İslam

 1. Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Türkiye ve Rusya Afrika’da Fransa karşıtlığı yayıyor

  macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ve Rusya’nın Afrika’da Fransa karşıtlığı yaydığını söyledi.

  Jeune Afrique (Genç Afrika) dergisine konuşan Macron, Moskova ve Ankara’nın kıtada “sömürge sonrası kini” kullandığını belirtti.

  Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre Macron “Bu konuda saf olmamalıyız: Fransızca yayın yapan medyanın, video yapanların, konuşanların önemli bir kısmı Rusya veya Türkiye tarafından fonlanıyor” dedi.

  Macron Muhammed Peygamber karikatürlerine dair açıklamalarının da Türkiye tarafından çarpıtıldığını belirtti:

  “Radikal İslam’la mücadele etmeye karar verdiğimde sözlerim, Sahra altı Afrika ülkelerinde önemli etkisi olan Müslüman Kardeşler ve Türkiye tarafından çarpıtıldı.

  “Ben İslam’a saldırmıyorum, ben İslamcı terörizme saldırıyorum.

  “Teröristlerle konuşmayız. Onlarla savaşırız.”

 2. Fransa’da radikal İslamı yaydığı suçlamasıyla kapatılan BarakaCity’nin başkanı İdriss Sihamedi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sığınma istedi

  Fransa’da radikal İslamı yayma gerekçesiyle kapatılan BarakaCity’nin başkanı İdriss Sihamedi, kendisi ve ekibi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sığınma istedi.

  Twitter’dan bir paylaşımda bulunan ve Erdoğan’ı da etiketleyen Sihamedi, ölüm tehditleri aldıklarını duyurdu.

  Sihamedi’nin tweetine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yanıt verdi.

  Müdürlük, “Siz ve iş arkadaşlarınız, isminiz, soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaralarınızın da bulunduğu sığınma talebi dilekçeleriniz ile kurumumuza bireysel başvuruda bulunursanız, değerlendirmeye alacağız” dedi ve ekledi:

  “Bilgileriniz geldikten sonra, İstanbul Havaalanı'ndaki ekibimiz durumla ilgili bilgilendirilecektir.”

  View more on twitter

  Müdürlüğün bu mesajı çok sayıda Twitter kullanıcısının tepkisini çekti.

  Kullanıcılar Türkiye'de daha fazla radikal İslamcı istemediklerini yazdı.

  Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Bakanlar Kurulu tarafından bir kararname ile kapatılan dernek hakkında "Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı" demişti.

 3. Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

  kariye

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Kariye Müzesi’nin camiye çevrilerek ibadete açılışının ertelendiğini duyurdu.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Diyanet İşleri Başkanlığımıza devredilerek yeniden ibadete açılmasına karar verilen Kariye Camii inşallah 30 Ekim'de cuma namazı ile birlikte yeniden cemaatine kavuşacak” demişti.

  Diyanet bugünkü açıklamasında yapıdaki dönüşüm işlerinin henüz bitmemiş olması nedeniyle açılışın ertelendiğini belirtti.

  Kariye 72 yıldır müze olarak faaliyet gösteriyordu.

  Kilise olarak inşa edilen yapıdaki fresklerin, camiye dönüştürülmesi için kapatılması eleştiriliyordu.

 4. İletişim Başkanlığı: Charlie Hebdo karikatürü karşısında gereken hukuki ve diplomatik adımları atacağız

  Charlie Hebdo dergisi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Charlie Hebdo'nun tartışma yaratan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kapağı sebebiyle bir açıklama yayımladı.

  İletişim Başkanlığı açıklamasında, "Söz konusu karikatür karşısında gereken hukuki ve diplomatik adımların atılacağından Milletimizin şüphesi olmasın" denildi.

  Yapılan açıklama şöyle:

  Quote Message: Camilere yapılan polis baskınları, İslam dininin tüm değerlerine yönelik organize saldırılar, üst düzey siyasilerin ve organizasyonlarının müslümanlara yönelik hakaretamiz ve dışlayıcı tutumları, tüm dünya müslümanlarını hem derinden üzmekte hem de öfkelendirmektedir
  Quote Message: Başını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Geert Wilders adlı Hollandalı siyasetçinin çektiği bir güruh, ifade özgürlüğü, demokrasi, çoğulculuk gibi değerlerin arkasına saklanarak İslam’a, müslümanlara, Türkiye’ye, Türk Milletine ve tüm değerlerimize mütemadiyen hakaret etmekte ve iftira atmakta, bu şekilde tüm İslam dünyasını akılalmaz bir şekilde provoke etmektedir.
  Quote Message: Son olarak Charlie Hebdo adlı sözde basın kuruluşunun bugün yeni bir provokasyon ve hakaret operasyonu olarak dijital mecralarda yayınladığı sözde karikatür, bu güruhun yegane amacının hakaretin dozunu gün geçtikçe artırarak gerginliği tırmandırmak olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir.
  Quote Message: Charlie Hebdo’nun yayınladığı, Avrupa’nın her gün biraz daha battığı “Türk ve İslam düşmanlığı” adlı kirli bataklıktan başka hiç bir şeyi temsil edemeyecek olan rezil karikatürü ve yapılan tüm kışkırtıcı hareketleri şiddetle kınıyoruz.
  Quote Message: Söz konusu karikatür karşısında gereken hukuki ve diplomatik adımların atılacağından Milletimizin şüphesi olmasın. Bu seviyesiz, kötü niyetli ve hakaretamiz adımlar karşısında mücadelemiz, aklıselim ancak kararlı bir şekilde sonuna kadar devam edecektir.
  Quote Message: Voltaire’in yüzyıllar önce Kutsal Roma İmparatorluğu hakkında söylediği “Ne kutsaldır ne Roma’dır ne de imparatorluktur” sözünden hareketle, Avrupa’yı pençeleri arasına almış bu hastalıklı zihniyetin özellikle Fransa’da iyiden iyiye hortlamasına sessiz kalınması tüm dünyaya göstermektedir ki Fransa’nın ne eşitliği eşitliktir ne kardeşliği kardeşliktir ne de özgürlüğü özgürlüktür.
  Quote Message: Başta Fransa olmak üzere, tüm ülkeleri ve yöneticileri son haftalarda yaşanan provokatif saldırılara karşı sorumlu ve hakkaniyetli bir tavırla gereken adımları atmaya, tüm değerleri ayaklar altına alan bu anlayışa ve destekleyicilerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
 5. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  Emmanuel Macron, Bağdat'ta da protesto edildi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu yılın başında 'İslamcı ayrılıkçılık' tartışmaları başlatıp yeni bir dizi yasa teklifiyle yeni önlemler alma planları yaptığını duyurdu. Öğretmen Samuel Paty'nin de öldürülmesiyle radikal İslam ülke gündeminde yeniden ön plana çıktı. Uzmanlar, Macron'un izlediği siyaseti BBC Türkçe'ye yorumladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Amman'da da Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı.

  Fransız Girişimciler Hareketi (Medef) Başkanı Geoffroy Roux de Bézieux, boykot çağrılarıyla ilgili "Şantajlara boyun eğmek söz konusu bile değildir" dedi. Bézieux 'prensiplerin işten önce gelmesi gerektiğini' söyledi. Fransa Ticaret Bakanı da Türkiye'nin boykot çağrısına 'misilleme olmayacağını' ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Pantin'deki cami Samuel Paty'ye yönelik harekete geçilmesini isteyen bir videoyu paylaşmasının ardından 6 aylığına kapatıldı. Cami cinayeti kınadı.

  Samuel Paty adlı öğretmenin Muhammed Peygamber'in karikatürlerini sınıfında göstermesi sonrası başı kesilerek öldürülmesi, Fransa'da İslam, Müslümanlar ve İslamofobi'yle ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Peki bu tartışmalar hangi çerçevede sürüyor? Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Kuveyt'te bir süpermarket

  Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "radikal bir azınlığın" yaptığı boykot çağrılarının "hiçbir dayanağı olmadığı" belirtildi. Ürdün, Kuveyt ve Katar'daki bazı süpermarketlerde Fransız saç bakım ve güzellik ürünleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Muhammed Peygamber'in karikatürlerinin gösterilmesi hakkını savunması sonrası raflardan kaldırılmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next