Şirket Haberleri

 1. Jack Dorsey

  Twitter'ın kurucularından olan Jack Dorsey, görevden ayrıldığını açıkladı. Dorsey'nin görevden ayrılacağı haberlerinin yayılması sonrası Twitter hisseleri yüzde 10 değer kazandı. Bunun üzerine Nasdaq Borsası'nda Twitter hisseleriyle ilgili işlemler geçici olarak askıya alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Black Friday izdihamı

  Bugün, dünya çapında pek çok marka ve firmanın indirim yaptığı, müşterilerin indirimlerden faydalanabilmek için mağazalarda izdiham yarattığı gün olan Black Friday (Kara Cuma). Peki bu gelenek nasıl başladı? Ekonomiye etkileri ne? Türkiye'deki indirimler nasıl?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yemeksepeti: Kötü niyetli bazı kişilerin fidye talebini değerlendirmeye dahi almamız mümkün değil

  Yemeksepeti kullanıcılarına ait verilerin hackerlar tarafından ele geçirildiğine yönelik haberlerin ardından gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabından hackerlar ile yazışmasını paylaştı.

  Haskoloğlu, 50 milyon kullanıcının dark web’de satışa çıktığına dair haberlerin ardından hackerlara ulaştığını, kanıtlaması için ev adresini ve telefon numarasını göndermelerini istediğini, hackerların da bunu gönderdiğini söyledi.

  Bu paylaşıma bir yanıt veren Yemeksepeti de hackerların fidye talep ettiğini, bu talebi reddettiklerini açıkladı:

  “Kötü niyetli bazı kişiler, kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek bu verileri yayınlama tehdidiyle şirketimize ulaşmış ve fidye talebinde bulunmuşlardır.

  “Yemeksepeti olarak bu tip yasa dışı talepleri değerlendirmeye dahi almamızın mümkün olmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz.”

  View more on twitter
 4. Michael Dempsey

  BBC Teknoloji ve İş Dünyası Muhabiri

  Verilere bakan bir kadın

  İş dünyasının yükselen alanlarından biri veri bilimi. Verilerin işlenmesi, bulunması, analiz edilmesi şirketlerin de en çok talep ettiği özelliklerden. Her ne kadar karmaşık görünse de bu dünyaya giriş sanıldığı kadar zor değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. An artist's impression of the Orbital Reef space station.

  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin adlı uzay turizmi şirketi, ticari bir uzay istasyonu inşa etmeyi planladığını açıkladı. İstasyon "birden fazla amaca hizmet edebilecek bir iş merkezi" olarak düşünülüyor ve içinde aynı anda 10 kişinin yaşayabilmesi hedefleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Daniel Thomas

  BBC News

  Tesla Model Y

  ABD merkezli elektronik otomobil üreticisi Tesla'nın piyasa değeri dün 1 trilyon doları aştı. Bu gelişmede, araç kiralama şirketi Hertz'in, Tesla'dan 100 bin otomobil sipariş verdiğini açıklaması etkili oldu. Açıklamanın ardından Tesla hisseleri yüzde 12,6 değer kazandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. David Molloy

  BBC Teknoloji Muhabiri

  A woman places a Google Pixel 6 in her pocket

  Yeni telefon, Google'ın kendi tasarımı olan çiple çalışan ilk model olacak. Google'ın geliştirdiği Tensor adlı işlemci, telefona yapay zeka ve makine öğrenimi temelli özellikler eklenmesine olanak sağlıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan bir yükseliş yaşandı. Bu da bütün dünyayı bir enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz ithalatı faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan artış yaşandı. Bu da tüm dünyayı enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Daha fazla bilgi
  next