Antibiyotikler

 1. Trump'a verilen 'deksametazon' adlı steroid nedir?

  Deksametazon

  ABD Başkanı Donald Trump'a koronavirüs tedavisinde steroid verildiği duyurulmuştu.

  Deksametazon, koronavirüsle mücadelede 'şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç' olarak değerlendiriliyor.

  İngiltere'de yapılan kapsamlı bir araştırma, "deksametazon" adlı ucuz ve kolayca bulunabilen bir ilacın ağır koronavirüs hastalarının kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

  Uzmanlar, düşük dozlu steroid tedavisinin ölümcül Covid-19 virüsüyle savaşta önemli bir rol oynayabileceğini açıkladı.

  Oxford Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada ilacın solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir azalttığı görüldü.

  Oksijen verilen hastalarda bu oran beşte bir.

  Deksametazon, mevcut tedavilerin koronavirüste de işe yarayıp yaramayacağını görmek için başlatılan dünyanın en kapsamlı araştırması kapsamında denendi.

  Deksametazonun yüksek risk grubundaki hastalarda etkili olduğu görülüyor.

  İlaç halihazırda bir dizi hastalıkta inflamasyonu azaltmak için kullanılıyor. İlacın koronavirüsle savaşmaya çalışırken zayıf düşen bağışıklık sisteminde oluşan hasarın bir kısmını engellediği belirtiliyor.

 2. Belçika'da bakterilerle ilgili çalışan bir bilim insanı.

  Araştırmacı Dr. Paul De Barro, Fiji'de üç yıl süren çalışmasının ardından, "süpermikrop" olarak anılan antibiyotiklere dirençli bakterilerin "insan sağlığı için istisnasız en büyük tehdit" olduğu sonucuna vardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Finlandiya ikinci dalgaya hazırlık için parasetamol ve deksametazon satışlarına kısıtlama getirdi

  ilaç

  Finlandiya, koronavirüs salgınının ikinci dalgasına hazırlık olarak yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların salgın döneminde bulunabilmesi için, satışına kısıtlama getireceklerini duyurdu.

  Finlandiya Sağlık Bakanlığı’nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre parasetamol ve anti-inflamatuvar ilaç deksametazon her defasında yalnızca üç ay yetecek kadar alınabilecek. AFP haber ajansına göre bu uygulama gelecek yıl Ocak ayına kadar geçerli.

  Sağlık Bakanlığı, yeni sınırlandırmanın amacının, sonbahar ve kış aylarında “küresel çapta olası talep artışına karşı hazırlıklı olmak” olduğunu söyledi.

 4. Bangalor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelindeki günlük koronavirüs vaka sayısında Cuma günü rekor artış yaşandı. Bir günde kayıtlara geçen yeni vaka sayısı 292.527. En çok vaka ABD'de ve Brezilya'da görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. doktor

  İngiltere'de yapılan kapsamlı bir araştırma "deksametazon" adlı ucuz ve kolayca bulunabilen bir ilacın ağır koronavirüs hastalarının kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Uzmanlar ilacın "ölüm oranını azaltan ilk ilaç" olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next