Pakistan

 1. İmran Han

  BBC'ye konuşan Pakistan Başbakanı İmran Khan, Afganistan'daki Taliban hükümetini ancak kapsayıcı olması, insan haklarına saygı göstermesi ve Afganistan topraklarının "terör merkezi" olarak kullanılmaması durumunda tanıyacaklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Getty Images

  Afganistan Kadın Milli Futbol Takımı'nın bazı oyuncuları, Taliban yönetiminden kaçarak Pakistan'a gitti. Kadın futbolcular seyahat sırasında başlarına birşey gelmemesi için burka giymek zorunda kaldı. Kadın futbolcular, Taliban'ın kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. John Simpson

  Dünya Haberleri Editörü

  Taliban savaşçıları ve Pakistan askerleri Türkham sınır kapısında

  Daha önce Taliban döneminde Afganistan ekonomisi o kadar kötü durumdaydı ki, ülkenin 2001’de yakıt alacak parası kalmamıştı. Afganistan'da o dönem yakıt olmadığı için yollarda terk edilen otomobiller vardı. Peki bu kez de aynı tablolar görülecek mi? BBC Dünya Haberleri Editörü John Simpson'ın analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kabil'de kadın hakları gösterisi

  Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'de onlarca kadının çalışma hakkı ve hükümette yer alma talebiyle yaptığı gösteriye müdahale etti. Önümüzdeki günlerde Taliban'ın hükümeti açıklaması bekleniyor. Taliban, hükümette kadınların da yer alacağını ancak bakanlık görevi verilmeyeceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Pablo Uchoa

  BBC Dünya Servisi

  Kandahar'da bir kontrol noktasında silahıyla nöbet tutan bir Taliban üyesi - 17 August 2021

  Batılı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Çin, Rusya, Pakistan ve İran açısından birçok şeyin tehlikede olduğu anlamına geliyor. Bu ülkelerin yanı sıra Batılı güçler ve İslami gruplar açısından kazanılanlar ve kaybedilenler neler olabilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  İmran Khan

  Taliban 20 yılın sonunda Afganistan'da kontrolü yeniden ele geçirirken birçok Afgan, Pakistan'ın Taliban'a vermeye devam ettiği desteği eleştiriyor. Pakistan ise örgüt üzerinde böyle bir gücü olduğuna dair söylemleri reddediyor. Pakistan-Afganistan arasında 70 yıldır süren gerilim ve Pakistan'ın devlet dışı gruplara verdiği desteğin bugün gelinen noktaya etkisini inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. People wait to cross into Afghanistan, at the Friendship Gate crossing point at the Pakistan-Afghanistan border town of Chaman, Pakistan August 13, 2021

  Dünya çapında liderler Afganistan'dan ayrılmak isteyenlere yardım sözü verdiler, ancak bunun yerine gelişlerini engellemek için duvarlar yükseliyor gibi görünüyor. Peki sığınmacılara yardım etmek için neler yapılıyor ve uluslararası bir göçmen krizi mi yaklaşıyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Herat'taki Taliban savaşçıları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta içinde yaptığı açıklamada "Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir" dedi. Taliban ise Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havalimanı'nda güvenliği sağlamasına karşı. Gazeteci-yazar Fehim Taştekin, son gelişmeleri BBC Türkçe için yorumladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. ABD, 11 Eylül itibarıyla Afganistan'dan tüm askerlerini çekmeyi planlıyor

  ABD ordusu, Taliban'ın Afganistan'da kontrolünü ele geçirdiği bölgelerin sayısını artırması sonrası, ülkeden çekilmesini yavaşlatabileceğini açıkladı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, tam geri çekilme için 11 Eylül tarihin hâlâ geçerli olduğunu, ancak sürecin ilerleme hızının değişebileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next