Elektronik endrüstisi

 1. Silicon wafers are seen this extreme-close-up file photo, shimmering in a rainbow of colours

  Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden IBM, 2 nanometrelik mimariye sahip ilk çipi ürettiğini açıkladı. Şirket yeni işlemcilerle cep telefonlarının enerji tüketiminin dörtte birine ineceğini ve böylece günümüzde çoğu telefonda bir gün civarında olan pil ömrünün dört güne çıkabileceğini belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Zoe Kleinman ve Cristina Criddle

  BBC Teknoloji Muhabirleri

  New imacs

  2021’deki ilk büyük tanıtım etkinliğini düzenleyen Apple, yeni ürünlerini gösterdi. Sonbaharda sadece bazı Mac modellerinde sunulan yeni nesil M1 çipini artık iPad Pro modellerinde de görmek mümkün olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Elektrikli scooterlar tüm dünyada popülerleşiyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hazırladığı elektrikli scooter yönetmeliği dün Resmi Gazete'de yayımlandı. E-scooter kullanımına getirilen yeni kuralları inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Maskesiz yakalanan Belçika Başbakanı'nın babasına 250 euro ceza

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Herman De Croo

  Belçika Başbakanı Alexander De Croo'nun babası, eski Bakan Herman De Croo, kamusal alanda koruyucu maske takmadığı gerekçesiyle 250 euro (yaklaşık 2 bin 325 lira) para cezasına çarptırıldı.

  Koronavirüs vakaları açısından Çek Cumhuriyeti'nin ardından Avrupa'da en kötü durumdaki ülke olan Belçika'da, hafta sonu gerçekleştirilen 104'üncü Flaman Bisiklet Turu sırasında katı kurallar uygulandı.

  Bisikletlilerin geçtiği güzergâhta sadece yerel sakinlerin, maske takmak koşuluyla turu izlemlerine izin verildi.

  Turun güzergahlarından biri olan Gent şehri yakınlarındaki Brakel kasabasında yaşayan Belçika Başbakanı'nın babası Herman De Croo, bisikletlilerin geçişini izlemek için maske takmadan sokağa fırladı.

  Bu görüntü Belçika Televizyonu'nun canlı yayını sırasında ekranlara yansıdı. Güvenlik güçleri, koronavirüs önlemlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Belçika'da uzun süre bakanlık ve meclis başkanlığı yapan deneyimli politikacıya 250 euro para cezası verdi.

  Bisiklet turunu evinde çocuklarıyla birlikte televizyondan izleyen Başbakan Alexander De Croo, ekrana yansıyan görüntü üzerine babasını arayarak, "Masken nerede?" diye uyardı.

  Flaman Bisiklet Turu sırasına koronavirüs önlemlerini ihlal ettiği gerekçesiyle cezaya çarptırılan tek kişi olan Herman De Croo, kamuoyundan özür diledi.

  De Croo, Belçika Radyosu'na, "Bisikletlilerin geldiğini görünce, heyecanla sokağa fırladım ve maske takmayı unuttum. O arada Alexander aradı ve uyardı. Cezamı ödeyeceğim" dedi.

  View more on instagram
 5. PS5 playstation5

  Sony'nin popüler oyun konsolu PlayStation 5'in satışa çıkış tarihi ve özellikleri açıklandı. Konsol Türkiye'de 19 Kasım'da 8 bin 299 TL'den satışa sunulacak. Fakat PlayStation Türkiye, o tarihe kadar fiyatın değişebileceği uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Zoe Kleinman

  Teknoloji Muhabiri

  bisiklet ve elektronik scooter

  Londra gibi dünyanın en kalabalık şehirleri genellikle metro, otobüs gibi toplu ulaşıma bağlı. Ama koronavirüs nedeniyle şehir içi ulaşımda da bazı değişiklikler yaşanabilir.

  Daha fazla bilgi
  next