Siyaset

 1. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

  İki partinin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde. Daraltılmış bölge, ittifak içi baraj düzenlemesi konularında ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği belirtiliyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Muharrem İnce

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin şimdilik herhangi bir seçim ittifakına katılma niyeti olmadığını, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimine birden fazla adayla girmesi gerektiğini söyledi. İnce, "Kesinlikle çoklu aday olması lazım. Bence Sayın Kılıçdaroğlu da, Akşener de aday olmalıdır, HDP de aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar çok olursa, katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Erdoğan, birinci turda 50+1'i alıyorsa zaten yapılacak bir şey yok" dedi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İçişleri Bakanlığı: Türkiye’de aktif siyasi parti sayısı 116 oldu

  pusula

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde aktif olan siyasi parti sayısının 116 olduğunu açıkladı.

  Bakanlık Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "2020 yılında Bakanlığımız Genel Sekreterliği'ne, siyasi parti kuruluşu için başvuran 27 siyasi partiye, 2021 yılı içerisinde ise şu ana kadar 13 siyasi partiye 'alındı' belgesi verildi” ifadelerini kullandı.

 4. John Simpson

  Dünya Haberleri Editörü

  Taliban savaşçıları ve Pakistan askerleri Türkham sınır kapısında

  Daha önce Taliban döneminde Afganistan ekonomisi o kadar kötü durumdaydı ki, ülkenin 2001’de yakıt alacak parası kalmamıştı. Afganistan'da o dönem yakıt olmadığı için yollarda terk edilen otomobiller vardı. Peki bu kez de aynı tablolar görülecek mi? BBC Dünya Haberleri Editörü John Simpson'ın analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sosyal Demokratların adayı Olaf Scholz, Yeşiller Partisi'nin adayı Annalena Baerbock ve Muhafazakarların adayı Armin Laschet yanyana...

  26 Eylül'de yapılacak seçim öncesi ülkenin en büyük üç partisinin başbakan adayları televizyon tartışmasında karşı karşıya geldi. Anketlere göre tartışmayı Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı ların adayı Olaf Scholz kazandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Aziz Ahannuş'un liderliğindeki Ulusal Bağımsızlar Topluluğu seçimden zaferle çıktı

  Arap Baharı dalgasını Kral 6. Muhammed'in otoritesini sarsmayacak şekilde mutlak monarşiden anayasal monarşiye geçerek atlatan Fas, siyasal İslamcıların 10 yıllık iktidar sayfasını sandık darbesiyle çevirdi. Gazeteci-yazar, Fehim Taştekin değişimin nedenlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Edremit Kaymakamı Ünsal, işgalden kurtuluş töreninde zincire vurulan bir kadının üzerindeki çarşafı çıkartıp elbiseyle Türk bayrağı salladığı gösteri nedeniyle merkeze çekildi

  gösteri

  Balıkesir’in Edremit ilçesinin işgalden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamalarında bir kadının temsili olarak zincire vurulup efeler tarafından kurtarıldığı gösteri nedeniyle Kaymakam Turgay Ünsal, İçişleri Bakanlığı'nca merkeze çekildi.

  Gösteriyi düzenleyen dernekler hakkında da mülkiye müfettişi görevlendirildi.

  Dün gerçekleşen efelerin gösterisi sırasında bir kadın, üzerine siyah çarşaf örtülüp, zincire bağlanmıştı.

  Efeler, kadını zincirden kurtarırken, siyah çarşafın altından ise beyaz elbiseleriyle çıkan kadın, Türk bayrağıyla protokole poz vermişti.

  Gösteriyle Edremit’in esareti ve kurtuluşunun anlatılmasının amaçlandığı açıklanmıştı.

  Konuyla ilgili bugün bir yazılı açıklama yapan Balıkesir Valiliği, gösterinin “Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte” olduğunu söyledi.

  gösteri
 8. Bolu’da AKP Milletvekili Aydın ve Belediye Başkanı Özcan arasında tartışma

  Arzu Aydın
  Image caption: AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın

  AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın, düzenlediği bir basın toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı “Benim genç kızım yarın Bolu Belediyesi’ne iş istemeye gitti, bunu nasıl algılayacaksın bre mübarek ya? Yani o genç kızı senin makamına iş istemeye ben nasıl göndereceğim?” sözleriyle eleştirdi.

  Özcan, çocuğu olmayan bir kadının kendisinden yardım istediğini anlatmış ve “‘Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim’ dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi öyle konuya böyle girince çevredekiler gülüyor” demişti.

  Özcan bu sözleri nedeniyle CHP’nin MYK toplantısında uyarı talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan
  Image caption: Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

  AKP’li Aydın’ın bu eleştirilerine bir basın toplantısıyla yanıt veren Özcan ise “Ben her gün onlarca kadınla görüşüyorum. Genç kızımızla görüşüyorum. Ne demektir bu ya? Biz sapık mıyız? Benim özür dilediğim bir gafımdan dolayı kadın bizi resmen sapık yerine koyuyor. Bolu halkı adına ayıplıyorum” dedi ve ekledi:

  “Ben burada binlerce insanla görüşüyorum. Üstelik 2,5 yıldır kendisi belediyeye gelmiş de başına kötü bir şey mi gelmiş bir kadın milletvekili olarak.”