Çek Cumhuriyeti

 1. İngiltere İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Jamaika'yı karantinadan muaf ülkeler listesinden çıkarttı

  havaalanı kuyruğu
  View more on twitter

  İngiltere, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Jamaika'dan ülkeye dönenlerin 14 gün boyunca karantinaya girmesi kararı aldı. Küba ise güvenli ülkeler listesine eklendi.

  Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, bu ülkelerden gelenlerin Cumartesi gününden itibaren 14 gün zorunlu karantinada kalması gerektiğini ve İngiltere'deki enfeksiyon oranlarını düşük tutmak için gerekli bir karar olduğunu söyledi.

 2. Çek Cumhuriyeti'nin en büyük bira üreticisi, tüm barlarda bir bira söyleyene ikincisini ücretsiz verecek

  bira

  Çek Cumhuriyeti'nde haftalardır kapalı bulunan barlar ve restoranlar bugün açılıyor.

  Ülkenin en büyük bira üreticisi olan Pilsner Urqell de bunu kutlamak için yaptığı reklam kampanyası ile ülkede fıçı Pilsner Urqell satan tüm mekanlarda bir bira alana ikincisinin bedava olacağını açıkladı.

 3. Çekya’da seyahat kısıtlamaları gevşetiliyor, ancak gidilebilecek yerler kısıtlı

  Rob Cameron

  BBC Prag Muhabiri

  Çekya

  Bugünden itibaren Çekya’da yaşayanların ülke dışına seyahat etmesi üzerindeki yasaklar kalktı.

  Ancak Başbakan Andrej Babis, bu açıklamayı yaparken bir gerçeği daha hatırlattı: Ülke dışına herhangi bir tren ya da uçak çalışmıyor, ayrıca birçok ülke yurt dışından gelenleri kabul etmiyor.

  Ayrıca ülkeyi terk eden herkes geri dönüşte, sonucu negatif olan Covid-19 testi getirmek zorunda. Eğer test sonucu getirmezlerse ancak ülkeye girmek zorundalarsa, 14 gün karantinada kalmak zorundalar.

  Ülkeye dışarıdan sadece Avrupa Birliği vatandaşı iş insanları ve üniversite öğrencilerinin yine negatif çıkmış Covid-19 test sonucuyla girmesine izin veriliyor. Ülkeye girmek zorunda olan ancak test sonucu sağlayamayan kişiler 14 gün karantinada kalıyor.

  Ülkede yasakların yumuşatılması aşaması bugün başlıyor. Yurt dışı çıkışlarına izin verilmesi de bunun bir parçası.

  Bugün itibarıyla büyük satış mağazaları, spor salonları, kütüphaneler ve hayvanat bahçelerindeki açık alanlar yeniden açılıyor.

 4. Patients and staff are evacuated from a hospital after a shooting incident, in Ostrava, Czech Republic, 10 December 2019

  Çekya'nın ( eski Çek Cumhuriyeti) Ostrava kentinde, bir silahlı saldırganın bir hastanenin bekleme odasındaki altı kişiyi öldürdükten sonra kendi kafasına ateş ederek intihar ettiği belirtildi. Saldırının nedeni henüz bilinmiyor.

  Daha fazla bilgi
  next