Azınlık hakları

 1. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Edirne'de oy kullanan Bulgar vatandaşı Türk

  Bulgaristan'da ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev kazanmış görünüyor. AFP ajansı, Radev'in oyların yüzde 63-65'ini aldığını belirtiyor. Türkiye'deki Bulgar vatandaşlarının dikkat çekici bir artışla sandığa gitmesi, Bulgaristan'da seçim öncesi ana tartışma konularından biri oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Gökçe Bahadır

  Netflix'te 6 bölüm olarak ekrana gelen ve merkezinde İstanbul Galata'da yaşayan Sefarad Yahudilerinin bulunduğu Kulüp dizisi, Türkiye'de Yahudiler arasında da heyecan yarattı. Türkiye'de yaşayan Yahudiler diziyi nasıl buldu? BBC Türkçeden Efe Öç'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Elinde silah tutan bir adam havaya ateş ediyor

  Bir haftayı geride bırakan yağma ve şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 200'ü aşmış durumda. Ülkenin en zengin eyaletleri arasında olan KwaZulu-Natal'daki yağmanın maddi karşılığının 1 milyar dolara ulaştığı hesaplanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. The mural of Marcus Rashford has now been cleaned

  İngiltere'de futbol atmosferi, 1970 ve 80'li yıllarda holiganizm ile mücadeleyi konuşuyordu. Sert önlemlerle, binlerce taraftarın statlara girişi yasaklandı. Bugün ülkedeki ırkçılık üzerinden benzer bir tartışma devam ediyor. Irkçılık karşıtı hareket, holiganizme karşı gösterilen kararlılığa benzer şekilde harekete geçilmesini istiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Bat Yam

  İsrail'in nüfusunun yüzde 21'i Filistin kökenli Arap vatandaşlardan oluşuyor. Son yaşanan gerilim sonrası birçok kentte Arap azınlık sokağa çıktı ve protesto gösterilerine katılmaya başladı. Lod kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ancak nüfusun karışık olduğu kentte olaylar sürüyor.

  Daha fazla bilgi
  next