Siber suç

 1. Voters in Florida

  ABD istihbarat yetkilileri, 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi İran ve Rusya'nın bazı ABD'li seçmenlerin iletişim bilgilerini elde ettiklerini açıkladı. Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, İran'dan ABD'deki Demokrat seçmenlere tehditkar e-maillar gönderildiğini belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Joe Tidy

  BBC

  robin hood hacker imagery

  Bir bilgisayar korsanı grubu, çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışladı ve siber suç dünyası uzmanlarını şaşırtan bir ilke imza attı. Korsanların yaptıklarını, hem ahlaki hem de yasal açıdan garip ve tedirgin edici bir hamle olarak görenler var. Joe Tidy'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. China and US flags are seen near a TikTok logo

  ABD Başkanı Donald Trump, kısa video paylaşımı uygulaması TikTok'un Microsoft tarafından satın alınmasına karşı çıkmayacağını ancak satın almanın 15 Eylül'e kadar tamamlanması gerektiğini söyledi. Ancak yapılan açıklamalar bazı diğer Çin merkezli uygulamaların ve hatta oyunların da yasaklanabileceği izlenimi veriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. ABD Çin’in Houston konsolosluğunu Cuma’ya kapatmasını talep etti

  Konsoloslukta yakılan belgelerden çıkan dumanlar nedeniyle bölgeye giden itfaiye, Çin tarafından bina içine alınmadı
  Image caption: Konsoloslukta yakılan belgelerden çıkan dumanlar nedeniyle bölgeye giden itfaiye, Çin tarafından bina içine alınmadı

  ABD Çin’den, Texas eyaletinin Houston kentinde bulunan konsolosluklarını Cuma’ya kadar kapatmalarını talep etti.

  Pekin bu talep için “provokasyon” dedi ve ABD’nin kararlarını gözden geçirmemesi durumunda Çin’in buna yanıt vereceğini belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı bu kararın Amerikan fikri mülkiyetlerini korumak için alındığını söyledi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Venbin ise kararın adil olmadığını söyledi.

  ABD’nin kapatma talebinin ardından konsolosluk bahçesinde varillerde bazı belgelerin yakıldığı görüntülendi.

  ABD’nin bu talebi ABD Adalet Bakanlığı’nın Çin’i, koronavirüs araştırmaları casusuluğu yapan hackerları desteklemekle suçlamasının ardından geldi.

  BBC Savunma Muhabiri Jonathan Marcus’a göre ABD Başkanı Donald Trump, seçim yaklaşırken koronavirüsün ekonomik ve toplumsal etkileri nedeniyle zor durumda olan Trump’ın Çin kartını oynayarak kendine avantaj sağlamak istediğini aktarıyor.

  Marcus, Çin’in benzer bir tepki vermemesinin zor olacağını söylüyor ve ekliyor:

  “Şimdi tehlike, iki ülkenin karşılıklı olarak benzer adımlar atmaya devam etmesi.”

 5. ünlülerin fotoları ve twitter logosu

  Twitter, hackerların bu hafta gerçekleştirdiği siber saldırıda, ele geçirdikleri sekiz hesabın özel verilerini indirdiğini açıkladı. Bu hesapların hiçbirinin mavi tikli hesap olmadığı belirtiliyor. İndirilen veriler arasında özel mesajlar ve fotoğraflar da yer alıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Dijtal şiddet

  Koronavirüs salgını nedeniyle dijital şiddet de gittikçe artan bir şekilde gündeme giriyor. 'Begüm', 3 yıldır eski erkek arkadaşının internet üzerinden hakaret, iftira ve tehditlerine yani dijital şiddetine maruz kalıyor. Adına 40'a yakın hesap açıldığını, eski erkek arkadaşının hiç tanımadığı akrabalarına bile ulaştığını söyleyen genç kadın, yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlattı. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next