Borsalar

 1. Türkiye'nin yeni ekonomik modeli ihracata dayanıyor. Şirketlerin üretimlerini artırarak yurt dışına satış yapmaları, böylece Türkiye'nin döviz gelirini yükseltmesi bekleniyor. Ancak bunun gerçekleşmesinde bir engel var. Türkiye ekonomisi ithalata dayanmakta.

  Türkiye'nin yeni ekonomik modeli ihracata dayanıyor. Şirketlerin üretimlerini artırarak yurt dışına satış yapmaları, böylece Türkiye'nin döviz gelirini yükseltmesi bekleniyor. Ancak bunun gerçekleşmesinde bir engel var. Türkiye ekonomisi ithalata dayanmakta.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Osman Kaytazoğlu

  BBC Türkçe

  Boğaziçi Üniversitesi

  Türkiye'de her yıl üniversite sınavında ilk 400'e girenler arasından öğrencilerin eğitim gördüğü Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunlarının çoğu son yıllarda yurt dışına gitmeye başladı. Bölümde yaklaşık 30 yıldır öğretim üyeliği yapan Prof. Lale Akarun, "Son yıllarda hiç bu kadar tavsiye mektubu yazmamıştım" derken; mezunların sadece master ve doktora için değil, iş için de yurt dışını tercih etmeye başladığını anlattı. Osman Kaytazoğlu'nun haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. TCMB

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesi üzerine Aralık ayında üst üste birkaç kez doğrudan müdahalede bulundu. TCMB'nin piyasaya müdahalesi rezervlerindeki dövizi satması ile gerçekleşiyor. Peki rezerv nedir, neden farklı rezerv hesaplamaları var? Uluslararası rezervlerin ne olduğuna dair bir sözlük hazırladık.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  'Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı' açıklamasının ardından kurda geri çekilme görülse de Türkiye'nin risk primi olarak nitelendirilen 5 yıllık CDS'leri halen yüksek seyrediyor. Ekonomist Öztürk'e göre bunun nedeni Hazine ve TCMB'nin aldığı risk. Ekonomist Harris ise bu programı 'popülist bir teşvik' olarak nitelendiriyor.

  "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı" açıklamasının ardından kurda geri çekilme görülse de Türkiye'nin risk primi olarak nitelendirilen 5 yıllık CDS'leri halen yüksek seyrediyor. Ekonomist Hakkı Öztürk'e göre bunun nedeni Hazine ve Merkez Bankası'nın aldığı risk. Ekonomist Mike Harris ise bu programı "popülist bir teşvik" olarak nitelendiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

  bist 100

  BIST 100 endeksi güne yüzde 1,5 artışla başladı.

  1.804 puandan açılan endeks 1.849’a kadar yükseldikten sonra TSİ 11:10 itibarıyla 1.831 civarından işlem görüyor.

  BIST 100 15 Aralık’ta 2.278’i gördükten sonra her gün değer kaybetmişti.

 6. BIST 100’de düşüş yüzde 5’e ulaştı, devre kesici uygulandı

  borsa

  Borsa İstanbul’da değer kaybının yüzde 5’e ulaşması nedeniyle devre kesici uygulandı.

  Dünya gazetesine göre TSİ 15:35’te başlayan devre kesicinin 16:23’te sonlanması bekleniyor.

  Devre kesici dünya genelinde pek çok borsada, hızlı düşüşler sırasında panik satışlarının engellenmesi için kullanılıyor.

  Güne yüzde 2’ye yakın artışla başlayan BIST100 endeksi, öğleden sonra sert bir şekilde değer kaybetti.

  Benzer bir durum Cuma günü de yaşanmıştı.

 7. Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türk Lirası ile algoritmik işlem yapılmasına aracılık hizmeti vermeyi sona erdirdi. Türk Lirası'nın son dönemde dolara karşı tarihi bir düşüş yaşaması ve kurdaki oynaklık, uzmanların TL cinsi işlemlerin uluslararası piyasalarda gerçekleştirilmesinde sorunların yaşanabileceği uyarısı yapmasına neden oluyordu.

  Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türk Lirası ile algoritmik işlem yapılmasına aracılık hizmeti vermeyi sona erdirdi. Türk Lirası'nın son dönemde dolara karşı tarihi bir düşüş yaşaması ve kurdaki oynaklık, uzmanların TL cinsi işlemlerin uluslararası piyasalarda gerçekleştirilmesinde sorunların yaşanabileceği uyarısı yapmasına neden oluyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Borsa İstanbul'da sert düşüşler sonrası 2. devre kesme kararı

  borsa istanbul

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinde yaşanan sert kayıp sonrası 16:24'te endekse devre kesici geldi.

  İşlemler tekrar başladıktan sonra düşüşün devam etmesi üzerine bu sefer 16:54'te ikinci devre kesici devreye girdi.

  İkinci devre kesicinin ardından işlemlerin 17:24'te yeniden başlayacağı açıklandı.

  BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününde gelen sert satışlarla yüzde 5 gerileyerek devre kesici uygulaması devreye girdi.

  BIST 30 tarafında ise kayıplar yüzde 5,7’yi gördü. Bankacılık endeksindeki düşüş ise yüzde 6'yı aştı.

  BIST 100 güne rekorla başlamış ve sonrasında devam eden alımlarla yüzde 5'i aşan değer kazancıyla 2 bin 406 puana kadar çıkmıştı.

  Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

 9. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Türkiye'nin değer kaybeden para birimi yüzünden ağır darbe alan ekonomisine yeni reçete Çin modeli olarak gösteriliyor. Ancak Türkiye'nin Çin'e dönüşmesi için sadece rekabetçi bir kura sahip olması yetmiyor. Diğer yandan bu model ile ilgili bir diğer sorun da Çin'in de aslında ihracata dayanan ekonomi modelini değiştirmeyi amaçlaması.

  Türkiye'nin değer kaybeden para birimi yüzünden ağır darbe alan ekonomisine yeni reçete Çin modeli olarak gösteriliyor. Ancak Türkiye'nin Çin'e dönüşmesi için sadece rekabetçi bir kura sahip olması yetmiyor. Bu model ile ilgili bir diğer sorun da Çin'in de aslında ihracata dayanan ekonomi modelini değiştirmeyi amaçlaması.

  Daha fazla bilgi
  next