Irksal ve etnik ilişkiler

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  hollanda mahkeme

  Hollanda'nın kuzeyindeki Frizya (Friesland) eyaletindeki mahkemelerde, halkın yaygın şekilde konuştuğu ve resmi iki dilden biri olan Frizce çevirmenlik yapan son tercüman, ödenek yetersizliği gerekçesiyle görevi bıraktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda'da sınır güvenliğinden sorumlu birlikler.

  Lahey Mahkemesi, havaalanı ve sınır güvenliğinden sorumlu Hollanda Kraliyet Özel Birlikleri'nin (Marechaussee), ülkeye giren yolcuları kontrol etmek için etnik köken temelinde seçim yapmasının ayrımcılık sayılamayacağına hükmetti. İnsan hakları savunucuları, kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Elif Key

  New York

  George Floyd anma

  ABD'de siyah Amerikalı George Floyd'un öldürülmesinin üzerinden geçen bir yılda, poliste reform ve siyahlara karşı ayrımcılığın önlenmesi çağrıları daha yüksek sesle duyulur hale geldi. Peki bu çağrılar tam anlamıyla karşılık buldu mu? New York'tan gazeteci Elif Key yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Donald Williams olay sırasında polis acil yardım hattını arayarak polisi şikayet etmişti

  25 Mayıs 2020'de ABD'nin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd'u öldürmekle suçlanan beyaz polis memuru Derek Chauvin'in yargılandığı dava Pazartesi günü başladı. Chauvin'in 40 yıla kadar hapsi isteniyor. Chauvin'in Floyd'u gözaltına aldığı anlara tanık olanlar bu hafta mahkemede ifade verdiler. İnternette viral olan videoyu çeken genç, polise Floyd'un nabzını ölçmesi için yalvaran itfaiyeci, bakkala giderken olayı gören 9 yaşındaki kız çocuğu birer birer polis memuru Derek Chauvin'in, Floyd'u yere yatırarak ensesine dizini bastırdığı anları anlattılar.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda polis

  Hollanda'nın Rotterdam kentinde, göçmen kökenlilere yönelik ayrımcılık içeren görüşleri nedeniyle uyarı cezası verilen polis memurlarının, 2018 yılında öldürülen 16 yaşındaki Hümeyra Ergincanlı için de "Bir Türk daha eksildi" ifadesini kullandıkları ortaya çıktı. Rotterdam Emniyet Müdürü Fred Westerbeke, polislerin ifadelerinin kırıcı ve saldırgan olduğunu belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Olayın ırkçı bir saldırı olduğuna inananlar sokaklara çıktı

  Salı akşamı Atlanta'da art arda üç masaj salonuna girip etrafa ateş ederek 8 kişinin ölümüne yol açtığı düşünülen kişi bir gün sonra silahıyla yakalandı. Olayın Asya kökenlilere yönelik ırkçı bir saldırı olup olmadığı da araştırılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Composite image of the Metro and Mirror front pages

  Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle'ın, Amerikalı ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri röportaj Pazartesi akşamı da İngiltere'de ITV Televizyonu'nda yayımlandı. İngiliz gazeteleri yaklaşık 2 saat süren röportaja sayfalarında geniş yer verdi. Daily Mirror, "Son 85 yılın en büyük kraliyet krizi" manşetini attı.

  Daha fazla bilgi
  next