Orta Asya ve Kafkaslar

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin’le Kafkasya’yı konuştu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay koridorun açılmasıyla Bakü’nün lojistik merkezi olacağını söyledi

  erdoğan ve putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Anadolu Ajansı’na göre Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki kara ve demir yolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı yetkililerle görüşebileceği konuşuldu.

  Bugün Türkiye – Azerbaycan İş Forumu’ndaki konuşmasında konuya değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Nahçıvan ile Azerbaycan arasında planlanan koridorun açılmasıyla Bakü, Orta Asya’da önemli bir lojistik merkez olacak” dedi.

  Söz konusu koridor tamamlandığında Türkiye’den yola çıkacak bir araç, Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a ulaşıp Bakü üzerinden deniz yoluyla Orta Asya’ya ulaşabilecek.

 2. Cumhurbaşkanı Ceenbekov (sağda) parlamentonun başbakanlığa seçtiği Caparov'u (solda) atamayı reddetti

  4 Ekim'de yapılan seçimlerden bu yana siyasi kriz içindeki Kırgızistan'da milliyetçi bir politikacı olan Sadir Caparov, başbakanlığa atandı. Cezaevindeki Sadir Caparov, geçen hafta, seçimlere hile karıştırıldığını söyleyerek sokaklara dökülen göstericiler tarafından serbest bırakılan politikacılardan biriydi ve parlamento tarafından başbakanlığa seçilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, oylamanın usule uygun yapılmadığını söyleyerek görevi Caparov'a vermeyi reddediyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Bişkek protesto

  Kırgızistan'da hafta sonu yapılan seçimlerin sonuçlarını tanımayan muhalefet partilerinin ve destekçilerinin başlattığı protesto gösterilerinin ardından başkent Bişkek'te olağanüstü hal ilan edildi. Bişkek'te silah sesleri duyulduğu, eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i taşıyan aracın hedef alındığı ancak yaralanan olmadığı bildiriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kırgızistan'da düzenlenen protesto gösterisi

  Kırgızistan'da seçim sonuçlarının iptal edilmesi istemiyle başlayan protestoların ardından muhalefet hükümet pozisyonlarını ele geçirdiğini bildirdi, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ise ülkede durumun kontrol altında olduğunu savundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. alijonova

  Özbekistan'da kendisine sözlü tacizde bulunan iki erkeği döven genç kadın hakkında açılan soruşturma dün kapatıldı. Ülkede çok sayıda ünlü kişinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in kızı Saida Mirziyoyeva da soruşturmayı eleştiren açıklamalar yapmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Cenk Başlamış

  Gazeteci

  putin

  Rusya'da anayasa değişiklikleriyle ilgili oylamadan alınan resmi olmayan ilk sonuçlar değişikliklerin beklendiği gibi halk tarafından onaylandığını gösteriyor. Böylece Putin isterse 2036'ya iktidarda kalabilecek. Vladimir Putin'in siyasi yolculuğunun dönüm noktaları neler? Cenk Başlamış'ın yazısı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. IŞİD saldırıyı üstlenmedi.

  Tacikistan-Özbekistan sınırındaki bir askeri kontrol noktasına saldırı düzenledi. Tacik yetkililer, saldırıyı IŞİD'in düzenlediğini ve çıkan çatışmada 15 militanın öldürüldüğünü söyledi. IŞİD ise saldırıyı üstlenmedi. Çatışmada bir sınır muhafazı ile bir polisin de öldüğü açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next