Okyanus kirliliği

 1. Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu bugün ilk kez toplanıyor

  Marmara Denizi

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan ve Karadeniz'le Ege Denizi'nin bazı bölümlerine de yayılan deniz salyasını (müsilaj) temizlemek için oluşturulan Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu'nun ilk toplantısını yapacağını açıkladı.

  Toplantı Türkiye saati ile 14.00'te Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yapılacak.

  Kurum, toplantıya "Bakan yardımcıları, valiler, belediye başkanları, ilgili kurum temsilcileri ve bilim insanlarının" katılacağını duyurdu:

  "Müsilaj temizliğinde geldiğimiz son durumu değerlendirecek, yol haritamızı istişare edeceğiz. Marmara'yı kurtarmak için el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz."

 2. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Greenpeace'in araştırması İngiltere'de geri dönüşüm kutularına atılan plastiklerin Adana'da yakıldığını veya çevreye atıldığını ortaya koydu

  Greenpeace raporu, Türkiye'ye getirilen atıkların yakıldığını veya çevreye atıldığını ortaya koydu. Türkiye nasıl dünyanın en çok plastik atık alan ülkelerinden biri haline geldi? Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu'ya sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Bahamalar tek kullanımlık plastikleri nasıl yasakladı?

  Video content

  Video caption: Bahamalar tek kullanımlık plastikleri nasıl yasakladı?
 4. Video content

  Video caption: 'Hayalet ağlar' geri dönüşümde: Denizlerden raflara siperlik ve kalem çubuklar
 5. 'Hayalet ağlar' geri dönüşümde

  Video content

  Video caption: 'Hayalet ağlar' geri dönüşümde: Denizlerden raflara siperlik ve kalem çubuklar
 6. Plastik toplayan bir kişi

  Bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir 'süper enzimin', plastik şişeleri altı kat daha hızlı ayrıştırdığı görüldü. Yeni süper enzimin geri dönüşüm amaçlı bir ya da iki yıl içinde kullanılabileceği belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next