Kürtler

 1. Maryam Nuri Mohamed Amin

  Bu hafta Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden göçmenlerden ilkinin kimliği belli oldu. 24 yaşındaki Iraklı bir Kürt olan Meryem Nuri Muhammed Emin, şişme botun batması sonucu ölen 27 kişiden biriydi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Tutukluluğuna itiraz edilen Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel serbest bırakıldı, ‘PSK gibi Kürt sorununun çözümünde şiddete karşı çıkan partilerin gözü korkutulmak isteniyor’ dedi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel
  Image caption: Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel

  Geçen hafta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 14 siyasetçi, sendikacı ve sivil toplum kuruluşu üyesi arasında yer alan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, yapılan itirazın ardından serbest bırakıldı.

  8 Kasım tarihinde dört ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 19 siyasetçi, aktivist ve sendikacı gözaltına alınmış, dün mahkemeye çıkarıldıktan sonra 14'ü hakkında tutuklama kararı verilmişti.

  Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, tutukluluğuna yapılan itirazın ardından dün gece serbest bırakıldı.

  Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması yapan Bozyel, gözaltına alınmasına tepki gösteren, özgür kalması için destek mesajı veren herkese teşekkür etti ve kendisine isnat edilen suçlamalarla ilgili bilgi verdi.

  Kürtçe yaptığı açıklamada Halepçe Katliamı ve Şeyh Said anmasına katılmış olmasının bir suç olarak göründüğünü söyleyen Bozyel, ifade sırasında anadilde Kürtçe eğitim kampanyasına parti olarak neden destek olduklarının da sorulduğunu aktardı:

  “Görünen o ki, HDP'nin önünden geçmek, onlara selam vermek bile suç sayılmak isteniyor. Anadil kampanyasında bizim gibi HDP de destek verdi, bu bile soruldu.

  “Ama görünen o ki PSK gibi Kürt sorunun çözümünde şiddete karşı çıkan, ulusal birliği savunan bizim gibi partilerin de gözü korkutulmak isteniyor.”

  Bayram Bozyel, yerel seçimler döneminde serbest aday ile seçime girdikleri dönemde bu kararın ANF sitesinde haber yapılmış olmasının da suç olarak ele alındığını söyledi:

  “Bu sitede İktidar partisinin de, muhalefetin de haberleri çıkıyor, sorun olmuyor ama bizim haberimiz çıktığında suç olarak görülüyor.”

  Öte yandan KESK, DİSK, TMMOB gibi sendikalar ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Amed Emek ve Demokrasi Platformu tutuklama kararını protesto etmek için dün akşam Ofis semtinde bir basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada, gözaltına alınanlara Halepçe Katliamı'na “Sözde Halepçe Katliamı” dendiği ve bu anmaya katılımın suç sayıldığı öne sürüldü.

  Açıklamaya göre faili meçhul bir şekilde öldürülen gazeteci yazar Musa Anter ve HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın anma programlarına katılmak da suç olarak ele alınmıştı.

 3. Osman Öcalan, 2007

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw, Öcalan'ın koronavirüse bağlı sağlık sorunlarından ötürü yaşamını yitirdiğini duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Pervin Buldan

  Partisinin Diyarbakır İl Örgütü 3. Olağanüstü Kongresine katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümet 'Kürt sorunu çözüldü' demeleri halinde milyonlarca insana yalan söylemiş olacağını belirten Buldan, "AKP'nin çözüldüğüne herkes inanır ama Kürt sorunun çözüldüğüne kimse inanmaz" diye konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. taşkesen ve Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Siirt'in Kurtalan ilçesindeki esnaf ziyaretinde "bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır" ifadesini kullanan esnaf Cemil Taşkesen'in gözaltına alınmasına HDP'li siyasetçiler ve Diyarbakır Barosu tepki gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Diyarbakır'daki Kobani gösterileri, 7 Ekim 2014

  Eylül-Ekim 2014'te IŞİD'in Kobani bölgesine saldırıları yoğunlaştırması üzerine Türkiye'nin farklı şehirlerinde "Kobani'ye destek" adıyla başlayan eylemlerin üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen siyasi etkileri sürüyor. HDP'nin o tarihteki eş başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş'ın aralarında olduğu 108 siyasetçi, "halkı sokağa döktükleri" iddiasıyla, "Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bölmek" suçlamasıyla yargılanıyorlar. Türkiye'de "Kobani Olayları" ya da "6-8 Ekim Olayları" olarak bilinen protestolar ve çatışmalar nasıl başladı, sonrasında neler yaşandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ayşe Sayın

  Ankara

  HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan

  HDP, 2023 seçimleri öncesi ve sonrasına dönük tutumunu, 11 maddelik deklarasyonla açıkladı. Deklarasyonda partinin bir seçim ittifakı arayışında olmadığı, ancak Kürt sorunu ve cumhurbaşkanlığı seçimi başta olmak Türkiye'nin önemli sorunlarının çözümü için, "tüm toplumsal taraflarla ve siyasi aktörlerle görüşmeye, müzakereye ve ortak yönetime hazır olduğu" belirtildi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Erdoğan

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" açıklamasının ardından başlayan tartışmalara, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Türkiye'de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük" diye yanıt verdi. Peki konunun bölgedeki muhatapları söylenenleri nasıl değerlendiriyor, ne tür çözüm önerileri sunuyor? Diyarbakır'dan Hatice Kamer, taraflara bu soruları sordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Nasır, Eşref, Sevim, Sevda, Şakir, Mehmet Şirin, Cihat, Ayçan ve Cinai Öğüt yangında hayatını kaybetmişti

  3 Ekim 1993'de Muş'un Korkut ilçesi Vartinis (Altınova) Köyü'nün yakılması ve Öğüt ailesinin 7'si çocuk 9 ferdinin yanarak öldürülmesi hakkında açılan ve Yargıtay'dan dönen davanın Kırıkkale'de görülen duruşmasında o dönem Jandarma Yüzbaşı olan sanık Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı verildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Musa Anter ölümün 29. yılında mezarı başında anıldı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  anma

  Bugün Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in 29. ölüm yıl dönümü.

  Bu yıla kadar her yıl silahlı saldırıya uğradığı Diyarbakır’da ve mezarının olduğu Nusaybin’in Akarsu Köyü’nde anma programı gerçekleştirilirken bu yıl Mardin Valiliği, Musa Anter anmasını gerekçe göstererek kent ve ilçelerini kapsayacak şekilde 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.

  Valilik yasak için gerekçe olarak “PKK/KCK terör örgütü ve muzahir şahıslar tarafından Mardin/Nusaybin/Akarsu bucağındaki mezarı başında ve olay yerinde anma etkinlikleri düzenlenmesini” gösterdi.

  Eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç’ın 1994’de uğradığı silahlı saldırıya da yer veren Mardin Valiliği, yasaklama kararında eylem ve etkinliklerin koronavirüs salgının bulaş riskini arttırdığı için kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının korunmasının hedeflendiği belirtti.

  Diyarbakır’da vurulduğu yerdeki anmanın ardından, Valilik’in yasak kararına rağmen mezarı başında yapılan anmaya herhangi bir engel çıkartılmadı.

  HDP milletvekilleri ve gazetecilerin katıldığı anma programında Musa Anter’in hayatından kesitler anlatıldı ve Davası’nın dokuz ay sonra zaman aşımından düşeceği hatırlatıldı.

  Ne olmuştu?

  Musa Anter 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katıldığı bir imza programının ardından, siyasetçi Orhan Miroğlu’yla birlikte Seyrantepe Mahallesi’ndeyken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Orhan Miroğlu da ağır yaralandı.

  Katilin kimliği tespit edilmedi, cinayetin JİTEM tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü.

  Abdülkadir Aygan, İtirafçı adındaki kitabında Musa Anter’i öldürenin Hamit Yıldırım olduğunu yazdı Dosyasının zaman aşımına uğramasına 3 ay kala Hamit Yıldırım, Diyarbakır Savcılığı’nın talimatıyla 29 Haziran 2012 tarihinde tutuklandı.

  Tetikçi olmakla suçlanan Hamit Yıldırım, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, Abdulkadir Aygan ve Emekli Albay Savaş Gevrekçi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen Musa Anter davasının iddianamesi ise 5 Temmuz 2013 tarihinde kabul edildi.

  Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri kapatılınca Musa Anter davası Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı ve 23 Aralık 2014’ten itibaren JİTEM Ana Davası ve Musa Anter dosyası birleştirildi.

  8 yıldır devam eden davada Mehmet Eymür, Veli Küçük, Ünal Erkan gibi önemli isimler tanık olarak dinlendi.

  26 Eylül 2016’da SEGBİS ile ifade veren emekli tuğgeneral Veli Küçük dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Burhanettin Bigalı’nın kendisini Ankara’ya çağırarak devletin kırsalda istihbarat eksiği olduğunu, yerel istihbarat birimlerini Ankara’dan idare edecek bir birime ihtiyaç duyulduğunu, bunun üzerine Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nın kurulduğunu ve 1990-Haziran 1991 tarihleri arasında komuta ettiği bu birimin lağvedilmesi ile görevinin sonlandığını söylemişti.

  Küçük, JİTEM yapılanmasının var olmadığını da öne sürdü.

  Musa Anter davasının tek tutuklu sanığı olan Hamit Yıldırım ise 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu gerekçesiyle 28 Haziran 2017’de tahliye edildi.

  14 Kasım 2018 tarihinde görülen duruşmada eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin tanık olarak dinlendi ve 1995 yılında Iğdır İl Jandarma Komutanı'nın Yeşil’i, "Terörist avında başarılıdır" diyerek kendisiyle de tanıştırdığını söyledi.

  Pekin, devletin gizli servisleri adına çalışan meçhul unsurlar olduğunu, bu tür kişilerin suikastlar ve infazlar için kullanıldığını, Yeşil’in de devlet adına işler yaptığını dile getirdi.

  Dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan da 25 Eylül 2019 tarihindeki duruşmaya katıldı ancak JİTEM’e ilişkin sorulara yanıt vermedi.

  7 Temmuz’da 29. duruşması görülecek Musa Anter davasında bu kez karar verilip verilmeyeceği bekleniyor.

  Dosya bir karara bağlanmazsa, 9 ay sonra zaman aşımından düşecek.

  Musa Anter
  Image caption: Musa Anter