İslam

 1. Zhaoyin Feng

  BBC News, Michigan

  Amanda Jaczkowski, a newly elected city councilmember in Hamtramck, poses in front of murals honouring the city's Polish heritage.

  Beş kilometrelik alanda yaklaşık 30 dil konuşulan Hamtramck, kendi içinde bir dünya. ABD'nin orta batısındaki 28 bin nüfuslu bu kent, bu ay başka bir ilke de imza attı. Müslüman bir belediye başkanı ile üyelerinin hepsi Müslümanlardan oluşan bir belediye meclisi seçerek, ülkenin tamamen Müslüman Amerikalılar tarafından yönetilen ilk kenti oldu. Zhaoyin Feng'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ordu’daki maçta Kuran sayfalarını konfeti yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı

  Maç

  Ordu’da Orduspor ile Kırıkkale Büyük Anadoluspor arasında oynanan 3. Lig maçında sahaya Kuran sayfaları ve Türkiye bayrağı parçaları bulunan konfetiler atılması sebebiyle Forza Fidangör Taraftar Grubu lideri Ş.Ö. ile birlikte C.D., Ü.T. ve B.M., gözaltına alındı.

  DHA'nın aktardığına göre, 4 şüpheliden 3'ü emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Ş.Ö., C.D., Ü.T., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Şüphelilerden B.M.'nin ise sağlık kontrollerinde koronavirüs testinin pozitif çıkması sonucu evde karantinaya alındığı, karantinasının bitmesinin ardından hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

  Yeni Ordu Stadı'nda oynanan maçta Ordu’nun plaka numarasını simgeleyen maçın 52’nci dakikasında sahaya konfetiler atıldı.

  Polisin araştırmaları neticesinde Forza Fidangör taraftar grubu lideri Ş.Ö.'nün orta ve lise öğrencilerinden kullanmadıkları ders kitaplarını getirmelerini istediği, öğrencilerin de bu kitapları C.D., Ü.T. ve B.M.'ye teslim ettikleri belirlendi.

  Ordu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, adli ve idari soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Houthalen-Helchteren'deki Yeşil Cami'nin imamı hakkında, homofobik mesajları nedeniyle sınır dışı kararı verilmişti

  Belçika'nın Flaman kesiminde hükümet, Ankara'nın ülkedeki Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı camilere yönelik müdahalesine son vermek için, yeni bir düzenlemeye hazırlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ali Erbaş

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medyanın, sosyal ve kültürel değişim ve dönüşümün önemli bir aracı olduğunu belirterek, "Sosyal medyanın kullanımıyla alakalı hukuki çerçeveyi belirleyecek yasal bir mekanizmanın ihdası ve güçlü bir bilincin inşası, ötelenemez bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Diyanet; midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı

  mussel

  Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinde İslamiyet’te midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı.

  Diyanet, Kur’an'da Maide Suresi'nde denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğunun ifade edildiğini bildirdi.

  Ancak İslamiyet'te Hanefi mezhebinde midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlılarını yemenin helal olmadığını aktardı.

  Şafii mezhebi için ise kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal olmadığını aktaran Diyanet şu açıklamayı yaptı:

  “[Şafii mezhebinde] Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır.”

  Diyanet'in bu açıklaması sosyal medyada tartışmalara neden oldu:

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter