Venezuela

 1. Saab pasaportu

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun en yakın danışmanlarından Alex Saab, geçen sene gözaltına alındığı Cabo Verde'den, Cumartesi günü 'para aklamakla' suçlandığı ABD'ye iade edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Nicole Kolster

  BBC Mundo

  Valeria Torres

  Venezuela'nın Maracay kentinde yaşayan 16 yaşındaki Valeria Torres, mahallesinin "öğretmeni" haline geleceğini hiç ummuyordu. Evini sınıfa çevirdi, önce kuzenlerine, sonra mahallenin çocuklarına ders vermeye başladı. Valeria'nın hayali ise avukat olmak.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Daniel García Marco

  BBC News Mundo

  Glass Marcano during the La Maestra contest in Paris last September

  Glass Marcano kadın orkestra şefleri için düzenlenen uluslararası bir yarışmaya katılmak için, yoksulluktan, salgın döneminde seyahate dek çok sayıda engeli aştı. Marcano, her şeye rağmen, Eylül ayında Paris'te düzenlenen yarışmaya damgasını vurdu. Marcano, en az performansı kadar etkileyici olan yolculuğunu BBC'ye anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. BBC Monitoring

  Miami

  Supporters of President Maduro's son, Nicolas Ernesto at a rally in Venezuela

  Venezuela'da seçmenler, beş yıldır muhaliflerin kontrolünde bulunan Ulusal Meclis'te 2026'ya kadar görev yapacak milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gitti. Muhalefet partilerinin "hileli" olarak niteleyerek boykot ettiği seçimler neticesinde, Maduro'nun iktidar partisinin oyların büyük çoğunluğunu alarak Ulusal Meclis'te (AN) hakimiyet kurması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Venezuela'nın İngiltere'deki 1,8 milyar dolarlık altın rezervini bloke eden karar bozuldu

  Venezuela'nın İngiltere Merkez Bankası'nda tuttuğu 1,8 milyar dolarlık altınını geri alabilmesi olasılığı belirdi. Londra'daki Temyiz Mahkemesi, Yüksek Mahkeme'nin altınları bloke eden kararını bozdu ve davayı ticaret mahkemesine sevk etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun oğlu ve kız kardeşi Rusya'nın geliştirdiği aşıyı yaptıracak

  Maduro

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun oğlu ve kız kardeşi Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs virüs aşısını olacak.

  Rusya’nın klinik deney aşamasında olan aşısı Sputnik V, 2000 kişiye yapılacak.

  Maduro, Pazar günü yaptığı açıklamada oğlunun kararını desteklediğini söyledi ve kitlesel kullanım için hazır hale geldiğinde kendisinin de bu aşıdan yaptıracağını ifade etti.

  Rusya, koronavirüs aşısını resmi olarak kaydettiren ilk ülke oldu. 11 Ağustos’ta resmi olarak ülke içinde onay alan aşının bir dozu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve kızına da yapıldı. Ama uzmanlar aşının gerekli testlerden geçmediği eleştirisi yapıyor.

  Rusya’dan milyarlarca dolar kredi alan Venezuela hükümeti yeni aşının klinik deneylerine katılmak istediklerini duyurmuştu.

  Venezuela’da 77.000’den fazla kayıtlı koronavirüs vakası var. Can kaybı da 650. Ama gerçek sayıların daha fazla olabileceği belirtiliyor.

 7. Maduro, Rusya'nın ürettiği Sputnik-V aşısının denemeler için eylül ayında Venezuela'ya geleceğini söyledi

  Venezuela Devlet Başkanı Maduro

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Rusya'nın ‘Sputnik V’ isimli koronavirüs aşısının klinik denemeler için bu ay ülkesine teslim edileceğini duyurdu.

  Maduro dünkü konuşmasında, hangilerinin olduğunu belirtmemekle birlikte diğer aşıların da ekim ayında geleceğini söyledi.

  Reuters haber ajansı ayrıca Rusya'nın 'Sputnik-V' aşısının 32 milyon dozunu Meksika'ya satacağını bildirdi.

  Sputnik-V aşısının lisansları Rusya tarafından alınsa da uzmanlar aşıya deneme süreçlerinin hızı sebebiyle hâlâ kuşkuyla bakıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya çapında yaklaşık 180 aşı adayı test ediliyor. Örgütün şu ana kadar aday aşılardan hiçbirine dair yüzde elliden fazla etkin olacağına ilişkin veri yok.

 8. Çavuşoğlu: Venezuela'da demokratik bir seçimin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız

  Venezuela

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Venezuela’da muhalefetle iktidar arasındaki görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada seçimleri boykot etme planları yapan üst düzey iki muhalif isimle seçimlere katılmaları için görüştüğünü söyledi.

  Cezayirli mevkidaşı Sadri Bukadum ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Venezuela’nın son zamanlarda yaptırımlar, müdahaleler ve krizlerle yaşadığını belirtip ülke içinde de muhaliflerle mevcut yönetim arasında anlaşmazlıkların olduğunu ifade etti.

  Ülkede koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmemesi durumunda seçimlerin Aralık ayında yapılacağını hatırlatan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin de ülkedeki sorunların çözümüne ilişkin girişimleri olduğunu belirtti ve“Bu konuda AB geçmişte bazı hatalar yapmıştı. Yine sorunu çözmek için angajman yerine tehdit dilini kullanmıştı. Tehdit dilini kullanmayı çok seviyorlar. AB de şimdi Venezuela konusunda geçmişte hata yaptığını kabul etti” dedi.

  Muhaliflerden 'gözlemci' şartı

  Muhaliflerin seçime dışarından gözlemcilerin katılması ve gözlemlenmesi şartı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu şartın da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimi tarafından kabul edildiğini belirtti.

  AB’nin Türkiye’den kendilerine destek vermesi için ricada bulunduğunu belirten Çavuşoğlu “Venezuela’ya gittikten sonra Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yla, yardımcısıyla ve Dışişleri Bakanı’yla bu konuları görüştük. Muhalefetle birlikte seçime gitmelerinin ülkenin istikrarı için faydalı olduğunu anlattık” diye konuştu.

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Çavuşoğlu, ülkenin önde gelen muhalif liderleri Henrique Capriles ve Stalin Gonzales ile de görüştüğünü belirtip şu açıklamayı yaptı:

  “Biz Türkiye olarak Venezuela’nın dostuyuz. Venezuela’nın istikrarı, huzuru bizim için de önemlidir. Bu şartlarda muhalefetle yönetimin şu anda anlaşmaya yanaştığını ve yaklaştığını görüyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz.”

  “Süreci AB ile birlikte takip ediyoruz. İki gün önceAB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le de bu konuyu tekrar görüştük. Birlikte çalışma konusunda teyitleştik. İnşallah demokratik bir seçimin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

  Türk yetkili: Muhalifler Maduro'yla görüşüyor

  Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili de Capriles ve Gonzalez’in Maduro ile görüştüklerini söyledi.

  Muhalefet partileri, seçimlere Yüksek Mahkeme’nin müdahale edeceği gerekçesiyle boykota hazırlanıyordu.

  Capriles attığı tweetlerde, Venezuela’daki krizin çözümüne yardım edecek birçok uluslararası aktörle görüşmeye hazır olduğunu belirtip “Güvenilir bir çözüme yaklaştıracak herkesle görüşmemiz uygundur” yazdı ve ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını paylaştı. Capriles, “Benim tek çıkarım Venezuelalıları savunmak ve Venezuela için özgürlüğü başarmaktır” dedi.

  Gonzalez Reuters’ın yorum taleplerine karşılık vermedi.

  Venezuela İletişim Bakanlığı de henüz yorum yapmadı.

  Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido’nun ofisinden yapılan açıklamada ise Maduro ile görüşmeleri eleştirip Capriles ile Gonzalez’in kişisel yetkilerine dayanarak hareket ettiklerini belirtti.