Kadın konuları

 1. meme kanseri

  Araştırmacılar, meme kanseri riskini yarı yarıya azaltan bir ilacın kullanımına son verdikten sonra da risk azaltıcı etkisinin yıllarca devam ettiğini söylüyor. Anastrozol adlı ilaç, birçok meme kanserinin oluşumunu tetikleyen östrojen hormonunun üretilmesini engelliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Harvey Weinstein

  Amerikalı ünlü Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein'in avukatları, müvekkillerini tecavüz, taciz ve saldırıyla suçlayan kadınlardan bazılarıyla 25 milyon dolar tazminat karşılığında anlaştı. Tazminatın dağıtılacağı 30'dan fazla kişi, oyuncular ve Weinstein'in eski çalışanları.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sanna Marin

  Finlandiya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin lideri seçilen 34 yaşındaki Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı oldu. Haziran ayında tamamının lideri kadın olan beş partinin kurduğu hükümette Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı görevini yürüten Marin’in 22 aylık bir kızı var.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Esther Akello Ogola

  BBC News, Nairobi

  Kibera'da yaşayan kadınlar neredeyse her gün sokaklarda tacizle karşılaştıklarını söylüyor.

  Afrika'nın en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Kibera'daki genç kız ve kadınlar, sokakta uğradıkları istismara dair deneyimlerini tebeşirlerle yollara yazarak cinsel taciz şiddetine dikkat çekmeye çalışıyorlar.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Joseph McCann

  İngiltere'de cezaevinden yanlışlıkla tahliye edildikten sonra 11 kadın ve çocuğa cinsel saldırıda bulunan John McCann, 33 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yargıç, hüküm duruşmasında McCann'in tahliyesiyle ilgili "bağımsız ve sistemli" bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. A segregation board separates women and families from men at a McDonalds restaurant in Riyadh. File photo

  Suudi Arabistan'da restoranlardan artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek. Hükümetin aldığı son karar uyarınca kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Fundanur Öztürk

  İstanbul

  Kadıköy'deki "Las Tesis" protestosuna katılan kadınlar

  İstanbul'da Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı'nda Kadın Meclisleri'nin çağrısı üzerine, Şili'de başlayan akıma destek vermek üzere yüzlerce kadının gerçekleştirdiği Las Tesis performansı sonrası 6'sı kadın 7 kişi gözaltına alındı. BBC Türkçe'ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Esin Yeşilırmak, gözaltına alınanlara hangi suçlamaların yöneltildiğini açıkladı. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. People argue with police over a protest against the alleged rape and murder of a 27-year-old woman

  Polisin, Haydarabad kentinde geçen hafta bir kadına tecavüz edip öldürmekle suçlanan dört zanlıyı öldürmesi sokaklarda sevinç gösterilerine yol açarken insan hakları örgütleri yargısız infaz şüphesini dile getiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next