Afganistan

 1. Huday Nur Nasar

  BBC Dünya Servisi

  Afganistan'da özellikle kırsal kesimdeki Paştun aşiretlerde çok kadınla evlilik hala yaygın

  Afganistan hükümetiyle barış müzakerelerini sürdüren Taliban hareketinin liderliği, 'Düşmanlarımıza malzeme veriyor' diyerek komutanları ve savaşçılarına çok eşlilikten kaçınmalarını emretti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Afganistan'da ABD askerleri

  BBC'ye konuşan Taliban liderleri, Biden'ın ABD Başkanı Donald Trump'ın Mayıs ayında tüm Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme planından vazgeçmesi halinde, "Afganistan'daki yabancı askerlere yönelik saldırılarını yeniden başlatabileceğini" söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Scott Morrison

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian Zhao'nun Twitter hesabından paylaştığı sahte görselle Avustralyalı askerlerin bir Afgan çocuğu öldürdüğünü iddia etmesi, iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Avustralya Afganistan'da savaş suçları iddialarıyla gündeme gelen tek ülke değil

  Afganistan'da 39 sivil ve esirin öldürülmesi konusundaki sert rapor üzerine, Avustralya ordusu 13 özel kuvvet askerine muhtemelen ihraç edileceklerini bildirdi. Hava kuvvetlerinden 19 asker hakkında ise dava açılması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Afganistan'da çocuklar

  Savaşın uzun yıllardır hüküm sürdüğü Afganistan'da her gün ortalama 5 çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı tespit edildi. İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları koruyun), Birleşmiş Milletler verilerine göre 2005-2019 yılları arasında Afganistan'daki savaşta en az 26 bin 25 çocuğun yaşamını yitirdiğini ya da yaralandığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next