Ekonomi

 1. Şahap Kavcıoğlu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 sonu için enflasyon beklentisini yükseltti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, enflasyonun yılın son çeyreğinde belirgin bir şekilde düşeceğini söylemesine karşın, yıl sonu beklentisi yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkartıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. imf

  IMF, Temmuz ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye için öngördüğü 2021 ve 2022 büyüme tahminleri 0,2'şer puan aşağı çekti. IMF'ye göre, Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 5,8; 2022'de de yüzde 3,3 büyümesi bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Okulların açılmasına sadece birkaç ay kalmışken binlerce öğretmen adayı, bu yıl işinin olup olmayacağını bilmiyor. Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarından biri, "Atama olmazsa geleceğim yok ki benim" diyerek anlatıyor bu durumu. Öğretmen adayları neden ek kontenjan talep ettiğini, bu sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl çözümlenebileceğini derledik.

  Okulların açılmasına sadece birkaç ay kalmışken binlerce öğretmen adayı, bu yıl işinin olup olmayacağını bilmiyor. Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarından biri, "Atama olmazsa geleceğim yok ki benim" diyerek anlatıyor bu durumu. Öğretmen adayları neden ek kontenjan talep ettiğini, bu sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl çözümlenebileceğini derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. duvarda yürüyen çocuk

  İngiltere'de sendikalar konfederasyonu TUC tarafından yayımlanan bir araştırma, temel hizmetlerde çalışan ailelere mensup bir milyonu aşkın çocuğun yoksulluk içinde yaşadığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'da sabit bıraktı

  Merkez Bankası

  Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19'da sabit bıraktı.

  Açıklamada "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." denildi.

  Açıklamada "Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır" ifadeleri de yer aldı.

  Enflasyon riski

  "Yurt içi iktisadi faaliyetin de güçlü seyrettiği" vurgulanırken, Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir." denildi.

  Ayrıca "enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği" belirtildi ve "Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir." denildi.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Seçim sandığı

  Muhalefet partilerinin erken seçim çağrılarına karşın Cumhur İttifakı ortakları seçimlerin ısrarla zamanında, yani 2023'de yapılacağını söylüyor. Peki muhalefet neden ısrarla seçim diyor, iktidar neden karşı çıkıyor? Kamuoyunun nabzını tutanlar mevcut tabloyu nasıl yorumluyor? Ayşe Sayın Ankara'dan bildiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  akbank

  Akbank'ın neredeyse iki gün boyunca müşterilerine hizmet verememesi, bankacılık sektörünün son dönemde teknolojik açıdan yaşadığı en büyük krizlerden biri oldu. Peki uzmanlara göre bu teknik arıza neden kaynaklandı, bundan sonrası için ne yapılmalı?

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Taliban Türkiye’nin Afganistan ile kara ticaretindeki en önemli kapı olan İran sınırındaki İslam Kale sınır kapısını ele geçirdi

  İslam Kale sınır kapısı
  Image caption: İslam Kale sınır kapısı

  Taliban, İran ile Afganistan arasındaki en büyük sınır kapısı olan İslam Kale'yi ele geçirdi.

  Bu sınır kapısı Türkiye’den Afganistan’a karayoluyla yapılan ticarette de en çok kullanılan noktaydı.

  BBC’nin edindiği bilgilere göre sınır kapısı, Afgan hükümetine her ay 20 milyon dolar kazandırıyordu.

  Afganistan’ın batısında bulunan bu bölgedeki yerel yöneticiler Taliban’ın bölgeyi ele geçirdiğini doğrularken BBC’ye bilgi veren bir yerel gümrük memuru an itibariyle sınırdaki tüm ticaretin durduğunu söyledi.

  BBC Güney Asya Editörü Ethirajan Anbarasan, Taliban’ı kapıyı kontrol ettiği sürece diğer ülkelerin Afganistan ile ticarette Taliban’ı muhatap almak zorunda kalabileceğini, Taliban’ın sınır ticaretinden vergi de alabileceğini belirtiyor.

  Türkiye’deki taşımacılar yıllardır Afganistan içinde yeterli güvenlik önlemi olmaması nedeniyle taşıdıkları malları İran sınırına kadar götürüyor, orada Afgan taşımacılara devrediyordu.

  Bu nedenle sınır kapısının kontrolündeki değişimin Türk şoförler için bir güvenlik riski yaratması beklenmiyor.

  Fakat Taliban’ın kapıdan geçen ürünlerden daha fazla vergi alması, iki ülke arasındaki ticareti etkileyebilir.

 9. Reuters anketinde yıl sonu beklentileri: Büyüme yüzde 5,5, enflasyon yüzde 15,5, faiz yüzde 16,5

  tl

  Reuters ajansının 35 ekonomistle yaptığı anketin sonucunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 büyümesinin beklendiği ortaya çıktı.

  Ekonomistler enflasyonun yıl sonunda ortalama yüzde 15,5 ve 2022 sonunda da yüzde 12 olmasını beklediklerini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haziran sonundaki konuşmasında Türkiye’nin yıllık büyümesinin yüzde 5,8’i aşacağını ifade etmişti.

  Türk ekonomisi geçen yıl yüzde 1,8 büyüyerek dünyada pandemiye rağmen büyüyen az sayıda ekonomiden biri olmuştu.

  Ekonomistler faiz oranının yıl sonunda aşamalı bir şekilde yüzde 19’dan yüzde 16,5’a düşmesini, 2022 sonunda ise yüzde 13,5’a gerilemesini beklediklerini söyledi.

  Ajansa konuşan Londra merkezli Sova Capital şirketinin merkez bankası faizleri uzmanı Vladimir Demishev “Yeni Merkez Bankası başkanının Ekim’e kadar faiz indirimine gidebileceğini düşünmüyorum. Bu durumda şunu sormamız gerekiyor: O da görevden alınacak mı?” dedi.