Afganistan

 1. Claire Press

  BBC News

  Sana sits defiant on the sofa of her temporary accommodation in Greece.

  Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinden önce Afganistan'da hakim olan kadınlar, hapishanelerdeki suçluların salınmasıyla ölüm tehditleri aldı. Ülkeden tahliye edilen kadın hakimlerden 26'sı artık Yunanistan'da yaşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kandahar

  Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı, nakit para akışının kesildiği ve fonların dondurulduğu Afganistan'da gelecek ay nüfusun yüzde 60'tan fazlasının yeterli gıdaya erişimi olmayacağını duyurdu ve acil önlem alınması çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. afganistan

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan ekonomisinin çökmesinin komşu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa'nın da etkileneceği bir göçmen krizine yol açabileceği uyarısında bulundu. IMF'ye göre, Afganistan ekonomisi bu yıl yüzde 30'a kadar varan bir oranda küçülebilir. Bu durum halen geçinmekte zorlanan Afgan halkının önemli bir kısmını, açlık sınırının altına iterek insani bir krize yol açabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Taliban’la görüşmenin ardından konuştu: Biz Batılılar gibi üst perdeden, ders verir gibi, ön şartlar koşarak değil, önemini anlatarak tavsiyeler verdik

  çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ankara’ya giden Taliban temsilcileriyle yapılan görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

  Taliban’ın Türkiye ile görüşmek için talepte bulunduğunu, bunun üzerine davet ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu,“Biz bugüne kadar uluslararası topluma şu andaki Taliban yönetimiyle angajmana girmenin önemini anlatıyorduk Herkes bu pozisyonda, tanımak farklı, angajmana girmek farklı bir şey” dedi ve ekledi:

  “İnsani yardımların acilen ulaştırılması gerekiyor. Biz Kızılay olarak insani yardımları ulaştırdık, daha kapsamlı bir paket üzerinde çalışıyoruz.

  “Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor. Afganistan’ın hesaplarını donduran ülkelerin daha esnek davranması gerekiyor.

  “Şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Biz Batılılar gibi üst perdeden, ders verir gibi, ön şartlar koşarak değil ama önemini anlatarak tavsiyelerde bulunduk.

  “Ülkenin birlik ve beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini söyledik. Taliban dışındaki gruplardan kişilerin de yönetime dahil edilmesi gerektiğine dair görüşlerimizi aktardık.”

  Çavuşoğlu kadınların iş hayatına katılımı ve kızların eğitimiyle ilgili de tavsiyelerde bulunduklarını söyledi:

  “Bunu Batılı ülkelerin bir ön şartı olarak görmeyin, diğer Müslüman ülkelerin de bir beklentisi olduğunu söyledik.

  “Özellikle bizim Maarif Vakfı’nın sadece kızların eğitimi için açtığı okullar var, onların tamamının faaliyete başlaması gerektiğini söyledik. Çoğu şu an açık zaten.

  “Havaalanlarının işletilmesi, düzenli uçuşların başlayabilmesi için güvenlik konusundaki beklentilerimizi, tüm uluslararası sivil havacılık camiasının beklentilerini bir kere daha anlattık.

  “Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve diğer kurumlarımıza da gidip görüşecekler.”

 5. Taliban heyeti ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun görüşmesi başladı

  Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirdikten sonra oluşturduğu yönetimin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile beraberindeki heyetin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi başladı.

  Muttaki liderliğindeki Taliban heyeti, Çavuşoğlu'nun daveti üzerine Doha üzerinden Türkiye'ye gitti.

  Muttaki ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, yerel saatle 14.20'de Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.

  Havalimanının VIP bölümünden çıkan Muttaki ve heyet, daha sonra kendilerini bekleyen araca bindi. Muttaki, dışarıda bekleyen basın mensuplarına el sallayarak selam verdi.

  Taliban
  Taliban
  Taliban
  Taliban
 6. Abid Hussain

  BBC Urduca, Orakzai

  Israr

  Afganistan'da Taliban, iktidara geldikleri günden bu yana Pakistan'ın aşiretler bölgesindeki halkı da tehdit ediyordu. Irak Şam İslam Devleti'nin Horasan Vilayeti kolu olarak bilinen IŞİD-H grubu bölgedeki saldırılarını da arttırdı. Bölge halkı korku içinde yaşıyor. BBC Urduca Servisi'nden Abid Hussain'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Övgü Pınar

  Roma

  Taliban Celalabad'da

  Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde Avrupa Birliği, 1 milyar Euro değerinde bir yardım paketi açıkladı. Türkiye de, G20 bünyesinde göç konusunda bir çalışma grubu kurulması ve Türkiye'nin bu gruba başkanlık etmesi önerisinde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Övgü Pınar

  Roma

  Liderler G20 zirvesine sanal olarak katıldı

  Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde Avrupa Birliği 1 milyar euro değerinde bir yardım paketi açıkladı. Türkiye de, G20 bünyesinde göç konusunda bir çalışma grubu kurulması ve Türkiye'nin bu gruba başkanlık etmesi önerisinde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next