İşsizlik

 1. TÜİK: Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 45,4 oldu

  işçi

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3. Çeyrek İşgücü İstatistiklerini açıkladı.

  Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki çeyreğe göre 671 bin kişi artarak 28,99 milyona yükseldi.

  İstihdam oranı da yüzde 0,8’lik artışla yüzde 45,4’e yükseldi.

  Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış genç işsizliği ise yüzde 1,1’lik azalışla yüzde 22’ye düştü.

  15-24 yaş grubundaki istihdam oranı da yüzde 0,5’lik artışla yüzde 32,4’e yükseldi.

  İstihdamın yüzde 55,4’ü hizmet, yüzde 21,4’ü sanayi, yüzde 17,1’i tarım, yüzde 6,2’si de inşaat sektöründe gerçekleşti.

  İstihdam edilen kişilerin haftalık ortalama çalışma süresi 44 saat oldu.

  Atıl işgücü oranı ise yüzde 22,4 olarak açıklandı.

 2. DİSK: TÜİK ve İŞKUR’un işsiz sayıları arasında uçurum var

  işkur

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye’deki işsizlik verilerinin tutarsız olduğunu açıkladı.

  DİSK Araştırma Merkezi’nın hazırladığı Kasım ayı İşsizlik ve İstihdamın Görünümü raporunda “TÜİK ve İŞKUR’un işsiz sayıları arasında uçurum var” ifadeleri yer aldı.

  İŞKUR’a göre Eylül 2021’de kayıtlı işsiz sayısı önceki yıla göre 219 bin kişi artarken TÜİK’e göre işsiz sayısı 160 bin azalmıştı.

  DİSK, iki kurumun açıkladığı işsizlik verisi arasındaki farkın 379 bin kişi olduğunu vurguladı ve ekledi:

  “İŞKUR verileri kayıtlara TÜİK verileri ise ankete dayalıdır. Ancak iki veri arasında bu kadar büyük fark olması ciddi bir güvenilirlik sorunu yaratmaktadır.”

  DİSK dar tanımlı işsizliğin yüzde 11,5 açıklanmasına rağmen eksik istihdam eklenince bu oranın yüzde 15,2’e, potansiyel işgücü eklenince yüzde 18,5 yükseldiğini, geniş tanımlı işsizliğin ise yüzde 21,9 olduğunu vurguladı.

  Bu oranlar, kadınlar ve erkekler arasında da büyük bir fark gösteriyor. Geniş tanımlı işsizlik oranı erkeklerde 17,8’e düşerken kadınlarda yüzde 29,7’ye çıkıyor.

 3. TÜİK: Eylül'de işsizlik oranı yüzde 11,5, işsiz sayısı 3 milyon 794 bin kişi oldu

  Türkiye

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

  Buna göre Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti; işsiz sayısı 3 milyon 794 bin kişi oldu.

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, eylülde bir önceki aya göre 70 bin kişi azalarak 3 milyon 794 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı da 0,3 puan azalışla yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 1,3 puan azaldı.

  Tarım dışı işsizlik oranı eylülde bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 13,3 olarak hesaplandı.

  Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı eylülde bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak yüzde 21,5, istihdam oranı 0,3 puanlık artışla yüzde 32,7 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 41,7 seviyesinde gerçekleşti.

  Öte yandan, bazı aylar itibarıyla işsizlik oranlarında revizyona gidildi. Ağustos ayı işsizlik oranı yüzde 12,1'den yüzde 11,8'e revize edildi.

  İstihdam edilenlerin yüzde 17'si tarım, yüzde 21,9'u sanayi, yüzde 6,2'si inşaat, yüzde 54,9'u ise hizmet sektöründe yer aldı.

  Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı eylülde bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 21,9 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,2 iken, potansiyel iş gücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 18,5 olarak gerçekleşti.

 4. Waiyee Yip ve William Lee

  BBC Muhabirleri

  İncecik balmumu şekerlemesinden şekil kesip çıkarmak çok zorlu bir iş

  Daha ikinci haftasında Netflix'in en çok izlenen dizisi olmaya doğru ilerleyen Güney Kore dizisi, bildik, masum çocuk oyunlarını acımasız ölümlerle birleştirerek izleyicileri ekrana çekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. DİSK: İşten çıkarma yasağının kalkması işsizliği artırdı, geniş tanımlı işsizlik yüzde 23,6 oldu

  sokak

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye’de işsizlik ve istihdama dair bir rapor yayınladı.

  Türkiye İstatistik Kurumunu’nun Hanehalkı İşgücü Araştırması’nı yayınlamasının ardından paylaşılan raporda Türkiye’nin işsizlik oranında Yunanistan ve İspanya’nın ardından Avrupa üçüncüsü konumunda bulunduğunu vurgulandı.

  DİSK, Temmuz ayında işten çıkarma yasağının kalkmasının işsizlikteki artışta etkisinin olduğuna dikkat çekti.

  DİSK dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 12 olduğu, fakat geniş tanımlı işsizliğin yüzde 23,6 olduğunu belirtti.

  Kadınlarda ise bu oran yüzde 29,6 oldu.

 6. TÜİK: Mayıs 2021'de işsizlik oranı yüzde 13,2

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2021’de işsiz sayısının bir önceki aya göre 265 bin kişi azalarak 4 milyon 237 bine düştüğünü açıkladı.

  İşsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşirken, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 27,2 olarak açıklandı.

  Kayıt dışı çalışanların sayısı da Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1,6 puan azalarak yüzde 27,9 olarak belirlendi

  İstanbul
 7. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  İnsanlar

  Koronavirüs salgınıyla beraber Nisan 2020'de başlayan işten çıkarma yasağı, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamaları 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. DİSK ve CHP, yasağın yeniden getirilmesi ve işçilere maddi yardımlara devam edilmesini talep ediyor. Pandemide işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılmış ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış pek çok işçi de işsizlik ödeneği alamama durumuyla karşı karşıya.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. TÜİK: Nisan ayı işsizlik oranı 0,9 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Nisan ayı işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,9 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu.

  İstihdam edilenlerin sayısı Nisan 2021'de bir önceki aya göre 193 bin kişi azalarak 28 milyon 56 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 44,2 oldu.

 9. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Eminönü

  Türkiye'de 15-24 yaş arası nüfus son yıllarda azalırken, bu gençler arasında istihdam oranı düşüyor. Üniversite mezunu çok sayıda genç mağazalarda satış, fast food zincirlerinde garsonluk yapıyor. Lise mezunları da ekonomik özgürlüklerini kazanamıyor. Pandemiyle birlikte sosyalleşme imkanları iyice azalan gençlerin geleceğe dair umutları da azalıyor. Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next