Geri dönüşüm

 1. Angus Crawford

  BBC News

  plastik

  Türkiye'nin çoğu plastik atıkların ithalatına getirdiği yasak bugün yürürlüğe girdi. Peki bugüne kadar Türkiye'ye her gün 30 gemi konteyneri dolusu plastik atık gönderen İngiltere bundan sonra ne yapacak? BBC News'ten Angus Crawford araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. David Silverberg

  BBC Teknoloji Ekonomisi Muhabiri

  Skittles

  Büyük firmalar, ürünlerinin ambalajlarında plastiklere alternatif olan maddelere yöneliyor. Tek kullanımlık plastikler yerine biyolojik olarak toprakta çözünebilen, gübreye karışabilen biyoplastikten yapılan ambalajlar kullanılması için girişimler başlatıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Plastik toplayan bir kişi

  Bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir 'süper enzimin', plastik şişeleri altı kat daha hızlı ayrıştırdığı görüldü. Yeni süper enzimin geri dönüşüm amaçlı bir ya da iki yıl içinde kullanılabileceği belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ümit Oktay Aymelek

  İstanbul

  İstanbul

  Marmara Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Umut Yiğit, çöplerden semtlerin ekonomik durumuyla ilgili analizler yapıyor. Yiğit, ekonomik kriz olup olmadığının çöplere yansıyacağını savunuyor. Yiğit ile birlikte İstanbul'un Bağcılar (Merkez) ve Etiler semtlerinde yaptığımız çöp analizi bulguları, yorumları ve sonuçlarıyla yayında.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Bariyer

  Hollandalı bilim insanları tarafından Pasifik Okyanusu'nda Türkiye'nin üç katına yakın bir alana yayılan atık yığınının olduğu bölgeye bırakılan 600 metre uzunluğundaki bariyerde, bir tonluk balık ağlarından kamyon lastiklerine ve mikroplastiklere kadar çok sayıda atık toplandı.okyanuslardaki plastik atıkları toplamak için geliştirilen düşük maliyetli proje, ilk başarısını elde etti.

  Daha fazla bilgi
  next