2020 ABD Başkanlık seçimleri

 1. İrem Köker

  BBC Türkçe

  Anma

  ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan'da 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamada "soykırım" ifadesini kullandı. Böylece Biden, 1981 yılında yaptığı açıklamada aynı sözcüğe yer veren Ronald Reagan'dan bu yana "soykırım" terimini kullanan ilk ABD başkanı oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Biden ve erdoğan

  ABD'de dış politika alanında önde gelen yayınlardan Foreign Policy (FP), Başkan Joe Biden'ın göreve başlamasından bu yana henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemiş olmasının arkasında yatanları ve yeni yönetimin Türkiye'ye yaklaşımını inceleyen bir analiz yayımladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Biden

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i 2020 yılında yapılan Başkanlık seçimlerine Trump lehine müdahale etmeye çalışmakla suçlayan ABD Başkanı Biden, Putin'in bunun bedelinin ödeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Rusya, Washington'daki Büyükelçisi'ni Moskova'ya geri çağırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Donald Trump

  Beyaz Saray'dan ayrılmasının ardından ilk kez konuşan eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 Başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağının sinyalini verdi. Trump, yeni bir parti kuracağı yönündeki iddiaları ise yalanladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Osman Kavala

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye Osman Kavala'yı serbest bırakma çağrısını yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı çağrıda, Kavala'ya yöneltilen suçlamalar ve Kavala'nın devam eden tutukluluğunun hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği vurgulandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Anthony Zurcher

  BBC Kuzey Amerika Muhabiri

  Donald Trump and his wife Melania. Photo: 21 January 2021

  Trump'la ilgili olarak Senato'da yapılan ilk oylamada 50 Cumhuriyetçi senatörden 45'i, Trump hakkında Kongre baskını nedeniyle "ayaklanmaya teşvik" suçlamasıyla başlatılan azil sürecine destek vermedi. BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher, oylamanın sonuçlarını değerlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Joe Biden ve Antony Blinken

  ABD Senatosu, Başkan Joe Biden tarafından dışişleri bakanlığına aday gösterilen Antony Blinken'ın atamasını onayladı. Blinken, Kongre'deki oturumda Türkiye'yi "sözde müttefik" olarak tanımladı ve S-400 nedeniyle yeni yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. BLINKEN

  Yarın yemin ederek göreve başlaması beklenen ABD’nin 46’ncı Başkanı Joe Biden’ın dışişleri bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken, Türkiye’yi “sözde stratejik ortak” olarak tanımladı ve S-400 nedeniyle daha fazla yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next