Cep telefonları ve akıllı telefonlar

 1. Woman uses iPhone in front of HQ of NSO group in Herzliya, Israel

  Bir İsrail şirketinin geliştirdiği casus yazılımın, bazı otoriter devletler tarafından kullanıldığı ve aralarında aktivistler, gazeteciler, iş insanları ve siyasetçilerin bulunduğu çok sayıda kişinin hedef alındığı iddia ediliyor. Veri sızıntısı sonucu başlayan araştırmanın 50 binden fazla cep telefonu numarasını kapsadığı belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Jane Wakefield

  BBC Teknoloji Muhabiri

  kamera

  BBC Panorama programının araştırmasına göre, duygu tanımı için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Sincan'daki Uygurlar üzerinde denendi. BBC'ye konuşan bir yazılım mühendisi, bölgedeki polis merkezlerine bu sistemleri yerleştirdiğini öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Samsung ve Oppo bu yıl itibarıyla Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlıyor. Bu şirketleri çok sayıda Çinli üretici takip edecek. Peki bu şirketler akıllı telefon üretimi için neden Türkiye'yi tercih ediyor, bu durum telefon fiyatlarına nasıl yansır?

  Samsung ve Oppo bu yıl itibarıyla Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlıyor. Bu şirketleri çok sayıda Çinli üretici takip edecek. Peki bu şirketler akıllı telefon üretimi için neden Türkiye'yi tercih ediyor, bu durum telefon fiyatlarına nasıl yansır?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. James Clayton

  BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri

  Mark Zuckerberg ve Joe Biden

  Başkan Joe Biden uzun zamandır Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının, kullanıcılarının içeriklerini denetlemesi gerektiğini savunuyor ve büyük teknoloji devlerine antipatisini açıkça dile getiriyor. Bu Facebook için ne anlama gelebilir? Donald Trump'ı son anda yasaklamış olmak Zuckerberg'i kurtarabilir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Erdoğan: Sosyal medya şirketlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğiz

  Recep Tayyip Erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 2019 Yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Kendilerini hukukun üstünde gören sosyal medya şirketlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğiz" dedi.

  Verilerin korunmasında hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, "Yabancı uygulamaların kişisel veriler konusundaki çifte standartları BİP gibi milli mesajlaşma kullanım alanı yaygınlaşıyor" ifadelerini kullandı.

  Quote Message: Bir yandan demokratik mecraları çeşitlendiren dijital ağlar, diğer yanda siber zorbalık, siber terör ve yalan haberi hayatımıza taşımıştır. Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar dezenformasyona maruz kalıyoruz. Son günlerde yaşanan dramatik hadiselerin bu bakımdan önemli olduğuna inanıyorum.
  Quote Message: Sadece sosyal medyanın denetimsizliğin yol açabileceği toplumsal kargaşalardan bahsetmiyorum. Asıl tehlikeli olan sosyal medya tröstlerin keyfi ve aleni müdahalelerinin artmasıdır. Demokratik kurumlarını hedef alan şiddet eylemlerini elbette mazur göremeyiz. Sözkonusu sosyal medya şirketlerinin devletlerinin vatandaşlarını koruma amacıyla attıkları adımlara verdikleri tepkileri gayet iyi biliyoruz.
  Quote Message: Bölücü terör örgütleri mensuplarına sergiledikleri müsamahayı bu katillerin canını yaktığı insanları göstermedi. Sosyal medya lincine uğrayan insanların mağduriyetini gidecek hiçbir çabaya girmediler. Tüm hukuki düzenlemeleri, özgürlüklere müdahale yaygarasıyla sabote ettiler. Gezi olaylarından başlayarak bugüne kadar sosyal medya şirketlerinin birçok keyfiliğine maruz kaldık.
  Quote Message: Geldiğimiz noktada dijital diktatörlüğe ve siber zorbalığa verdiğimiz hukuk mücadelesinin önemini daha iyi anlıyoruz. Devletin görevi, vatandaşlarının özgürlüğünü korumak, güvenlik, huzur, hak ve hukukunu temin etmektir. Genci, yaşlısıyla 83 milyonun tamamına karşı sorumluyuz. Ülkemiz sınırları içinde teröre izin vermiyorsak, sanal dünyada da terör propagandasına müsaade edemeyiz.
  Quote Message: İnsanların dolandırıldığı, tacize uğradığı, onurlarının çiğnendiği bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız. Özgürlük kılıfı altında yalan haber, hakaret, tehdit, provokasyonların kol gezdiği bir iklime Türkiye'yi terk etmeyeceğiz. Kendilerini hukukun üstünde gören sosyal medya şirketlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğiz. Şimdi cezalar kesilmeye başlayınca onlar da kuzu olmaya başladılar. Batı'da nasıl ödüyorsan burada da ödeyeceksin. Bu amaçla bir taraftan kendi milli ve yerli alternatiflerimizi geliştirirken diğer taraftan da hukuki düzenlemeleri kararlılıkla hayata geçiriyoruz.
  Quote Message: Verilerimizin korunmasında hassasiyetimizi gösteriyoruz. Geçen hafta yaşanan hadiselerden sonra inşallah bu çalışmaları daha da hızlandıracağız. Bazı uluslararası şirketlerin içinde yer aldığı skandallar bu konuda ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini göstermiştir. Yabancı uygulamaların kişisel veriler konusundaki çifte standartları BİP gibi milli mesajlaşma kullanım alanı yaygınlaşıyor. İnşalah önümüzdeki dönemde bu alanda yerli ve milli altyapımızın gücünü arzu ettiğimiz seviyeye çıkartacağımıza inanıyorum. İnşallah yerlisini biz de kuracağız, zaman yakın. Darbe dönemlerinde Türk medyasının nasıl kötü bir görüntüye sürüklendiğini hepimiz gayet iyi anlıyoruz. Ayrıcalıklarını kaybedenler rahatsız olsalar da bugün daha renkli, demokratik ve çoğulcu medya yapısına sahibiz. Eksikliklerimiz elbette var. Bunları gidermenin yollarını arıyoruz.

  WhatsApp'a tepkiler büyüdü

  WhatsApp'ın sözleşme güncellemesine yönelik kullanıcı tepkilerinin ardından, Telegram, Signal ve Bip gibi uygulamalara ilgi artmıştı.

  Turkcell, BiP’e son 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı eklendiğini duyurmuştu.

  11 Ocak'ta Turkcell'in hisse senetleri güne yüzde 2,4 yükselişle başlamıştı.

  Mesajlaşma uygulaması Telegram da dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıyı aştığını duyurdu.

  Şirket, kullanıcılarına attığı mesajda yalnızca son 72 saatte, dünyanın dört bir yanından 25 milyondan fazla yeni kullanıcı Telegram'a katıldığını aktardı.

 6. Telegram, dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

  Telegram

  Mesajlaşma uygulaması Telegram, dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

  Şirket, kullanıcılarına attığı mesajda yalnızca son 72 saatte, dünyanın dört bir yanından 25 milyondan fazla yeni kullanıcı Telegram'a katıldığını duyurdu.

  Telegram yoğun ilgi sebebiyle kullanıcılarına teşekkür etti.

  Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi sebebiyle çok sayıda kullanıcı, WhatsApp’ı bırakıp Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçmişti.

  Sensor Tower’ın verilerine göre Signal ise son bir hafta içerisinde 17,8 milyon kullanıcı tarafından indirildi. Bu bir önceki haftaki indirilme sayısının 62 katı.

  WhatsApp ise yüzde 17’lik bir düşüşle 10,6 milyon kez indirildi.

 7. Telefon

  BBC Teknoloji Muhabiri Chris Fox, son dönemde piyasaya çıkan ve en iyi kameralara sahip olduğu söylenen dört cep telefonu modelini inceledi: Apple iPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max, Google Pixel 5 ve Huawei Mate 40 Pro.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Homescapes ve Gardenscapes oyunlarının reklamları

  İnternette birçok platformda kullanıcıların karşısına çıkan simülasyon oyunları 'Homesscapes' ve 'Gardenscapes' reklamları 'yanıltıcı' oldukları gerekçesiyle İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

  Daha fazla bilgi
  next