Evrim

 1. beyin boyları

  İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi ile Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nden evrim araştırmacıları, son 1 milyon yıla ait 300'den fazla insan fosilini inceleyerek, iklimsel faktörlerin evrimleşen insanın beden büyüklüğünde rol oynadığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Darwin'in 1874'te çekilen bu fotoğrafı 1995'te renklendirildi

  Charles Darwin'in ortaya attığı doğal seçilim yoluyla evrim teorisi, insanlar olarak dünyadaki yerimizi sorgulamamızı sağladı. Darwin bu düşüncesini 20 yıl boyunca kendine sakladı. Sonunda "Türlerin Kökeni" kitabını yayınladığında "bir cinayeti itiraf etmiş gibi" hissettiğini anlattı. 212. doğum gününde, Darwin'in hayatındaki dönüm noktalarını inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ikaria wariootia'nın bir sanatçı tarafından çizimi. Hayvanın deniz tabanında yaşadığı düşünülüyor

  555 milyon yıl önce deniz tabanında yaşayan solucan benzeri bir canlı, hayvanlar aleminin büyük bir kısmının evrimsel kökenlerine ışık tutuyor. Bir pirinç tanesi büyüklüğündeki organizma, vücut simetrisine sahip hayvan türlerinin en eskisi olma özelliğini kazandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. yavru hayvan

  Rusya'da Sibirya'nın doğusunda 18 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen, neredeyse hiç bozulmamış bir yavru hayvan cesedi bulundu. İki aylık olduğu düşünülen hayvanın köpek mi yoksa kurt mu olduğuysa henüz belirlenemedi. Kaburga kemiklerinde yapılan karbon testleri, hayvanın Buzul Çağı'nın son evresinde yaşadığına işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. darwin

  İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in, doğal seçilim yoluyla evrim teorisini anlattığı "Türlerin Kökeni" kitabı 160 yıl önce, 24 Kasım 1859'da yayımlanmıştı. Peki Darwin'i bu teoriyi oluşturmaya götüren yol nasıldı ve ne kadar sürdü?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Helen Briggs

  BBC

  Büyük insansı maymunun böyle bir dış görünüşe sahip olduğu tahmin ediliyor

  Bilim insanları iki ayak üzerinde yürümenin evrimine ışık tutabilecek yeni bir büyük insansı maymun fosili buldu. İki ayak üzerinde yürümek insanın en karakteristik özelliklerinden biri. Fosili bulunan Danuvius guggenmosi adlı büyük insansı maymun türünün hem dallarda yaşamaya uygun kolları hem de insana benzer bacakları bulunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next