Kırım

 1. Sarah Everard

  İngiltere'de Mart ayında Sarah Everard'ın vahşice öldürülmesi ile ilgili davada, Everard'ı zorla alıkoyduktan sonra öldüren polis memuru Wayne Couzens'ın, sahte bir suçlamayla gözaltına almakla korkuttuğu genç kadına polis kimliğini gösterdiği ve kelepçe taktığı ortaya çıktı. Couzens, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Dalian Atkinson

  İngiltere'de, 1995-1996 sezonunda Fenerbahçe'de de forma giyen eski futbolcu Dalian Atkinson'un 2016'da Shropshire'da polis müdahalesi sonucu ölmesi ile ilgili olarak iki polis memurunun yargılandığı davada savcılık, polislerin ifade vermeden önce gizlice işbirliği yaptığını öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda polis

  Hollanda'nın Rotterdam kentinde, göçmen kökenlilere yönelik ayrımcılık içeren görüşleri nedeniyle uyarı cezası verilen polis memurlarının, 2018 yılında öldürülen 16 yaşındaki Hümeyra Ergincanlı için de "Bir Türk daha eksildi" ifadesini kullandıkları ortaya çıktı. Rotterdam Emniyet Müdürü Fred Westerbeke, polislerin ifadelerinin kırıcı ve saldırgan olduğunu belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dışişleri’nden Kırım Tatar Türklerinin evlerine yapılan baskınlarla ilgili açıklama

  Ukrayna'da Kırım için eylemler yapılıyor.
  Image caption: Ukrayna'da Kırım için eylemler yapılıyor.

  Türk Dışişleri Bakanlığı, uzun zamandır Kırım’daki Tatar Türklerinin evlerine yapılan baskınlara bu sabah yenilerinin eklendiğini belirtti ve “endişeyle izliyoruz” açıklaması yaptı:

  “Kırım’da bu sabah Kırım Tatar Türklerinin evlerine yapılan baskınları ve gözaltı uygulamalarını endişeyle izliyoruz.

  “Sözkonusu gelişme, Kırım’ın 2014 yılında yasadışı ve gayrimeşru olarak ilhak edilmesinin ardından Kırım Tatarlarına uygulanan sistematik baskı ve sindirme politikasının son örneğidir.

  “Türkiye, hak ve menfaatlerini barışçı yollarla savunan ve demokratik yöntemlerle seslerini duyurmaya çalışan soydaş Kırım Tatarlarının yanında olmayı her daim sürdürecektir.”

  Bu, aynı gün için Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya’yla ilgili ikinci açıklaması oldu. İlkinde Suriye Demokratik Güçleri’nden bir heyetin Rus yetkililerle görüşmesini eleştiren Bakanlık, ikinci açıklamada ise Rusya ismini kullanmadı.

  Ukrayna'nın parçası olan Kırım Yarımadası 2014'te Rus askerlerinin bölgeye gitmesi ve yapılan bir referandumun ardından Rusya tarafından ilhak edilmişti. Kırım'ın ilhakı nedeniyle Avrupa Birliği ve ABD, Rusya'ya yaptırım uygulamıştı.

  O tarihten bu yana zaman zaman Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, aktivistler ve din adamlarının evlerine toplu baskınlar düzenleniyor.

 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  Bazı suçlarda infaz indirimi, denetimli serbestliğin geçici olarak 3 yıl olarak uygulanması ve açık cezaevindeki hükümlülerin 31 Mayıs'a kadar izinli sayılmasına ilişkin yasa yürürlüğe girdi, ancak tartışması bitmedi. Cinsel istismar suçları infaz indirimi kapsamı dışında bırakılmasına karşın, “çocuk istismarı” kapsamında olan çocuk yaştakilerle evlenenlerin de “aftan yararlanacağı” iddiası büyük tartışmalara yol açtı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Kerç Boğazı Köprüsü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2014'te Ukrayna'dan ilhak edilen Kırım Yarımadası'nı Rusya'ya bağlayan demiryolu köprüsünün açılışını yaptı. Avrupa'nın en uzun köprüsü olan bu köprü ile Rusya ve Kırım arasındaki kargo nakliyatının ve turist akışının artması hedefleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next