonu Japon kadın tenisçi Naomi Osaka, "Sanırım bir süreliğine oynamaya ara vereceğim" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next