Kişisel finansman

 1. Getty Images

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararı, piyasalar tarafından merakla bekleniyor. TCMB'nin faiz kararı, son günlerde sürekli rekor kıran kurun seyrinde de belirleyici olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan bir yükseliş yaşandı. Bu da bütün dünyayı bir enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz ithalatı faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan artış yaşandı. Bu da tüm dünyayı enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  dolar

  Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş'ın görevden alınmalarının ardından Dolar/TL kuru önce 9,18'i aşarak rekor kırdı, daha sonra 9,20'ye yükselerek rekor tazeledi. Kurdaki bu yükselişin Amerikan Doları ve küresel piyasalar kaynaklı nedenleri olsa da Türk Lirası'nın yılın başından beri yüzde 20'ye yakın değer kaybetmesinde Merkez Bankası'nın para politikasının büyük etkisi var.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Tarım Kredi Kooperatifi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta önce yüksek gıda fiyatlarından zincir marketleri sorumlu tuttu, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin sayısının artırılarak fahiş fiyatlarla mücadele edileceğini söyledi. Ekonomistlere göre ise marketler yüksek gıda fiyatlarında sorunun bir parçası olsa da gıda enflasyonunun tek nedeni değil. BBC Türkçe'den Özge Özdemir'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. TRENDYOL

  Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yatırım topladı. Yeni yatırımlarla değeri 16,5 milyar dolara ulaşan Trendyol, Türkiye'nin "decacorn" unvanına sahip ilk teknoloji şirketi oldu. Decacorn, kuruluşundan kısa bir süre sonra değeri 10 milyar doları aşan görece yeni şirketler için kullanılan bir finansal terim.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Kevin Peachey

  BBC News Finans Muhabiri

  Older man checking computer

  İngiltere'de yaşayan 70'li yaşlarındaki Joseph, emekliliğini geçireceği bir ev satın alma hayaliyle birikimlerini internette kripto paraya yatırmaya başladı. Ancak dolandırıldığını anladığında artık çok geçti. Yaklaşık 3 milyon TL'lik birikimi yok olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  akbank

  Akbank'ın neredeyse iki gün boyunca müşterilerine hizmet verememesi, bankacılık sektörünün son dönemde teknolojik açıdan yaşadığı en büyük krizlerden biri oldu. Peki uzmanlara göre bu teknik arıza neden kaynaklandı, bundan sonrası için ne yapılmalı?

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İrem Köker

  BBC Türkçe

  abd dolari

  Türkiye'de muhalefet partilerinin, iktidara geldikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hayalim" diye nitelendirdiği Kanal İstanbul için alınan borçları ödemeyeceklerini ilan etmeleriyle başlayan tartışma sürüyor. Bu tartışma kapsamında son olarak uluslararası hukukta var olan "tiksindirici borç" kavramı gündeme geldi. Tiksindirici borç kavramı ne anlama geliyor, Kanal İstanbul için uygulanabilir mi? BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Çiftlik Bank

  Türkiye'de son saadet zinciri mağduriyetinin yaşandığı Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın, Brezilya'da teslim oldu. BBC Türkçe'den Özge Özdemir, on binlerce kişinin üye olduğu ve milyonlarca liranın yatırıldığı Çiftlik Bank dolandırıcılığının nasıl gerçekleştiğini araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next