Yaşlı insanlar

 1. Amos Zeeberg

  BBC Future

  Robot

  Batı ülkeleri robotları ve yapay zekayı bir tehdit olarak görse de Japonya’nın bu konulara felsefi yaklaşımı, ülkenin makinalarla daha derin bir ilişki kurmasına yol açmış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. British Colombia'da çıkan yangınlar

  Rekor hava sıcaklıklarının kaydedildiği Kanada'nın batısında yıldırım düşmesi sonucu 130'dan fazla orman yangını çıktı. Halk sağlığı yetkilileri, rekor derecelere çıkan sıcakların geçen hafta içinde 719 ani ölüm vakasına neden olduğunu belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. aşılar

  İngiltere’deki sağlık verileri üzerinden yapılan bir analiz, Oxford-AstraZeneca veya Prizer-BioNTech aşılarından yapılan bir dozun 80 yaş üstü kişilerde ciddi Covid-19 hastalığı riskini yüzde 80 azalttığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ikinci doz aşıların bugün uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

  Türkiye'de 14 Ocak'ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları kapsamında ilk dozlarını olan sağlık çalışanları, 28 gün sonrası ikinci doz aşılarını oluyor. Bugünden itibaren 65 yaş ve üzeri kişiler da sisteme tanımlandı. Aşı sırası gelenlerin 60 yaş üstündeki eşleri de randevu alabilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Carol ve Mike Bruno çifti

  ABD'de yaşayan ve pandemi başladığından beri koronavirüs önlemlerine eksiksiz uyan Mike ve Carol Bruno çifti, saçlarını kestirmek için kızlarını evinde ziyaret edince Covid-19'a yakalanarak hayatını kaybetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Lancet raporu: 18 yılda aşırı sıcaklara bağlı hayatını kaybeden yaşlı nüfusu yüzde 54 arttı

  yaşlılar

  Bilim dergisi Lancet’in Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, University College London gibi 35 farklı kurumdan 120 uzmanla birlikte hazırladığı Sağlık ve İklim Değişikliği 2020 raporu yayınlandı.

  Rapora göre 2000 yılından 2018’e kadar aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybeden yaşlıların sayısı yüzde 54 arttı.

  Türkiye sıcak hava dalgaları nedeniyle yaşlı ölümlerinin en fazla olduğu 2. derece bölgeler arasında yer alıyor.

  İncelenen 101 ülkenin 51’inde iklim değişikliğinin ulusal sağlık sistemine etkisi üzerine bir strateji veya planı bulunuyor.

  Bu ülkelerden ise yalnızca 4’ü bu planlara yeterli finansal kaynak ayırmış durumda.

  Rapora göre acil önlem alınmadığı durumda, iklim değişikliği küresel sağlığı giderek daha fazla tehdit edecek, yaşamları ve geçim kaynaklarını etkileyecek ve sağlık sistemleri üzerinde baskı oluşturacak.

  Rapor hakkında Avrupa İklim Vakfı’na konuşan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nden Prof. Çiğdem Çağlayan, iklim değişikliğinin en kırılgan kişileri daha çok tehdit ettiğini söyledi.

  İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Araştırmacısı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ümit Şahin ise “Tıpkı hava kirliliğine bağlı ölümler gibi gerçek zamanlı saptanamadığı için, sıcak dalgaları bir sessiz katil olma niteliğinde. İklim değişikliğiyle artan sıcak dalgalarına bağlı kitlesel ölümler başlamadan önlem almak zorundayız” diye konuştu.