Doğu Afrika

 1. Alex De Waal

  Afrika uzmanı

  Tigray Mart 8, 2021.

  BM, Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde yaşanan gıda sıkıntısını "kıtlık" ilan etti. Tigray bölgesindeki isyancılar ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar sonrası güvenlik güçlerinin baskısı nedeniyle tarlalar sürülemiyor, insani yardımlar ulaştırılamıyor. Afrika uzmanı Alex De Waal, Tigray bölgesinin 'insan eliyle açlığa sürüklenmesini' yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  19 Şubat'ta Mogadişu'da Türkiye'nin Somali güvenlik güçlerine hibe ettiği 'kirpi' zırhlı araçları da muhaliflere karşı sokaklara konuşlandırıldı.

  Somali'de ordu içindeki bazı grupların karşı karşıya gelmesi, Türkiye'nin eğittiği askerleri de içine çeken askeri ve siyasi bir krize dönüştü. Türkiye'nin eğittiği güvenlik güçlerinin "siyasi amaç uğruna kullanıldığı ve bu durumun da Türkiye'nin itibarına zarar verdiği" yorumları yapılıyor. Türk yetkililer de eğitilen askerlerin sorumluluğunun Somali Federal Hükümeti'nde olduğunu söylüyor. Çağıl Kasapoğlu iddiaları inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Çatışmalar nedeniyle Palma'da on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

  Mozambik'te Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan görgü tanıkları, Mart ayı sonunda İslamcı militanların bir otele düzenlediği saldırıda özel güvenlik şirketinin "oteldeki beyazları helikopterle kurtardıklarını, siyahları ise kendi başlarına bıraktıklarını" iddia etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Malavi’de şoförü devlet başkanının konvoyuna yol vermekte geciken seçim kurulu üyesi tutuklandı

  Devlet Başkanı Lazarus Chakwera
  Image caption: Devlet Başkanı Lazarus Chakwera Haziran 2020'deki genel seçimi kazanmıştı

  Güneydoğu Afrika ülkesi Malavi’de Devlet Başkanı Lazarus Chakwera’ya yol vermekte geciken Seçim Kurulu Üyesi Linde Kunje tutuklandı.

  Olay sırasında Kunje’nin içinde bulunduğu arabayı kendisi değil şoförü kullanıyordu.

  Ülkenin doğusundaki Zomba kentinde gerçekleşen olayda polis Kunje’yi, Devlet Başkanı Chakwera’nın karşı yönden konvoyuna yalnızca konvoy aracına iyice yaklaşınca yol vermekle suçladı.

  Malavi’de geçen yıl da devlet başkanının konvoyuna yol vermemekle suçlanan bir ambulans şoförü tutuklanmış, halktan gelen büyük tepkiler sonucu serbest bırakılmıştı.

  2019’da gerçekleşen ve Yüksek Mahkeme’nin iptal ettiği seçimde de görev alan Kunje, Malavi Seçim Kurulu’nda ikinci dönemini geçiriyordu.

  Seçim Kurulu üyeleri Parlamento’da partilerin oylarıyla seçiliyor. Kunje de eski iktidar partisi Demokratik İlerici Parti’nin oylarıyla göreve getirilmişti.

 5. Peter Murimi, Joel Gunter ve Tom Watson

  BBC Africa Eye

  Five month old baby girl apparently stolen in Nairobi

  BBC Africa Eye ekibinin Kenya'da evsiz annelerin bebeklerinin kaçırılıp satıldığını ortaya çıkaran araştırmasının ardından Kenya polisi, çocuk ticareti yaptıkları suçlamasıyla üç üst düzey sağlık görevlisini gözaltına aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Felicien Kabuga

  Doğu Afrika ülkelerinden Ruanda'da 1994 yılında 800 binden fazla kişinin öldürüldüğü soykırımın finansörü ve planlayıcısı olmakla suçlanan iş insanı Félicien Kabuga, 25 yıl sonra Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  Türkiye'nin Mogadişu'nun Gego bölgesinde gıda, yakıt yardımı yaptı.

  Türkiye'nin, Somali'nin IMF'ye olan vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulunması, ülke içindeki ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek kimi muhalifler tarafından eleştirildi, Somali hükümetinde ise karar memnuniyetle karşılandı. Bu karar Türkiye'nin Afrika politikası açısından ne anlama geliyor? Çağıl Kasapoğlu'nun haberi.

  Daha fazla bilgi
  next