Beşar Esad

 1. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Suriye

  İran ve Rusya'nın müdahil olması, IŞİD'in ortaya çıkması, ABD'nin YPG'ye desteği, Türkiye'nin askeri harekatları... 15 Mart 2011'de protesto gösterileriyle başlayan ve 10. yılını tamamlayan Suriye savaşının seyrini değiştiren kritik gelişmeleri derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İdlib'deki bir ev dezenfekte ediliyor (26 Mart 2020)

  New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Suriye ve Rusya'yı İdlib'de sivilleri hedef almakla suçladı. Örgüt bugün yayımladığı raporunda, iki ülkenin liderleri Beşar Esad ve Vladimir Putin dahil 10 Suriyeli ve Rus yetkiliye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Rami Mahluf

  Suriye lideri Beşar Esad'ın bahar aylarında yönetimi eleştiren ve aileyle sorunlar yaşayan kuzeni Rami Mahluf'un babası Muhammed Mahluf, koronavirüs sebebiyle Şam'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ece Göksedef & Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İdlib'in Türkiye sınırında yer alan Sarmada ilçesindeki bir bankadaki TL banknotları

  Suriye'de ekonomik sorunlar son dönemde derinleşirken, ülkenin kuzeyindeki bazı bölgelerde Türk lirasının kullanımı artıyor. Peki ülkenin bazı yerlerinde TL neden ve nasıl yaygınlaşıyor? Farklı taraflar bu durumu nasıl değerlendiriyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Şam sokakları

  ABD, Suriye'ye yönelik yeni ekonomik yaptırımlarını, geçen hafta uygulamaya koydu. Peki yaptırımların içeriğinde ne var? Asıl hedef ne? Yaptırımlara Suriye'deki siyasi aktörler nasıl yaklaşıyor? Sonuçları ne olabilir? Mahmut Hamsici'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Jeremy Bowen

  BBC Orta Doğu Editörü

  Suriye'nin güneyinde halk ekonomik sıkıntıları protesto için yine sokaklarda

  Suriye'nin güneyinde 2011 yılında Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı ayaklanmanın başladığı bölgelerde göstericiler yine sokaklarda. Gösteriler o zamankiler gibi kitlesel değil ama sloganlar aynı. BBC Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen, "Eski hoşnutsuzluklar yok olmuş değil. Bu kez bardağı taşıran yiyecek sıkıntısı oldu" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Başbakan İmad Hamis'i görevden aldı

  Beşar Esad

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2016’dan bu yana görevde olan Başbakanlık koltuğunda olan İmad Hamis’i görevden aldı.

  Esad’ın, Hamis’in yerine, gelecek ay düzenlenecek genel seçimlere ve yeni hükümet kurulana kadar Hüseyin Arnuş’u atadığı bildirildi.

  Bu ani kararı duyuran Suriye resmi medyasında gerekçesine dair ayrıntı yer almadı. Ama ülkedeki ekonomik krizin ve Suriye yerel para biriminin değer kaybetmesinin kararda rol oynadığı belirtiliyor.

  İdlib doğumlu Arnuş ülkedeki su kaynaklarından sorumlu bakan olarak kabinede yer alıyordu. Arnuş, Deyr ez Zor valiliği dahil hükümet içinde birçok farklı üst düzey görevde bulundu.

 8. Beşar Esad

  Amerikan Washington Post gazetesi, Suriye'deki gelişmeleri ele aldığı makalesinde, Esad'ın iç savaşın çıktığı 2011 yılından bu yana iktidarının en zorlu dönemini yaşadığını yazıyor. Gazete bu zorlukları da, 'kuzeni Rami Makluf ile yaşadığı sorunlar, ülkede çöken ekonomi ve müttefiki Rusya'da medyada hakkında çıkan eleştirel tondaki haberlerin işaret ettiği gerilim' olarak sıralıyor.

  Daha fazla bilgi
  next