Irak

 1. Gordon Corera

  BBC Güvenlik Muhabiri

  Mürettebat ve yolcular tahliye edildikten sonra uçak pistte imha edildi

  1990 yılında Irak'ın Kuveyt'i işgali sırasında bir British Airways uçağı Kuveyt'e indi. Yolcular ve mürettebat 5 ay boyunca esir tutuldu, kötü muamele gördü. İngiltere hükümetinin uçağı gizli bir görev için kullandığı iddia edildi. British Airways'in 149 sefer sayılı uçuşu bu nedenle hep gizemli bir uçuş olarak hatırlandı. BBC Güvenlik Muhabiri Gordon Corera'nın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Irak Başbakanı Kazımi (solda) ve ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da bir görüşme gerçekleştirdi

  ABD, Afganistan'dan sonra Irak için de çekilme takvimi verdi. 31 Aralık itibarıyla Irak'ta ABD'nin hiçbir muharip gücü kalmayacak. Peki bu karar ne anlama geliyor? ABD'nin çekilmesi Irak siyaseti ve bölgedeki güç dengelerini nasıl etkiler? Gazeteci Fehim Taştekin'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  US service member holds a machine gun on board a helicopter. File photo

  ABD ordusuna bağlı muharip güçlerin yılsonuna kadar Irak'tan ayrılacağı açıklandı. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, bu kararın Irak ve bölge üzerinde yaratabileceği orta ve uzun vadeli etkileri inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. ABD askerleri Kerkük'te, 29 Mart 2020

  ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ordusuna bağlı muharip güçlerin yıl sonuna kadar Irak'tan ayrılacağını; eğitim ve danışmanlık desteği veren askerlerin ise Irak'ta görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Bağdat Büyükelçiliği

  Reuters haber ajansının Irak güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Bağdat'ta bulunan ABD Büyükelçiliği üzerinde uçan patlayıcı yüklü drone vurularak düşürüldü. Bu yılın başından beri Irak'taki ABD güçlerine 47 kez saldırı düzenlendi. Bu saldırıların altısında silahlı insansız hava araçları kullanıldı.

  Daha fazla bilgi
  next