Doğurganlık

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  ikiz bebekler

  Hollandalı bilim insanlarının liderliğindeki bir uluslararası araştırma grubu, bugüne kadar gizemi çözülemeyen tek yumurta ikizlerinin doğumu ve kökenine ilişkin ilk kez bir biyolojik neden keşfettiler.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. bebek

  Fransa, bekar kadınların ve lezbiyen çiftlerin tüp bebek ve sperm, yumurta bağışı yoluyla hamile kalmalarına izin vermeye hazırlanıyor. Tasarının, kabul edilmesi bekleniyor. Fransızların yüzde 67'si düzenlemeye destek veriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Stephanie Hegarty

  Nüfus muhabiri

  Türkiye

  ABD ve Çin'de olduğu gibi Türkiye'de de geçtiğimiz yıl doğum oranları düşüş gösterdi. Hükümetler nüfuslarının düşmesini engellemek için çeşitli ekonomik modeller denese de bunun daha farklı sosyal ve kültürel yolları da var. Öyleyse bir hükümet insanları çocuk sahibi olmaya nasıl ikna edebilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sandrine Lungumbu

  BBC Dünya Servisi

  A photo of Vanessa Centeno

  Dünya genelinde 150 milyondan fazla kadın doğum kontrol yöntemi olarak hapları kullanıyor. Genelde güvenli görülen bu yöntemin sağlığa yan etkileri de var. Haplar nedeniyle oluşan kan pıhtıları Vanessa'nın ölümüne neden oluyordu. Vanessa, yaşadıklarını BBC'ye anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Valeria Perasso

  BBC Dünya Servisi Muhabiri

  Koronavirüs önlemleri yüzünden taşıyıcı annelerin dünyaya getirdiği bebekler Ukrayna'da mahsur kaldı

  Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler, taşıyıcı annelerin dünyaya getirdiği bebeklerin aileleriyle buluşmasına engel oldu. Ukrayna'da doğan bebeklerine kavuşmayı bekleyen Arjantinli çift 7 haftadır oğullarına kavuşmayı bekliyor.

  Daha fazla bilgi
  next