Ekonomi

 1. Hazine ve Maliye Bakanlığı: Hazine kasa değişiminin yalnızca Merkez Bankası tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir

  TCMB

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Hazine kasa değişiminin yalnızca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir" açıklamasını yaptı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Hazine Nakit Gerçekleşmeleri ve TCMB tarafından yayımlanan kamu mevduatı verilerinin derlenmesinde metodolojik farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu verilere ilişkin farkların temel sebepleri; TCMB nezdindeki kamu mevduatı verilerinin; Hazine, Tek Hazine Kurumlar Hesabı ve diğer kamu kurumlarının TCMB nezdindeki toplam mevduatını göstermesi, Hazine nakit gerçekleşmelerinde SDR hesabında meydana gelen nakit hareketlerinin yer almaması, 4749 sayılı Kanunun 12'nci maddesi uyarınca, Hazinenin, TCMB ve diğer kamu bankaları nezdindeki hesapları arasında yaptığı aktarımların Hazine nakit rezervini değiştirmezken dönemsel olarak TCMB verilerinde artış veya azalışa neden olmasıdır. Sonuç olarak, yukarıda yer alan hususlar çerçevesinde, Hazine kasa değişiminin yalnızca TCMB tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir" denildi.

 2. Fitch Türkiye için büyüme beklentisini yüzde 7,9’dan 9,2’ye yükseltti

  ABD merkezli derecelendirme kuruluşu Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin yıllık büyüme tahminini yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye yükseltti.

  Fitch, Türkiye’nin bu yılki büyümenin son 10 yılın en hızlı büyümesi olabileceğini belirtti.

  Küresel ekonomi için yıllık büyüme beklentisi ise yüzde 6,3’ten yüzde 6’ya düşürüldü.

 3. Posters of Hezbollah leader Hassan Nasrallah, Syrian President Bashar al-Assad and Iranian Supreme Leader Ali Khamenei on a building in al-Ain, as lorries bring Iranian fuel from Syria into Lebanon (16 September 2021)

  Yakın tarihteki en ağır ekonomik krizlerden birinin yaşandığı Lübnan'da, Hizbullah aracılığı ile dört konvoyluk İran petrolü ülkeye ulaştı. Henüz bir hafta önce kurulan Lübnan hükümeti, izinlerinin alınmadığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Reuters

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarına göre Türkiye'de 34 milyon 119 bin 250 bireysel kredi müşterisi olduğunu açıkladı. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri ise bu sayıya Türkiye'de kredi kartı kullanan kişilerin de dahil olduğu bilgisini verdi. Ankara'dan Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Aziz Ahannuş'un liderliğindeki Ulusal Bağımsızlar Topluluğu seçimden zaferle çıktı

  Arap Baharı dalgasını Kral 6. Muhammed'in otoritesini sarsmayacak şekilde mutlak monarşiden anayasal monarşiye geçerek atlatan Fas, siyasal İslamcıların 10 yıllık iktidar sayfasını sandık darbesiyle çevirdi. Gazeteci-yazar, Fehim Taştekin değişimin nedenlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, çimentodaki fiyat artışını protesto etmek için inşaatları durdurdu

  inşaat

  İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) inşaat sektörünün temel malzemelerinden olan çimentoda yaşanan fiyat artışını protesto etmek için 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurdu.

  Konfederasyon bugün yaptığı yazılı açıklamada“İnşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarını; başta Ticaret Bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımıza defaten aktardık, maalesef fiyatlara yansıyan olumlu bir netice alamadık” ifadelerini kullandı.

  Konfederasyon Eylül başında, fiyatların düşürülmemesi durumunda 9 Eylül’de 15 günlük iş durdurma eylemi yapacaklarını söylemişti.

  İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatlarında yüzde 50-60 gibi bir artışı kabul edebileceklerini fakat artışın yüzde 200 olduğunu söylemişti.

  Konu hakkında bir açıklama yapan Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği ve Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası ise fiyatlarda yüzde 200 gibi olağandışı bir artış yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylemiş, birinci sınıf bir yapıda çimento maliyetinin yüzde 3 civarında olduğunu belirtmişti.

 7. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  Şahap Kavcıoğlu

  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığı sinyalini verdi. Merkez Bankası bu hamleyi neden yaptı, piyasanın ilk tepkisi neden TL'de sert satış dalgası oldu? Ekonomist Selva Demiralp, Merkez Bankası'nın manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona vurgu yapmasının nedenlerini ve ortaya çıkarabileceği olası riskleri yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Merkez Bankası’nın yüzde 14,1 olan yıl sonu enflasyon tahmini Orta Vadeli Program’da 16,2 oldu

  pazar

  2022-24 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) dün gece Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Merkez Bankası’nın yüzde 14,1 olan yıl sonu enflasyon tahmini OVP’de yüzde 16,2 olarak yer aldı.

  Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini son olarka Temmuz'da yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkarılmıştı.

  Enflasyonun önümüzdeki üç yılda da sırasıyla yüzde 9,8, 8 ve 7,6 olacağı tahmin edildi.

  Yıl sonu büyüme oranı yüzde 9, sonraki yıllar için de sırasıyla 5 ve 5,5 olarak öngörüldü.

  2023’te kişi başına gelirin 10 bin doları aşması, işsizliğin ise yüzde 11,4’e düşmesi tahmin ediliyor.

 9. TL

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdü. Ağustos ayında ise enflasyon yıllık yüzde 19,25 seviyesine çıktı. Peki, büyüme ve enflasyonda meydana gelen bu değişiklikler ne anlama geliyor? BBC Türkçe'den Neyran Elden'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. ENAG'dan alternatif TÜFE verileri: Artış Ağustos'ta yüzde 4,06, Ocak-Ağustos döneminde yüzde 30,39

  Enflasyon verileriyle ilgili farklı bir hesaplama metodu öneren ve bu doğrultuda akademisyenlerle birlikte çalışmalar yapan Enflasyon Araştırma Grubu'na göre (ENAG), tüketici fiyat endeksi Ağustos ayında %4,06 arttı. Ocak-Ağustos 2021 dönemi enflasyon oranı ise %30,39 olarak gerçekleşti.

  View more on twitter

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise tüketici fiyatlarının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,12 arttığını açıklamıştı.

  Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), bir grup akademisyen tarafından Türkiye'deki enflasyonun saatlik, günlük ve aylık olarak açıklanması amacıyla kuruldu.

  Enflasyon hesaplaması için ENAG'dan yeni model: 'Veriyi siyasetten arındırmazsanız fakirlik başlar' - BBC News Türkçe