Türkmenistan

 1. Abdujalil Abdurasulov

  BBC News

  President Berdymukhammedov leading a bike ride

  Türkmenistan, Kuzey Kore gibi sınırları içinde koronavirüs vakası görülmediğini söyleyen az sayıda ülkeden biri. Fakat Türkmenistan'dan gelen haberler, ülkenin üçüncü ve muhtemelen bugüne kadarki en büyük Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa'daki olayları Filistinli liderle görüştü

  mescid-i aksa

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile ayrı ayrı birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları ele alındı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde, İsrail’in Kudüs’teki saldırılarını “terör” olarak nitelendirerek, sadece Müslümanların değil bütün bir insanlığın vicdanını yaralayan bu alçakça saldırıları ve Filistinlilere yaşatılan zulmü en sert şekilde kınadığını ifade etti.

  İsrail’in uyguladığı terörü ve işgali durdurmak için başta İslam alemi olmak üzere tüm dünyayı harekete geçirmek üzere ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin her zaman Filistin davasının destekçisi olmaya, Filistinli kardeşlerinin yanında durmaya ve Kudüs'ün izzetini korumaya devam edeceğini belirtti.

 3. Altın varaklı köpek heykeli

  Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov, başkent Aşkabat'ın merkezine altın varaklı altı metrelik Alabay cinsi bir köpek heykeli diktirdi. Alabay köpeklerine sevgisiyle bilinen Türkmen lider, geçen yıl bu köpeklerle ilgili bir kitap yayımlamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Türkmenistan lideri ilk kez maske takarken görüntülendi, ‘virüslerle dolu tozdan korunmak için’ taktığı açıklandı

  Alistair Coleman

  BBC Monitoring

  Berdimuhammedov

  “Koronavirüs” kelimesinin kullanılmasının yasaklandığı Türkmenistan’da, Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ilk kez maskeyle görüntülendi. Hükümetin sıkı kontrolü altındaki devlet medyası, cumhurbaşkanının ‘virüslerle dolu tozlardan korunmak için maske taktığını’ duyurdu.

  Türkmenistan, dünyada koronavirüs vakası görülmediği duyurulan birkaç ülkeden biri.

  Berdimuhammedov, balık tutmaya çıktığı sandalında ve ardından bir yetimhanede yine maske takan çocuklarla birlikte görüntülendi. İki görüntüde de maskeliydi.

  Ülkede Nisan ayı başında koronavirüs demek yasaklanmıştı. Hiçbir vaka da bildirilmemesine rağmen geçen hafta sosyal mesafe kuralları ve bazı yerlerde maske takma zorunluluğu uygulamaya konuldu. Marketler, restoranlar ve kafeler de kapandı.

  Devlet televizyonu, “virüs tozunu” yok etmek için iki eski uçağın şehir dışındaki boş alanlara dezenfektan sıktığı görüntüleri yayımladı. Bir yerel kanal da bu önlemi, “Muhtemel virüsleri havadan bombalamak çok mantıklı bir adım” diyerek anlattı.

 5. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Dünya Sağlık Örgütü Pazartesi günü ülkeye incelemelerde bulunması için ekip gönderdi

  Türkmenistan, resmi olarak Covid-19 vakasının bulunmadığını açıklayan dünya üzerindeki birkaç ülkeden biri ve tek eski Sovyet ülkesi. Ancak birçok kuruluş, ülkede çok sayıda Covid-19 benzeri semptomlar gösteren vakanın olduğunu bildiriyor. WHO da heyet gönderdi. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, seyahat edilmesi için güvenli görülen ülkeler listesine Türkiye'yi almayan Avrupa Birliği'ni eleştirdi, karantina uygulanan ülkeler listesine Türkiye'yi koymayan İngiltere'yi övüp Boris Johnson'a teşekkür etti. Erdoğan, "Türkiye'nin salgından güçlü çıkması birilerini rahatsız etti" dedi. Gün boyu Türkiye ve dünyadaki gelişmeler Canlı Anlatım'da.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Abdujalil Abdurasulov

  BBC News

  7 Nisan'da düzenlenen kitlesel bisiklet turu.

  Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken, Türkmenistan'da ise tek bir vaka bile açıklanmadı. Uzmanlar, vakaların halktan saklandığından şüpheleniyor, bu durumun da salgının yayılmasına neden olacağı kaygısı var.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov

  Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Türkmenistan'da hükümetin, medyada ve sağlık broşürlerinde "koronavirüs" kelimesinin kullanımını yasakladığına dair haberlerin ardından bir açıklama yaparak vatandaşların tehlikeye atıldığını ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next