Katolik Kilisesi

 1. Mass in a Paris church (file picture)

  Fransa'da, Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) Başkanı Jean-Marc Sauve, yaklaşık 2,5 yıl boyunca yaptıkları çalışmanın ardından hazırladıkları raporu kamuoyuna açıkladı. Jean-Marc Sauve, kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Vatikan

  Vatikan

  Vatikan'da ilk kez bir kardinalin de yargılanacağı tarihi yolsuzluk davası bugün başlıyor. 350 milyon euroluk yatırımda yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 10 kişinin yargılandığı davaya İtalyan basını Vatikan'ın Temiz Eller'i benzetmesi yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  Pope Francis

  İtalya'da hazırlanan homofobiyle mücadele amaçlı yasa tasarısına karşı Vatikan'ın İtalyan hükümetine bir nota gönderdiği ortaya çıktı. Vatikan'ın "İtalya yasalarına müdahale" olarak yorumlanan notası, laiklik ve egemenlik ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle tepki çekti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Övgü Pınar

  Vatikan

  Schuman

  Vatikan, Avrupa Birliği'nin kurucularından kabul edilen Robert Schuman'ı aziz ilan etme süreci başlattı. Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco dün imzaladığı kararla Schuman'ı "kahramanca erdemleri" nedeniyle "mübarek" ilan etti. Katolik Kilisesi geleneklerine göre, bu aşamadan sonra Schuman'ın aziz ilan edilebilmesi için kendisine atfedilen iki "mucizenin" kilise tarafından tanınması gerekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Övgü Pınar

  Roma

  Cardinal Reinhard Marx, the Catholic Archbishop of Munich and Freising,

  Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, kilisenin cinsel taciz skandallarıyla mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle istifasını sunan Alman Kardinal Reinhard Marx'ın istifa talebini reddetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Vatikan

  Vatikan

  Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Vatikan'da yolsuzluğun önüne geçmek amacıyla yeni bir kanun çıkardı. Kardinaller gibi din insanları da dahil Vatikan çalışanlarının, değeri 40 euro'yu aşan hediyeleri kabul etmesi yasaklandı.

  Daha fazla bilgi
  next