Çocuk tacizi

 1. Leyla Aydemir davasında tüm sanıklar beraat etti

  Adalet Sarayı

  Ağrı'da Haziran 2018'de ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir davasında tüm sanıklar beraat etti.

  Aydemir'in amcası Yusuf Aydemir, Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, geçen yıl 2 Ekim'de görülen karar duruşmasında 'çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 4 yıl hapis cezasına çarptırımıştı.

  Davadaki diğer sanıklar amca Musa Aydemir ile baba Nihat Aydemir'in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, Hatun Dursun ile Yıldırım Artam ve Ayşe Artam ise beraat etmişti.

  Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi ise verilen bu kararları bozmuş ve yeniden yargılanmayı hükmetmişti. Sanık Yusuf Aydemir'in de tahliyesine karar verilmişti.

  Bugün yeniden görülen davanın ikinci duruşuması görüldü.

  DHA'daki habere göre, Cumhuriyet savcısının mütalaasında sanıklar Yusuf Aydemir, Mehmet Ali Aydemir ve Besim Dursun'un suçu birlikte işledikleri için ayrı ayrı cezalandırılması istendi.

  Ayşe ve Yıldırım Artam'ın da suça yardım ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları talep edildi. Savcı, Musa ve Hatun Dursun'un beraatini istedi.

  Mahkeme heyeti 7 sanığın da cezalandırılması için yeterli delil olmadığını belirterek, beraatlerine karar verdi. Mahkeme heyeti, istinaf yolunun da açık olduğunu bildirdi. Leyla Aydemir'in ölümüyle ilgili faillerin bulunması için Cumhuriyet Savcılığı'na ihbarda bulunulduğu da belirtildi.

 2. çocuk aşı

  Türkiye'de 5 Eylül itibarıyla 12 yaş üstü herkese COVID-19 aşı hakkı tanındı. Özellikle yüz yüze eğitimi desteklemek amacıyla artık çocuklar hem kendilerini hem de yetişkinleri korumak için aşılanıyor. Çocuklara Covid aşısı yapılması güvenli mi? Gerekli mi? Karar salgını nasıl etkiler? Esra Yalçınalp'in video haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Salman Ravi

  BBC Hindi, Delhi

  Protests outside the crematorium

  Hindistan'da 9 yaşındaki bir kız çocuğunun toplu tecavüze uğradığı, öldürüldüğü ve cansız bedeninin yakıldığı iddiaları protestolara neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hindu

  Hollanda'da ilk ve ortaöğretimde yaz tatilinin başlamasıyla birlikte, göçmen kökenli yüzlerce gencin ebeveynleri tarafından "tatil bahanesiyle" anavatanlarına götürülerek, zorla evlendirilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Cinsel istismar suçlarında tutuklama için “somut delil” şartı yargı paketinde kaldı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  TBMM

  TBMM Genel Kurulu’nda, 4. Yargı paketinin birinci bölümü kabul edildi.

  Teklifin, kamuoyunda tartışma yaratan ve kadın örgütlerinin de tepkisine yol açan, cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarının da aralarında bulunduğu “katalog suçlardan tutuklama” için “somut delil” koşulunda değişikliğe gidilmedi.

  Genel Kurul’da teklifin katalog suçlardan tutuklamada “kuvvetli suç şüphesinin” somut delillere dayandırılmasını içeren 13. maddesi aynen kabul edildi. Madde üzerinde üzerinde İYİ Parti’nin, “cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı” suçlarından tutuklamada somut delil kriterinin aranmaması yönündeki önergesi ise iktidar partisi oylarıyla reddedildi.

  Genel Kurul’daki görüşmelerde İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Elmalı’da iki çocuğun cinsel istismara uğradığı davaya göndermede bulunarak, cinsel istismar suçlarında tutuklama için “somut delil” kriterinin getirilmesini eleştirdi.

  Dünyadaki hukuk sistemlerinde çocuğa cinsel istismar suçlarında, mağdurun beyanının esas alındığını belirterek, “Görüşmekte olduğumuz yasa teklifinde somut delil şartı, açıkça bu teklifi hazırlayan siyasi iradenin, çocuğa karşı işlenen cinsel istismar suçlarında mağdur çocuğu korumak yerine istismarcıyı koruduğunu göstermektedir” görüşünü dile getirdi.

  AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise yargı kararlarında cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar bakımından mağdurun her aşamada değişmeyen “tutarlı beyanları”nın delil olarak görüldüğünü savundu:

  “2019 yılında kabul edilen 7188 sayılı Kanunu’yla Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 236’ncı maddesinde cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların mağdurlarıyla ilgili olarak önemli düzenlemeler Meclisimizin iradesiyle yasalaşmıştır. Buna göre cinsel suç mağduru çocukların beyanlarının cumhuriyet savcısı nezaretinde, uzman kişiler tarafından çocuk izlem merkezlerinden, diğer mağdurların ifadelerinin ise yine uzmanlar adli görüşme odalarında alınması zorunlu hâle getirilmiştir. Dolayısıyla cinsel suçlar bakımından mağdurların beyanları özel ortamlarda uzmanlar eşliğinde alınmaktadır. Ayrıca, çocukların beyanları yeniden örselenmelerini engellemek amacıyla kayda alınmakta, özellikle bu merkezlerde uzmanlar eşliğinde alınan mağdur beyanları mahkûmiyet bakımından önemli bir delil olarak kabul edilebileceği gibi tutuklama bakımından da suçun işlendiğine dair somut delil niteliği taşımaktadır.”

  İki çocuğun yakınları tarafından cinsel istismara uğradığı Elmalı davası sonrasında, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, teklifin geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi ertelenmiş, AKP’de de maddeyle ilgili değişiklik konusunda formül arayışları gündeme gelmişti.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  cocuk istismari protestolari

  TBMM Genel Kurulu'nda geçen hafta yasalaştırılması planlanan 4. Yargı Paketi, iki kardeşin cinsel istismara uğradığı iddiasını içeren Elmalı davasında verilen tahliyeler nedeniyle gündeme gelen tutuklamada "somut delil" tartışması nedeniyle ertelendi. Peki iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve muhalefet neyi savunuyor? Hükümet hangi seçenekleri değerlendiriyor? Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  camdan bakan bir kız çocuğu

  Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı'na (Europol) bağlı Siber Suç Merkezi tarafından 14 - 25 Haziran tarihleri arasında oluşturulan, "Mağdur Tanıma Görev Gücü"sonucu, cinsel istismara uğradığı belirlenen 6 çocuk, güvenlik birimleri tarafından kurtarıldı.

  Daha fazla bilgi
  next