Siber suç

 1. Joe Tidy

  BBC News, Bilişim Muhabiri

  Sahte Banksy NFT eseri

  İngiltere'de bir bilgisayar korsanı, dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin resmi internet sitesi üzerinden bir NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatçıya ait olmayan sahte bir eser sattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Joe Tidy

  BBC Siber Güvenlik Muhabiri

  Man looking at stocks

  Bilgisayar korsanları düzenli olarak yüzlerce milyon dolara denk miktarda Bitcoin ve benzeri kripto para birimi çalıyor. BBC Siber Güvenlik Muhabiri Joe Tidy, 100 milyon dolarlık son saldırının mağdurlarıyla konuştu ve bu saldırıların neden engellenemediğini araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 31 Temmuz’da siber saldırıya uğradığı bildirildi

  Bakanlık logosu

  Tarım ve Orman Bakanlığı, 31 Temmuz gece yarısında siber saldırya uğradığını açıkladı.

  DHA’nın aktardığı haberde Bakanlık, domainlerine yönelik yapılan saldırıda zarar görmediğini belirtti.

  Ayrıca Konunun adli makamlara iletildiği ve inceleme başlatıldığı bildirildi.

  "Bakanlığın domainlerinden birinde bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve gerekli tedbirler alınmıştır.”

 4. Övgü Pınar

  Roma

  Lazio blgesine siber saldırı

  İtalya'da başkent Roma'nın içinde yer aldığı Lazio bölgesinde Covid aşılarının da yönetildiği sağlık sistemine büyük bir siber saldırı düzenlendi. Sisteme günlerdir erişimi engelleyen siber korsanların Bitcoin'le fidye talep ettiği iddia ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. bylock

  15 Temmuz 2016 darbe girişiminde şifreli haberleşme programı olarak kullanıldığı ifade edilen ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in, 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı ortaya çıktı. Keynes hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. ABD

  ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer silah ve petrol gelirleri haricinde başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturduğunu ve "başının gerçekten dertte olduğunun" farkında olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Bernd Debusmann

  Çalışma Hayatı Muhabiri

  Evden çalışanların önemli bir kısmı internet güvenliği konusunda daha dikkatsiz davrandıklarını kabul ediyor

  Uzmanlar pandemi döneminde evden çalışmanın bireylerin siber güvenlik alışkanlıklarını zayıflattığını, yeniden ofislere dönerken siber saldırıların çok daha yaygın olacağı bir yakın geleceğe hazır olmak gerektiğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next