Ateizm

 1. Emine ve Ferit Şenyaşar oturma eyleminin 17. gününde ikinci defa gözaltına alındı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  şenyaşarlar

  17 gün önce Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek ve adalet talep etmek adına Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemine başlayan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar bugün öğleden sonra gözaltına alındılar.

  Emine Şenyaşar, görüşme yapabilirse hastane öldürülen eşi Esved ve oğlu Adil Şenyaşar'ın öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmanın davaya dönüşmesini ve katillerinin yargılanması talep edeceklerini açıklamıştı.

  Ferit Şenyaşar, #ŞenyaşarAilesineAdalet tagıyla açtıkları hesaptan annesinin gözaltına alındığını duyurdu:

  “Annem çok ağladı ama susmadı, oğullarının ve eşinin katledilişini herkese anlattı. Şimdi gözaltında ama anlatmaya devam edecek. Annem bu yüzden gözaltında ama katiller sahte kimliklerle toplum içindeler. Katiller dışarda, annem gözaltında, onları buluncaya kadar susmayacağız.”

  Sosyal medyada yaptığı bu paylaşımdan kısa süre sonra Ferit Şenyaşar da gözaltına alındı.

  Sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de Şenyaşar ailesine destek olmak için eylem yaptıkları yerde ziyaretler gerçekleştiriyordu. Gözaltı işleminden önce bugün Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin bayındır ile Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Berdan Öztürk aileyi ziyaret etmişti.

  17 gün içinde Emine Şenyaşar ikinci defa gözaltına alınıyor. Yedi gün önce yapılan gözaltı işleminden sonra anne oğul Şenyaşar'ın bina önünde eylem yapmaları engellendi.

  Anne ve oğul, Adliye binasının bahçe kapısının önünde eylemlerine devam ediyordu.

 2. Fernando Duarte

  BBC

  Semenya testosteron azaltıcı hap almazsa Tokyo Olimpiyatları'nda şampiyonluk ünvanını savunamayacak

  Yarışmalara katılması için testosteron azaltıcı ilaç alması şart koşulan Güney Afrikalı kadın atlet Caster Semenya'ya bir zamanlar ona karşı yarışmış eski rakibi Madeleine Pape destek verdi: Hakkındaki kararlar performansıyla değil önyargılarla ilgili .

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Srinivas Gowda

  Hindistan'da geleneksel Kambala yarışlarında çeltik tarlasında iki mandayla 142 metreyi 13,42 saniyede koşan ve olimpiyat rekoru sahibi Usain Bolt'la kıyaslanan 28 yaşındaki inşaat işçisi, Spor Bakanlığı'nın milli yarış elemelerine katılması için yaptığı teklifi reddetti.

  Daha fazla bilgi
  next