Ali Babacan

 1. DEVA Partisi lideri Babacan: Kapalı mekanlara giriş için aşı zorunluluğu getirilmeli

  babacan

  DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Türkiye’de kapalı mekanlara girmek için aşı yaptırma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi.

  Babacan, “Ağustos ayında, risk altındaki vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız öncelikli olmak üzere mutlaka pekiştirme aşısına başlanmalıdır” dedi.

  Avrupa’da kapalı mekanlara girişte benzer bir şart arayan bir ülke bulunmuyor.

  Öte yandan bu öneriye bazı sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

  Aralarında aşı karşıtlarının da bulunduğu kullanıcıların açtığı #AliBabacanHaddiniBil etiketi Twitter Türkiye gündeminde ilk sıraya yükseldi.

  View more on twitter
 2. Ali Babacan, Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili konuştu

  Ali Babacan

  DEVA Partisi’nin başkanı Ali Babacan, FOX TV’de katıldığı canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

  Sedat Peker’in videolarındaki iddialar hakkında da konuşan Babacan, “Bu kadar iddia ve itham ortalığa saçılmış durumdayken maalesef ne yargıda, ne mecliste, ne de devletin ilgili denetim birimlerinde hiçbir hareketlenme görmüyoruz” dedi.

  1996’da Susurluk kazasıyla mafya, bürokrasi ve siyasiler arasındaki ilişkilerin ortaya çıktığını ve bunun üzerine o dönem içişleri bakanının istifa ettiğini, yargı süreçlerinin başladığını, TBMM’de komisyonlar kurulduğunu hatırlatan Babacan, şunları söyledi:

  Quote Message: Şu anda ortalığa saçılan iddia ve ithamlar Susurluk’un belki 10 katı, 20 katı, 30 katı boyutta. Normalde böyle bir durumda sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin ortalığı birbirine katması lazım. Medyada bütün manşetlerin bu olması lazım. Yargının derhal göreve çağrılması lazım. Şu ana kadar bir içişleri bakanından ve cumhurbaşkanından ‘savcılıklar bakıyor’ dediğini duyduk. Biri de içişleri bakanının suç duyurusu üzerine.
  Quote Message: Burada dikkat ederseniz nasıl olur da hükümetle ilgili böyle ithamlarda olabilir, diye açıklamayı yapana karşı başlatılmış süreçler bunlar. Halbuki burada iddiaların muhatapları var, bunların içerisinde cumhurbaşkanının çok yakınları var, pek çok bakan var, belediyeler, vakıflar, gazeteciler, dernekler var. Asıl videolarda ortaya çıkan iddiaların araştırılması için savcılık süreçleri başlatılmamış durumda memlekette.”

  Sedat Peker’in iktidar partisi için seçimler öncesi miting yaptığını ve açık destekçi olduğunu hatırlatan Babacan, Peker’in son videosunda maddi yardım yaptığına dair iddialarına da değinerek “Siyasetin finansmanı Türkiye’de kirli ilişkilerle yapılıyor. Onun için ülke bu çukurdan çıkamıyor.” dedi.

  Quote Message: Yargı korkuyor. Savcılarımız, hakimlerimiz işin ucu hükümete ve belediyelere dokunan konularda adım atmaya korkuyor. Bu adım hükümeti, Sayın Cumhurbaşkanı’nı kızdırır mı diye baskı altında. Önüne öyle davalar geliyor ki, ben bu kişi ya hapse atacağım ya da kendim hapse gireceğim, diyor hakim. Yargının bu kadar baskı altında olduğu ülkede hukukun, adaletin varlığından bahsetmek mümkün değil.”
 3. Babacan: 2018'de ortak aday çıkmadı, Türkiye 5 yıl kaybetti

  Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "2018'de ortak aday çıkmadı Türkiye 5 yıl kaybetti. Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Aday olsa kazanıyordu" dedi.

  Halk TV'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, Gül'ün adaylığının neden gerçekleşmediği sorusuna "Olmadı çünkü ortak aday formülü son günlere kadar gider iken, ki o zaman şöyle oldu, diğer siyasi parti genel başkanları geldiler, bunu teklif ettiler, ortak adaylık konusunu. Teklif edenleri topladığınızda, eğer ortak adaylık olsaydı, rahatlıkla seçimi kazanacak bir tablo vardı ortada" yanıtını verdi.

  Babacan ayrıca Alaattin Çakıcı'yı kast ederek "Daha yakın bir zamanda bir suç örgütünün hapiste olan bir lideri iktidarın küçük ortağının açık desteğiyle, açık bir şekilde mecliste özel bir yasal düzenlemeyle serbest bırakıldı" dedi.

  "Türkiye’de siyasal şiddetin yeniden sokaklara döndüğünü" belirten Babacan "Gazeteciler ismen hedef gösteriliyor ve sokakta şiddet görüyorlar. Siyaset yapanlar ismen hedef gösteriliyor ve şiddet görüyor. Buradaki üzücü durum; bu ülkedeki bütün yetki tek elde toplandı. Bu yetkiyi tek elde toplayan kişinin Sayın Cumhurbaşkanının da nihai bir sorumluluğu var. Gazeteciler, siyasetçiler sokak ortasında şiddet gördü. Gazeteciler, siyasetçiler sokaklarda şiddet gördü. Bu konularda Sayın Cumhurbaşkanının bugüne en ufak bir ifadesini duymadım. Üzücü olan taraf bu. Halbuki böyle durumlarda devlet, devlet olduğunu gösterir" ifadelerini kullandı.

  "Küçük ortak hedef gösteriyor, sokak çeteleri de gereğini yapıyor. Böyle bir ülke olabilir mi?" diyen Babacan "Ondan sonda bu gençler niye Türkiye'de kalmak istemiyor. Ne yapsınlar? Böyle bir ülkede yaşamak istemiyor gençlerimiz. Halbuki devlet gücünü bu noktalarda gösterecek." diye konuştu.

  Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten talep edilen Sedat Peker'in son dönemde YouTube üzerinde yayımladığı videolarda dile getirdiği iddialara da değinen Babacan "3 tane video yayımlanmış, ben ilkinin 2-3 dakikası seyredip dayanamadım, kapattım. Şu sebeple ülkem adına üzülüyorum…Şu anda yapılması ihtiyaç duyulan nedir? Bu iddialar var mı? Savcılığın derhal resen hareket etmesi lazım. Burada bir sürü iddia var. Düzgüsel işleyen bir devlet yapısında bu tarz şeyleri değerlendirmek siyasal partilerin işi olmamalı. Savcılıkların derhal harekete geçip bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırması lazım" dedi.

  Sistem neden gereğini yapmıyor?

  Babacan Thodex vakası konusunda da "bu tarz şeyleri banken faicasında 2000-2001 krizinde batan 20 bankada gördüklerini" vurgulayan DEVA Partisi Genel Başkanı şöyle devam etti;

  "Bir de şimdi görüyoruz. Banker krizinin olduğu tarihte de çeteler mafyalar var. 90’ların sonlarına bakınca da aynı şeyi görüyoruz. Şu anda da aynı şeyi görüyoruz Türkiye’de. Ne oldu bizim cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine? Niye böylesine mühim vakalarda sistem çalışıp da gereğini yapmıyor?

  "Kişisel menfaatler ve grup menfaatleri olunca, kamu görevlileri ile dışardaki insanların beraberce çıkar ilişkileri oluştuğu sürece bir süre sonrasında bu çıkar ilişkileri, çıkar çatışmasına dönmüş. 3 videodaki iddialara bakın, burada karşılıklı çıkarlar ve çıkar çatışması var. Hakikaten oldukca oldukca yazık. Bunların bu şekilde ortalığa dökülüp de hala adım atılmaması da bir başka yazık, bir başka ayıp"

 4. Meral Akşener, Ali Babacan, Amet Davutoğlu

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Ali Babacan'ın liderliğindeki DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun liderliğindeki Gelecek Partisi ile bir sonraki seçim için işbirliği yapılabileceği açıklaması, "seçim ittifakı" tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. DEVA ve Gelecek Partisi, Akşener'in sözlerini nasıl değerlendiriyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Babacan'dan HDP Eş Başkanı Sancar'a 'Gergerlioğlu' telefonu: 'Bu haksız kararı kuvvetli bir şekilde kınıyoruz'

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı aradı.

  Babacan, Sancar'a, geçmiş olsun dileklerini iletti.

  HDP'den yapılan açıklamaya göre Babacan, “Arkadaşımız, milletvekilimiz Mustafa Yeneroğlu Meclis’te. Biz de sizin yanınızdayız. Bu haksız kararı kuvvetli bir şekilde kınıyoruz” dedi.

  İki lider, "halk iradesinin hukuksuz yöntemlerle gasp edilmesinin demokrasiye aykırı olduğu, bu yöntemin ülkeye zarar verdiği" noktasında görüş birliğine vardı.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye'nin sorunlarının çözümü için zihniyet ve bunun için de topyekün iktidar değişimine gereksinim olduğunu söyledi. Babacan, "Artık iktidarın işi zor. Ciddi bir zihniyet dönüşümü yapmaları lazım onu da yapamazlar, kadro kalmadı etraflarında, bunu yapmak isteyen siyasi irade de yok" dedi. Babacan, bu aşamada hiçbir partiyle ittifak konuşmadıklarını söyledi. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Babacan ve Akşener görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi

  Seçim ittifakı, hükümet sistemi ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yeni anayasa" çağrısının tartışıldığı bir süreçte, iktidar ve muhalefet bloğunu oluşturan siyasi partiler arasında görüşme trafiği yaşandı. Ziyaretlerin ana gündem konusu ise Erdoğan'ın "yeni anayasa" çıkışı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa taslağı konusunda birlikte çalışma yapmayı planladığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşürken, muhalefet cephesinde de dört ayrı görüşme yapıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e yıllar sonra yaptığı ziyarete ilişkin tartışmalar sürerken; SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bugün DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ağırladı. İki lider de ziyaretin "ittifak görüşmesi olmadığını" vurguladı ancak "ileriye dönük işbirliği" zemininin kapılarını da açık tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. DEVA Partisi Başkanlık Kurulu belirlendi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Ali Babacan

  Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi), 29 Aralık'ta yapılan 1. Olağan Kongresi'nin ardından yeni parti yönetimini belirledi.

  Genel Başkan Ali Babacan başkanlığnda toplanan Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK), 21 üyeli Genel Merkez Başkanlık Kurulu (GMBK) veve disiplin kurulu olan 5 kişilik Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) üyelerini belirledi.

  5 isim de Babacan tarafından başdanışman olarak görevlendirildi. GMBK şu isimlerden oluştu:“Abdurrahman Bilgiç, Ali Rıza Babaoğlan, Aysun Hatipoğlu, Birol Aydemir, Burak Dalgın, Canberk Demirci, Doğa Şanlıoğlu, Elif Esen, İbrahim Halil Çanakcı, İdris Şahin, Medeni Yılmaz, Mehmet Emin Ekmen, Mustafa Ergen, Mustafa Uçak, Mustafa Yeneroğlu, Münevver Helün Fırat, Nazlı Seda Vural, Sadullah Ergin, Sanem Oktar, Selma Aliye Kavaf, Yasemin Bilgel.”

  Genel Merkez UÇK üyeliklerine ise Metin Kaşıkoğlu, Abdurrahman Müfit Yetkin, Ahmet Edip Uğur, Cennet Uslu, Kerem Altun getirildi.Babacan, Ramiz Ongun, Hasan Karal, Kerem Altun, Ali İhsan Merdanoğlu ve Cem Avşar'ı ise genel başkan başdanışmanlığına getirdi.

 10. Temel Karamollaoğlu ve Ahmet Davutoğlu

  Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'nu ziyaret ederken; "Cumhur ittifakı" bileşenlerinden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Destici, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Aksakal ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan'ı ağırladı. Bu ziyaretler siyasi kulislerde ileriye dönük "seçim işbirliği ve ittifaklar" konusunda nabız yoklama niteliğinde görülüyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next