Kadın konuları

 1. Gözaltına alınan Furkan Zıbıncı

  Denizli'nin Pamukkale ilçesinde 25 yaşındaki Şebnem Şirin'in öldürülmesinin ardından erkek arkadaşı olduğu söylenen Furkan Zıbıncı gözaltına alındı. Twitter'da #ŞebnemŞirin etiketiyle 12 saat içinde 150 bin paylaşım yapıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Claire Press

  BBC News

  Sana sits defiant on the sofa of her temporary accommodation in Greece.

  Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinden önce Afganistan'da hakim olan kadınlar, hapishanelerdeki suçluların salınmasıyla ölüm tehditleri aldı. Ülkeden tahliye edilen kadın hakimlerden 26'sı artık Yunanistan'da yaşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Esra Hankulu iddianamesi: Ümitcan Uygun hakkında, kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet talebi

  Ümitcan Uygun
  Image caption: Ümitcan Uygun

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Esra Hankulu’nun evinde ölü bulunmasına dair soruşturmasında Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet talep etti.

  25 yaşındaki Hankulu, Ankara Mamak’taki evinde 5 Ağustos’ta ölü bulunmuştu.

  İddianamede, sanık Ümitcan Uygun'un Esra Hankulu'yu öldürdüğü, diğer 2 sanık ise suç delillerini kararttıklarına vurgu yapıldı. Ümitcan Uygun için 'kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Furkan G. ve Dilan C. için ise 'suç delillerini gizlemek' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

  Hankulu ile geceyi evde geçiren ve gözaltına alınan arkadaşları Dilan C. ile Furkan G., kamuoyunda 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun'un da geceyi evde geçirdiğini söylemişti.

  Bunun üzerine Ümitcan Uygun da gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Uygun, 'kasten öldürme' suçundan tutuklanmış, Furkan G. ile Dilan C. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

  Soruşturma kapsamında Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kan örneklerinin incelenmesi sonucu hazırlanan raporda Hankulu ile evde bulunan Ümitcan Uygun, Furkan G. ile Dilan C.’nin kanında uyuşturucu madde tespit edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumunca hazırlanan raporda ise Esra Hankulu’nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

 4. Patrick Cowling & Alex Forsyt

  BBC News

  Pandemi döneminde ev içi şiddet vakalarının daha hızlı arttığı da açıklanmıştı

  BBC'nin yaptığı bir araştırmaya göre İngiltere ve Galler bölgelerinde son beş yıl içinde polise yapılan ev içi şiddet başvurularında büyük artış var ama binlercesi zaman aşımı engeline takılarak düşürülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Arşiv

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de öğrencilerin yoğun olarak gittiği iki kafede, çok sayıda kadının içkilerine uyuşturucu katılarak tecavüz edildiği haberleri üzerine, savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Adli Tıp: Esra Hankulu künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu yaşamını yitirdi

  Esra Hankulu
  Image caption: Esra Hankulu

  25 yaşındaki Esra Hankulu'nun evinde ölü bulunmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun raporu hazırlandı.

  DHA’nın haberine göre raporda, Hankulu'nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

  Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki evinde, 5 Ağustos'ta ölü bulunmuştu. Hankulu'nun yanındaki arkadaşları D. C. ile F. G., olay gecesi, kamuoyunda 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun'un da geceyi evde geçirdiğini söylemişti. Bunun üzerine Ümitcan Uygun, D. C. ve F. G., Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınmıştı. Uygun, 'kasten öldürme' suçundan çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklanmıştı. F. G. ile D. C. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Adli Tıp Kurumu'na kan örnekleriyle ilgili incelemenin sonucu, savcılığa gönderildi. Raporda; Hankulu ile evde bulunan Ümitcan Uygun, F. G. ile D. C.’nin kanında uyuşturucu madde tespit edildiği belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu sonuçlarla birlikte dosyadaki diğer delilleri detaylı inceleme için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan rapor da soruşturma dosyasına girdi. DHA, bu rapor ile dosyada eksik kalmadığını ve iddianame düzenleneceğini bildirdi.

  Esra Hankulu'nun şüpheli ölümü: Ümitcan Uygun 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı

 7. DHA: Gülistan Doku’nun erkek arkadaşının üvey babası Ergin Y. hakkında yakalama kararı verildi

  Gülistan Doku
  Image caption: Gülistan Doku

  Tunceli'de 5 Ocak 2020'den bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun Rus uyruklu erkek arkadaşı Zaynal A.'nın polislikten ihraç edilen üvey babası Ergin Y. hakkında, Gülistan Doku'ya ait bilgileri intihar ettiği yönünde algı oluşturmak amacıyla sosyal medya üzerinden paylaştığı gerekçesiyle açılan davanın 4'üncü duruşması bugün görüldü.

  DHA’nın aktardığına göre dördüncü defa duruşmaya göre mazeretsiz katılmayan ve nerede olduğu tespit edilemeyen Ergin Y. hakkında yakalama kararı verildi.