Gökbilimi

 1. Paul Rincon

  BBC Bilim Editörü

  galaksi dışı gezegen

  Gök bilimciler, Samanyolu galaksisinin dışında keşfedilen ilk gezegen olma ihtimali taşıyan bir gök cismine rastladı. Bugüne kadar Güneş Sistemi dışında 5000'e yakın gezegen bulundu. Ancak bunların tümü Samanyolu galaksisi içerisinde yer alıyor. Galaksi dışında keşfedilen ve Satürn gezegeninin boyutlarına yakın olduğu belirtilen olası yeni gezegen, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X-Ray Teleskobu ile belirlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Hycean

  Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, Hycean adını verdikleri yeni gezegen grubunun okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip olduğunu söylüyor. Yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Perseverance'ın mekanizmaları kusursuz çalışıyor gibi görünüyordu...

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı Perseverance'ın Mars'ta ilk kaya toplama girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. NASA, şimdi neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Richard Fisher

  BBC Future

  uzay

  Farklı gezegenlerde ve uzayın derinliklerinde yeni yerleşimler kurarak insanlığın geleceğini güvence altına alma fikri 200 yıldır zihinleri meşgul ediyor. Ama acaba insanlık binlerce yıl ötesine yatırım yapmak yerine Dünya'nın bugünkü sorunlarına mı odaklanmalı?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Pallab Ghosh

  BBC Bilim Muhabiri

  İlk yıldızlardan birinin nasıl görüneceğine dair bu simülasyon, astronomik verilere dayanmakta.

  İngiltere'de bilim insanları, ilk yıldızların ne zaman ortaya çıktığını keşfetti. Kraliyet Astronomi Topluluğu'nun aylık bildirimlerinde yayımlanan sonuçlara göre, yapılan çalışmalarda yıldızların ilk kez Büyük Patlama'dan 250 ila 350 milyon yıl sonra "kozmik şafak" olarak bilinen olayda ortaya çıktığı anlaşıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bugün Dünya'nın kuzeyinde "ateşten bir halka" gözükecek

  Ay ve Güneş tutulmaları, ilgi çekici astronomik olaylar olmalarının yanı sıra, doğaları gereği birçok alt türe ayrılıyor. Bugünkü Halkalı Güneş Tutulması da bazı bölgelerde Ay'ın Güneş'in büyük kısmını görünmez kılması, fakat etrafında parlak bir halka kalması nedeniyle böyle adlandırılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next