Tiyatro

 1. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Kenan Demir

  Kademeli normalleşme için açıklanan yeni kararlarda Covid-19 salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen tiyatro sektörü hakkında herhangi bir düzenleme yer almadı. Kapanan özel tiyatroların sayısı artarken, Batman'da bir tiyatro sanatçısı ise inşaat işçisi oldu. Sektör hükümete kalıcı çözüm için adım atması çağrısında bulundu. Burak Abatay'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Devlet Tiyatroları, 6 tiyatro oyununu dijital ortamda izleyiciyle buluşturuyor

  Kadın ve Kedi
  Image caption: Behçet Necatigil imzalı "Kadın ve Kedi" oyununda Nihat Hakan Güney, Tuncer Yığcı ve İpek Atagün Gezener rol alıyor.

  Devlet Tiyatroları (DT), 6 eseri dijital ortamla seyirciyle buluşturacak.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın YouTube kanalı üzerinden 'Okuma Gösterimleri' başlığıyla yayımlanacak oyunların ilki Behçet Necatigil’in kaleme aldığı ‘Kadın ve Kedi’ adlı oyunu oldu.

  Tiyatroseverler, okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme imkânı bulacak

  Her salı bir oyunun yükleneceği kanalda tiyatroseverler önümüzdeki hafta da Bilge Karasu’nun ‘Sevilmek’ adlı eserini izleyebilecek.

  Sonrasında sırasıyla; Oktay Rıfat’ın ‘Yağmur Sıkıntısı’, Vüs’at O. Bener’in ‘Ihlamur Ağacı’ ve Behiç Ak’ın ‘Fay Hattı’ile Özen Yula’nın ‘Ay Tedirginliği’ adlı oyunları paylaşılacak.

  Oyunlar
 3. Cem Yılmaz: Zor durumdaki tiyatrocular adına bir oyun oynayıp onlar için gelir elde etmeye çalışabilirim

  Cem Yılmaz

  Komedyen Cem Yılmaz, pandemiyle birlikte zor günler geçiren tiyatro oyuncuları için bir şeyler yapmayı düşündüğünü söyledi.

  Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın sunduğu "Az Önce Konuştum" adlı programına katılan Yılmaz, zor durumdaki tiyatrocular için bir oyun oynayabileceğini ve onlar için bir gelir elde edebileceğini söyledi.

  Haluk Bilginer'in ve Çağlar Çorumlu'nun arkadaşları olduğunu belirten Yılmaz, "Geçen günkü beyanatını görünce çok üzüldüm. Bununla ilgili benim bir şey yapmam lazım diye düşündüm. Çok kıymetli insanlar bunlar" diye konuştu.

  Yılmaz ayrıca müzik sektörü için de, "Mesela konser yalnızca eğlenmek için değildir. Acı anlarda ilk konserlerin iptal edilmesi vicdanımda bir yere oturmuyor. Cenaze evinde müzik çalmak gibi anlaşılmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

  Haluk Bilginer: Hepimiz çökme noktasına geldik.

  Geçtiğimiz hafta BirGün gazetesinden Işıl Çalışkan'ın sorularını yanıtlayan Bilginer, sahibi olduğu Oyun Atölyesi isimli tiyatrosunun zor günler geçirdiğini ifade etmişti.

  Quote Message: 6 aydır tek bir oyun oynamadan ayakta kalmaya çalışıyoruz. Kira, vergiler ve tüm sabit masraflarımız devam ediyor. Bu, altından kalkması mümkün olmayan bir süreç. Çözüm getirmesi gerekenler sanatı bir kenara atıp unuttular... Ödeneksiz tiyatrolarda çalışan tüm tiyatro emekçileri A’dan Z’ye, çok zor ve sıkıntılı günler geçiriyor. Hepimiz çökme noktasına geldik. Salonlar kapanmaya başladı. Acilen bir çözüm bulunmazsa hepimiz teker teker salonlarımızı kapatacağız... from Haluk Bilginer
  Haluk Bilginer
 4. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Küçük Salon'un sahibi Emre Tandoğan, evini sahnesine taşımak zorunda kaldı.

  Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını özel tiyatrolarda büyük hasarlar bıraktı. Salonlarını kapatmak dahi pek çok zorlukla karşı karşıya kalan özel tiyatroların beklentileri neler? Kültür ve Turizm Bakanlığı taleplere nasıl karşılık veriyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Berliner Ensemble'den 'sosyal mesafeli' tiyatro

  Berliner Ensemble tiyatrosu Instagram hesabından 'sosyal mesafeli' tiyatro fotoğrafı paylaştı.

  Grup, Instagram mesajında "Yeni normal: Gelecek sezondan itibaren Großen Haus böyle görünecek" yazdı.

  Berliner Ensemble; Nazilerin iktidarı nedeniyle 14 yılını Almanya dışında geçirdikten sonra sürgünden dönen Bertolt Brecht ve eşi Helene Weigel tarafından, Deutsches Theater’ın bir kolu olarak Ocak 1949’da Doğu Berlin’de kuruldu.

  View more on instagram