Kürtaj

 1. Yasağa karşı eylem yapan kadınlar 'Bedenini kontrol edemeyen kişi özgür değildir' diyor

  Texas eyaletinin yakında kabul ettiği kadınların kürtaj yaptırmasını fiilen imkansız hale getiren yasanın yürütmesi, Biden yönetiminin başvurusunu değerlendiren bir federal yargıç tarafından durduruldu. Kararı memnuniyetle karşılayan Beyaz Saray yargıcın hükmünü, "kadınların anayasal haklarının iade edilmesi yönünde önemli bir adım" diye niteledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kürtaj hakkının kısıtlanmasına karşı kadınlar eylem yapıyor.

  ABD Adalet Bakanlığı, Texas eyaletinde 6 haftayı geçmiş gebeliklerde kürtajı yasaklayan düzenlemeye karşı kamu davası açtı. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Texas'taki düzenlemenin "açık şekilde anayasaya aykırı" olduğunu kaydetti, aynı yolu izleyecek eyaletlere yönelik benzer davalar açabilecekleri uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, kürtaj kliniklerinin arkasında duracaklarını bildirdi.

  ABD Adalet Bakanlığı, Teksas eyaletinde kürtajı büyük oranda yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, kürtaj yaptırmak isteyenlerin ya da kürtaj hizmeti veren kişi ve kliniklerin hedef alınmasına müsamaha gösterilmeyeceğini duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Başkan Biden kürtajı yasaklayan eyalet yasasına Yüksek Mahkeme'nin müdahale etmemesinin Anayasa dışı bir kaos yarattığını söyledi

  ABD Başkanı Joe Biden, Texas'ta kürtajı büyük oranda yasaklayan yasanın yürütmesinin Yüksek Mahkeme tarafından durdurulmamasına tepki gösterdi. Biden, mahkemenin tavrı için "Anayasal haklara görülmemiş bir saldırı" dedi ve tüm imkanlarıyla düzenlemeye karşı harekete geçme sözü verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Katy Watson

  BBC Güney Amerika Muhabiri

  Arjantin Kongresi Aralık ayında kürtajı yasallaştırdığında kadınlar sokaklarda kutlamalar yaptı

  Dinin ve muhafazakarlığın etkili olduğu Latin Amerika ülkelerinde, kadın hareketleri Arjantin'de kürtajın yasallaştırılmasının kendileri için de bir dönüm noktası oluşturmasını umuyor. Bunun koşulları var mı?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Perulu kadınlar

  1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın "yoksulluğu azaltmak" için başlattığı program kapsamında çoğu yoksul, İspanyolca bilmeyen yerlilerden oluşan 300 binden fazla kadın kısırlaştırılmıştı. Hükümetin aldığı kararla, zorla kısırlaştırma uygulaması, komünist gerillalarla yaşanan savaşın kurbanları için başlatılan tazminat programı kapsamında cinsel şiddet kategorisine dahil edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Polonta'daki protestolar

  Ülkede bundan böyle kürtaja sadece tecavüz ve ensest ilişki ya da hamileliğin annenin hayatını riske soktuğu durumlarda izin verilecek. Yasağın yürürlüğe girmesiyle birlikte bu sabah birçok kentte başlayan protesto gösterileri üçüncü gününe girdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. kürtaj hakkı için kampanya yürüten kadınlar

  Arjantin'de Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'da da, hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaja izin veren yasa tasarısı onaylandı. Böylece kürtaj konusunda dünyanın en katı uygulamalarına tabi olan Latin Amerika'da büyük bir değişime imza atılmış oldu.

  Daha fazla bilgi
  next