Siyaset

 1. Anthony Zurcher

  BBC Kuzey Amerika Muhabiri

  Joe Biden ve Kamala Harris

  ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, başkan Yardımcısı adayı olarak California Senatörü Kamala Harris'i seçti. Joe Biden BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher, Harris'in Biden kampanyasına yapabileceği katkıları ve bazı Demokratları endişelendirebilecek özelliklerini inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe

  Muharrem İnce

  Eski CHP Yalova Milletvekili ve partinin 2018'deki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı, siyasetteki yeni yol haritasını yarın saat 10.30'da Ankara Çukurambar'da bir otelde düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacak. İnce'nin şimdilik yeni bir parti değil, kendisini cumhurbaşkanı adaylığına taşıyacak yeni bir hareket başlatma kararını açıklaması bekleniyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Tikhanovskaya

  Belarus'ta Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya komşu ülke Litvanya'ya gitti. 1994'ten bu yana ülkeyi aralıksız olarak yöneten Alexander Lukaşenko'nun seçimden yüzde 80'lik bir sonuçta galip çıkmasının ardından başlayan protestolarda muhalefet lideri Tikhanovskaya ülkenin en çok konuşulan isimlerden birisi haline geldi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Tikhanovskaya

  Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksender Lukaşenko'nun seçimleri kazandığının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde bir kişinin hayatını kaybetti. Muhalefetin adayı 37 yaşındaki Svetlana Tikhanovskaya'nın ekibi, kendisine ulaşamadıklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Svetlana Tikhanovskaya and Alexander Lukashenko vote in the Belarus election

  Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'nun seçimlerde rakibi olan Svetlana Tikhanovskaya, açıklanan sonucu kabul etmediklerini, barışçıl bir şekilde yönetimin kendilerine devredilmesi çağrısını yaptı. Seçim gecesi düzenlenen protestolarda 3 bin kişi gözaltına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Lübnan Enformasyon Bakanı Manal Abdussamed (arşiv fotoğraf)

  Lübnan'da istifa eden bakan sayısı ikiye çıktı. Önce Lübnan Enformasyon Bakanı Manal Abdussamed, daha sonra da Çevre Bakanı Demianos Kattar görevlerinden istifa etti. İnternet üzerinden bir zirve gerçekleştiren dünya liderleri de Lübnan'a yardım sözü verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  sosyal medya

  Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Ankara'dan Ayşe Sayın, düzenlemeyi ve muhalefetin itiraz nedenlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Demokratik yollardan dikta yönetimini sonlandıracağız, anayasayı değiştireceğiz

  kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün partisinin grup toplantısındaki konuşmasında iktidara geldiklerinde yeni bir anayasa yapacaklarını söyledi.

  Kılıçdaroğlu, “Biz demokratik yollardan bir dikta yönetimini, bir baskı yönetimini sonlandıracağız” dedi.

  CHP lideri şöyle konuştu:

  “Bizim ortaya koyduğumuz 13 maddeye evet diyen herkes bizim dostumuzdur. İşsizlik sorunu işsizlerle çözeceğiz. Emekliler, çiftçiler, konteynerden çöp toplayan vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.

  “Yeni bir anayasa yapacağız. Bugüne kadar yapılan tüm anayasalar, tonu değişmekle birlikte, belli bir vesayet altında yapılmıştır.

  “Hiçbir zaman toplumu temsil eden bütün kesimler bir araya gelip ortak bir anayasa değişikliği yapamadılar. En son anayasa değişikliği OHAL’de, kamunun tüm çalışanlarının mesaisiyle yapıldı.

  “Biz baskı dönemi olmadan, herkesin görüşünü alarak anayasayı hazırlayacağız.

  “Bütün meslek kuruluşları ve uzmanların görüşlerini alarak, bir araya gelip, demokratik bir anayasa yapacağız.

  “Anayasa’nın özünde demokratik parlamenter sistem, gerçek milli irade olacak.

  “Partinin cumhurbaşkanı olmaz. Herkese eşit mesafede olacak. O zaman biz buna cumhurbaşkanı deriz. Bir partinin genel başkanı hakim tayin etmez.

  “Gerçek anlamda adalet istiyorsak yargı üzerindeki vesayeti sonlandırmalıyız.”