Iran

 1. Romina Aşrafi polise eve gitmek istemediğini, canının tehlikede olduğunu söylemiş ama yine de gönderilmişti

  İran'da polis, ülkede infial yaratan "namus cinayeti"yle ilgili olarak 14 yaşındaki kızı Romina Aşrafi'yi öldürmekle suçlanan babayı gözaltına aldı. Gilkhaber adlı haber sitesi Romina'nın başını orakla kesen babasının daha sonra evden elinde orakla çıkıp kızını öldürdüğünü itiraf ettiğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 24 saatte koronavirüs sonucu 34 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1035 yeni vaka görüldüğünü açıkladı. Koca, "Veriler, riski küçültmede istikrar sağladığımızı gösteriyor. 83 milyonun başarısı devam etmeli" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Venezuela

  Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter'dan 'Fortune' (Talih) isimli ilk tankerin ulaşmasının ardından "Kardeş İran İslam Cumhuriyeti'nin tankerleri münhasır ekonomik bölgemizde" açıklamasını yaptı ve İran'a dayanışmasından ötürü teşekkür etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İran'da son 40 günün en yüksek vaka sayısı açıklandı

  İran'da dua eden kadınlar
  Image caption: İran'da dua eden kadınlar

  İran'da koronavirüs vakalarının sayısı 6 Nisan'dan bu yana en üst düzeye ulaştı.

  Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianoush Jahanpour ülkede son 24 saatte 2 bin 102 vakaya rastlandığını açıkladı.

  Böylece İran'da toplam vaka sayısı 116 bin 635'e yükseldi.

  İran'da virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 6 bin 902'ye çıktı. ,

  Ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları Nisan ayıda gevşetilmiş, birçok eyalette okulları 17 Haziran'da açılacağı açıklanmıştı.

  Camilerin tamamının ne zaman açılacağıyla ilgili karar ise Haziran ayında verilecek.

 5. Koronavirüsle ilgili dünya genelinde öne çıkan gelişmeler

  Koronavirüsle ilgili dünya genelinde yaşanan gelişmelerden öne çıkanların özeti:

  Dünya genelinde vaka sayısı 4.2 milyona yaklaştı

  Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre salgının başladığı günden bu yana Covid-19’dan öldüğü bildirilenlerin sayısı 286.330 oldu. Vaka sayısı da 4.177.584. Kayda geçen bu rakamların salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığı, ölüm ve vakaların çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

  Güney Kore’de gece kulübü kaynaklı vakalar arttı

  Koronavirüsle mücadelede genelde övgü toplayan Güney Kore’de bir gece kulübünden çıktığı düşünülen vakalarda artış görülüyor. Yonhap haber ajansının haberine göre 20li yaşlarda bir erkek, Covid-19 testi pozitif çıkmadan önce 1 Mayıs’ta Seul’de bir gece kulübüne gitti. Aynı gece orada olan 64 kişide koronavirüs görüldü. Nisan ortasından bu yana ülkede görülen günlük vaka sayısı 15’e düşmüştü.

  Çin’de hafta sonundan sonra ülke içi kaynaklı yeni vaka görülmedi

  Çin, Salı günü ülke içi kaynaklı yeni vaka sayısı görülmediğini duyurdu. Ülkede, hafta sonu iki gün üst üste vaka sayıları çift haneli sayılara çıkmış, ikinci dalganın yaşandığı kaygıları doğmuştu. Hafta sonu vaka sayılarında artış yaşanan şehirlerden biri salgının çıkış noktası Vuhan’dı. Kuzeydoğu şehri Shulan da yeni bir salgının ortaya çıkmasıyla Pazar günü karantinaya alınmıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Pazartesi günü beşi Vuhan’da, 17 yeni vaka görüldüğünü duyurdu.

  New York City’de ölümler, resmi rakamlardan 5 bin daha fazla olabilir

  ABD Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) raporuna göre, New York City’de 11 Mart ile 2 Mayıs tarihleri arasında ölenlerin sayısı araştırmacıların aynı dönem için beklentilerinden yaklaşık 24.000 daha fazla oldu. Bu da, resmi rakamlardan 5.300 daha fazla ölüm sayısı demek oluyor.

  Fauci’den ‘yeniden açılma gereksiz dert ve ölüm riski taşıyor’ uyarısı

  New York Times gazetesi, ABD’nin enfeksiyon hastalıkları baş danışmanı Dr. Anthony Fauci’nin Salı günü ABD Senatosu’nda ‘ekonominin yeniden açılmasının gereksiz dert ve ölüm riski taşıdığı’ uyarısını yapacağını yazdı.

  Trump basın toplantısındaki yorumları nedeniyle ‘ırkçılıkla’ suçlandı

  ABD Başkanı Trump, basın toplantısında Asya kökenli Amerikalı muhabire sorularını ‘kendisine değil Çin’e yöneltmesi gerektiğini’ söylediği sözleri nedeniyle ‘ırkçılık yapmakla’ suçlandı. Muhabirin neden bu sözleri kendisine söylediğini sorduğunda ise Trump kim olsa aynı yanıtı vereceğini söyledi ve başka soru almayacağını belirtip basın toplantısını aniden terk etti. CNN’in deneyimli medya muhabiri Brian Stelter, Trump’ın hareketlerinin ‘ırkçılık iması taşıdığı’ yorumunu yaptı. Trump ayrıca koronavirüsle mücadele için ‘görünmeyen düşmana karşı zafer ilan edildiğini’ söyledi. Ülkedeki ölümler ise 80.000’i geçti.

  DSÖ’den kısıtlamaların gevşetilmesiyle ‘olağanüstü dikkat’ uyarısı

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bazı ülkelerin kısıtlamaları gevşetmesiyle ‘olağanüstü dikkat gösterilmesi’ gerektiği uyarısında bulundu. Kısıtlamaların gevşetildiği Almanya ve Güney Kore’de vaka sayısında artış görülüyor.

  İran’da tüm camiler Salı günü geçici olarak açılacak

  İran resmi haber ajansı IRIB, Ramazan Bayramı nedeniyle camilerin Salı günü ve sonrasındaki üç gün boyunca açık olacağını yazdı. Fars haber ajansı camilerin bayram sonrasında da açık kalıp kalmayacağının bilinmediğini belirtti.

 6. Sahte dedektörler, binlerce insanın bombalar nedeniyle öldüğü ve yaralandığı bir dönemde Irak'taki güvenlik güçleri tarafından kullanılıyordu

  Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan İran'da Devrim Muhafızları, Nisan 2020'de bir "koronavirüs dedektörü" geliştirdiklerini ve bununla 100 metre çapında virüs bulaşmış tüm yüzey ve kişileri tespit edebileceğini duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Amir Tataloo

  Instagram, kadın örgütlerinin tepkileri ve talebi üzerine Türkiye'de yaşayan İranlı rapçi Amir Tataloo'nun hesabını kapattı. Tataloo'nun, Instagram hesabından 15 yaş ve üzeri kız çocukları ile kadınlarla evinde seks yapmak istediğini söylediği iddia ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next