Doğu Akdeniz

 1. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

  Anlaşmanın 5 yıllığına güncellenmesi kararı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Washington gezisi sırasında alındı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Nikos Dendias, gazeteciler önünde, yeni anlaşma metnini imzaladı. Anlaşma bugüne kadar birer yıllığına yenilenmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Oruç Reis

  Türkiye, 8 Ekim'de yayımladığı Navtex'le, araştırma gemisi Oruç Reis'in 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Anamur ile Kıbrıs arasında kalan Türk karasularında sismik araştırmalar yapacağını duyurdu. Türkiye'nin duyurusuna hem iç hem de dış kamuoyundan tepkiler geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti, Navtex'e karşı yayımladığı duyuruda egemenlik alanlarının ihlal edildiğini kaydetti. İç kamuoyunda ise Navtex, "Mavi Vatan" olarak tanımlanan politikadan geri adım atıldığı anlamına geldiği yönünde eleştirilere neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Kabine toplanıyor, gündemde koronavirüsle mücadele ve market fiyatları var

  Cumhurbaşkanlığı kabinesi

  Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün Beştepe'de toplanacak.

  TSİ 15:00'te başlayacak toplantıda iç ve dış gündemdeki gelişmeler ele alınacak.

  Koronavirüsle mücadele kapsamında artan vaka sayıları sonrasında atılması gereken adımlar görüşülecek. Okullarda yüz yüze eğitimde bugüne kadar geçen süre değerlendirilecek.

  Ticaret Bakanlığı'nın marketlerdeki fiyat artışlarıyla ilgili bir süredir sahada yaptığı çalışmaları kabine üyeleri ile paylaşması bekleniyor.

  Toplantıda bakanlar, görev alanları ile ilgili sunumlar yapacak.

  Ayrıca Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler değerlendirilecek. Suriye'nin kuzeyi başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ele alınacak. Afganistan'daki son durum ve insani yardımlar da görüşülecek.

 4. Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ve Fransa arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasına tepki gösterdi. "Yunanistan'da özellikle son dönemlerde bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla bazı anlaşmalar yapmak suretiyle bir silahlanma sevdası başladı. Bu tür girişimlerle Türkiye'ye karşı üstünlük sağlayamazsınız, bu gayretten vazgeçin" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Stelyo Berberakis

  Atina

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Perşembe günü Yunan parlamentosuna seslendi

  Yunanistan Parlamentosu, Yunanistan'ın Fransa ile imzaladığı savunma işbirliği anlaşmasını onayladı. Ana muhalefet radikal sol SYRIZA partisi söz konusu savunma işbirliği anlaşmasının "Yunanistan'ın münhasır ekonomi bölge ve kıta sahanlığının savunmasını içerdiği" gerekçesiyle anlaşmaya ret oyu verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Senato'da Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez'in sorusu üzerine Blinken, "Türkiye'nin kimi zaman olması gerektiği gibi bir NATO müttefiki olarak davranmadığını" dile getirdi.

  Anthony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtladı. Blinken, Komisyon Başkanı Bob Menendez'in sorusu üzerine, "Türkiye'nin bazen, olması gerekenin aksine, bir NATO müttefiki gibi davranmadığını" söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Övgü Pınar

  Roma

  Dibeybe ve Draghi

  Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe Pazartesi günü İtalya'nın başkenti Roma'yı ziyareti sırasında, Libya'nın yeniden inşası için "İtalya'nın en iyi partner olduğunu" söyledi. Petrol üretimini günde 3-4 milyon varile çıkarmayı amaçladıklarını belirten Dibeybe, bunun için de İtalyan enerji şirketi Eni'nin en büyük ortaklardan biri olduğunu vurguladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Libya Başbakanı Dibeybe: Türkiye ile imzaladığımız deniz yetki alanları anlaşmasından vazgeçmeyeceğiz

  Dibeybe

  Libya’nın Mart ayında göreve başlayan Ulusal Birlik Hükümeti’nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, bir önceki Trablus hükümetinin (Ulusal Mutabakat Hükümeti) Kasım 2019’da Türkiye ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına sadık kalacaklarını söyledi:

  Quote Message: Yunanistan’ın Libya-Türkiye deniz yetki alanları anlaşmasıyla ilgili değerlendirmesine katılmıyoruz. Libyalılara hizmet eden bir anlaşma olduğu için bundan vazgeçmeyeceğiz.”

  Anlaşma, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge tezleriyle çeliştiği için tepki almıştı. Atina hükümeti, Trablus’taki yeni hükümete Türkiye ile imzaladığı anlaşmadan vazgeçme ve Yunanistan’la yeni anlaşma imzalama çağrısı yapmıştı. Ancak Dibeybe bu çağrıya da olumsuz yanıt vermişti.

  Katar merkezli yayın yapan Al Jazeera televizyonuna çarşamba günü bir röportaj veren Dibeybe, “Binlerce yabancı paralı savaşçının da kısa zamanda ülkeden çekileceği konusunda umutlu olduğunu” söyledi.

  Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde imzalanan Ekim 2020 tarihli ateşkes anlaşmasına göre ülkedeki yabancı savaşçıların üç ay içinde çekilmesi gerekiyordu. Bir önceki Trablus hükümetiyle imzaladığı askeri işbirliği anlaşması kapsamında Türk askeri de ülkede bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye üzerinden giden Suriyeli savaşçılar da var.

  BM, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’nın fonladığı savaşçılarla birlikte ülkede yaklaşık 20 bin yabancı savaşçının olduğunu tahmin ediyor.